Ulukale Köyünde Yaptırılan Şehitler Anıtı Törenle Açıldı

Ulukale Köyünde Yaptırılan Şehitler Anıtı Törenle Açıldı

11.09.2018

Çemişgezek ilçemize bağlı Ulukale köyünde bölücü terör örgütü tarafından şehit edilen 13 sivilin isimlerinin yer aldığı anıt yapılarak düzenlenen törenle hizmete açıldı. 

Yapılan anıtın açılışı için düzenlenen tören öncesi köy girişinden anıtın bulunduğu yere kadar şehitlere saygı yürüyüşü gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ve Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından törene katılanlardan İlçe Kaymakamı Harun Kazez konuşma yaptı. Ulukale köyünde insanların 1994 yılında alçakça, haince bir şekilde şehit edildiğini anımsatan Kaymakam Kazez, "Şehitlerimizin anısına anıtımızın açılışını yaptık. Biz anıtın üzerine şehitlerimizin isimlerini kazıdık. Fakat o gün, şehit düştükleri gün onların isimleri bizlerin kalbine kazındı ve hala kalbimizde. Ölene kadar da biz bu isimleri kalbimizde taşıyacağız. Eğer unutursak kalbimiz kurusun. Buraya yapılan saldırıdaki sebep, buradaki insanların inançlı olması, vatanperver olmasıydı. Sebep sadece buydu. Fakat başarıya ulaşamadılar. Hiçbir zaman da başarıya ulaşamayacaklar" dedi. 

Törende maddi ve manevi desteklerinden ötürü, Ulukale köyü derneği tarafından Çemişgezek Kaymakamı Harun Kazez’e plaket takdimi yapıldı.

Öğrenciler tarafından “Al yıldızlı bayrağım” isimli şiir okundu. İl Müftüsü Aşır Durgun’un yaptığı duanın ardından anıtın açılışı gerçekleştirildi. 

Törene İlçe Kaymakamı Harun Kazez'le birlikte, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, İlçe Belediye Başkanı Ahmet Şadan Ersoy, Pertek Belediye Başkanı Recai Vural, Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, AK Parti Tunceli İl Başkanı Fatih Tek, MHP Tunceli İl Başkanı Melike Gökalp, İl Genel Sekreteri Nazif Yıldırım, Elazığ ve Tunceli'den çok sayıda davetli ile yöre halkı katıldı. 

ULUKALE KÖYÜ YAPTIRMA YAŞATMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ