Yürüyen Merdivenlerin Bu Özelliğine İnanamayacaksınız!

Yürüyen Merdivenlerin Bu Özelliğine İnanamayacaksınız!

Yürüyen merdiven ve yollar, asansörler ile birlikte en güvenli ve konforlu taşıma araçlarındandır. Dünyada ilk yürüyen merdiven, New York’ta 15 Mart 1892’de Jesse W.Reno tarafından yapıldı. Günümüzde ise milyonlarca insan nervürlü basamaklara sahip modern yürüyen merdivenler kullanıyor.

Bu özellik bir tasarımcının basit bir dizaynı değil, büyük bir mekanik cihazın çok önemli bir unsurudur.

Bilgece, önemli ölçüde dizayn edilmiş bu adımların arkasındaki nedeni bulmaya karar verdi

Neden yürüyen merdiven üzerindeki adımlar nervürlendi?

Sonbahar ve kış aylarında, yürüyen merdivenlerin basamakları onları kayganlaştıran çok miktarda su biriktirir. Yolcu yaralanmalarını önlemek için, basamaklarda kabartma dikey şeritler vardır. Bu sayede ıslak ve kaygan zeminde yürüyen merdiveni kullansanız bile nervürler sayesinde olası kazalar önlenmiş olacaktır.

Her türlü kağıt ve çöpler kolaylıkla yürüyen merdivenlerin üzerine düşebilir. Basamaklar dümdüz olsaydı, tüm bu çöpler platformun altındaki ya da üstündeki tarak plakasının altına gider ve yürüyen merdivene hasar verirdi. Ancak bu basamakların nervürlü yüzeyi sayesinde, tüm çöpler yürüyen merdiven dışındaki zemine taşınır.

Tırabzanlar neden basamaklardan daha hızlı hareket ediyor?

Yürüyen merdiven bakımı sırasında tahrik dişlileri aşınır ve tırabzanın hızı düşer. Bu, yürüyen merdivenin onarılması gerektiğinin bir işaretidir.

Bu iyi düşünülmüş detaylar sayesinde merdivenleri tırmanmamız gerekmiyor, bunun yerine rahatça ve güvenli bir şekilde yürüyen merdivenleri kullanabilirsiniz.