Yeteneklerinizi keşfetmek için 11 basit adım

Yeteneklerinizi keşfetmek için 11 basit adım

Herhangi bir yeteneğim var mı? Ya benim için doğru olanı yapmazsam? Ya hayatta ki arayışım tamamen farklıysa?’ bu tür sorular, yaşlarına bakılmaksızın dünyanın dört bir yanındaki binlerce insanın zihninden geçiyor.

Eğer o insanlardan biri iseniz, belki bir mola vermek ve gerçekten kim olduğunu öğrenme zamanı. Kulağa zor gelebilir-ve öyle-ama bunu mantıklı bir şekilde düşünün ve ne kadar çok ertelediğinizi, hayatta nereye gittiğinizle ilgili aynı şüphe ve karışıklık döngüsünde sıkıştığınızı fark edeceksiniz. Bu, gerçek yeteneklerinizin nerede olduğunu keşfetmenize yardımcı olmak için bir adım adım kılavuzdur.

Adım 1: Tüm hayallerinizi hatırlayın

Yapmanız gereken ilk şey, hayatınız boyunca yaşadığınız tüm gerçek hayalleri hatırlamaktır — okulunuza ve üniversite yıllarınıza ve son olarak bir yetişkin olarak çocukluğunuza geri dönün. Onları yazın.

Adım 2: Ayır ‘sahip olmak ve ‘olmak’

Şimdi tüm hayallerinizi yazdığınıza göre, bunları iki kategoriye ayırmanız gerekir:

’ Sahip olmak ' rüyalar: Şu anda sahip olmadığınız bir şeye sahip olmanızı gerektirenler.

’Olmak’ rüyalar:  hayatta yeni bir rol üstlenmenizi gerektirenler.

Şimdi’ olmak ' hayallerini ayrı ayrı yazın - sadece onlarla birlikte çalışacağız.

Adım 3: Seni ne harekete geçirir?

Hayatta belirli bir rolü yerine getiren başka birine baktığınızda hiç heyecandan titrediğinizi hissedip hissetmediğinizi hatırlıyor musunuz? Onların yerinde olmak ister misin? Eğer öyleyse, yaz.

Adım 4: Ne yapmaktan zevk aldın?

Geçmişte yapmaktan keyif aldığınız herhangi bir aktiviteyi veya hobileri not edin. Çocukken, gençken ve yetişkinken ne yapmayı sevdiniz? Şimdi ne yapmaktan hoşlanıyorsun?

Adım 5: İhtiyacınız olmayan şeylerden kurtulun

Şu ana kadar yazdığın her şeye bak.  ’ Olmak ' hayallerinizin her birini düşünün ve hangilerinin hala sizde duygusal bir reaksiyona neden olduğunu görün. 3. Adımda bahsedilen heyecan hissini hatırlayın. Şimdi kendinizi bu rollerde hayal edin. Bu rolde olsaydın şu anda ne yapardın? Nasıl hissediyorsun?

Duygusal tepkinizin ne kadar güçlü olduğunu kendinizi çeşitli rollerde hayal ederken dikkat edin. Her biri için tepkinizin gücünü 1 ila 10 arasında bir ölçekte değerlendirin.

Adım 6: En kötüsünü vur

Şimdi bir önceki adımda en düşük değerlendirmeyi verdiğiniz tüm bu ’olmak’ hayallerini aşın. Bunlar şu anda vazgeçmeyi göze alabileceğiniz rüyalar — geçmişte olduğu kadar artık size bir anlam ifade etmediği ve artık onlara ihtiyaç duymadığınız anlaşılıyor.

Adım 7: Birlikte grup şeyler

Yani, şimdi yaşam için gerçek, doğuştan gelen hedeflerinizin bir listesi var. Şu anda hepsi bir listede birlikte karmakarışık.  Listeye dikkatlice bakın ve kendinize sorun - hayallerimden hangisini bir araya getirebilirim? Hangileri birbirine bağlı veya özünde çok benzer?

Adım 8: Her grubu isimlendir

Bir araya getirdiğiniz her gruba yakından bakın ve her birine bir isim verin. Her isim birbirine bağlı yeteneklerden biriyle ilgili bir şeyler söylemeli ve bu da birbiri ile bağlantılı birçok rüyaya yol açmalıdır.

Adım 9: Gruplar arasındaki bağlantıları arayın

Neredeyse geldik! Şimdi sadece farklı grupları birbirine bağlayan şeyin ne olduğunu öğrenmelisiniz. Bir listedeki grupların adlarını yazın. Bir grubun varlığının başka birinin varlığını nasıl desteklediğini düşünün.  Bu egzersiz neredeyse her zaman gruplar arasında bağlantı olduğunu gösterir.

Adım 10: Yetenekleriniz için bir çıkış arayın

Düşünün ve sonra hayallerinizi gerçek hayatta gerçekleştirmek için tüm olasılıkları yazın. Profesyonel ya da kişisel hayatınızın hangi alanı hakkında konuşuyoruz? Ne tür aktiviteler içeriyor? Hayalleriniz ve yeteneklerinizin birden fazla faaliyet alanı veya meslek üzerinde bir etkisi var mı? Burada ne kadar çok fikir ortaya çıkarsa o kadar iyi olur.

Adım 11: Hayatınızın amacını tanımlayın

Yani, şimdi hayalleriniz ve yetenekleriniz için potansiyel satış noktaları listenizi aldığınıza göre, her senaryoyu 1 ila 10 arasında bir ölçekte değerlendirin — en azından en çekici fikre. Şimdi, sizi gerçekten ilgilendiren şeyleri başarmak için hangi yöne doğru adım atmanız gerektiği açık olmalıdır. Eğer oraya gidebilirseniz, bu rüyanın başarısının hayatta gerçek mutluluk getireceğinden emin olabilirsiniz. Elbette, gerçek yeteneklerinizin nerede olduğunu bildiğinizde ve bunları gerçekleştirme fırsatınız olduğunda, kendinizi daha güvende ve hevesli hissedeceksiniz.

Based on materials from ivanpirog.com