Suudi Arabistan Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler

Suudi Arabistan Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler

Bugün kulaktan dolma bilgilere ayıklayarak Sadece doğru bilgileri anlattığım videomda Arap yarımadasının devine doğru bir yolculuk yapacağız. Bugün Suudi Arabistan'a gidiyoruz. Yüzölçümü açısından dünyanın en büyük 13 ülkesi ama bu geliş toprakların tamamına Yakını kör olsada verimsiz toprakların altında dünyanın en büyük petrol şansına sahipler özellikle gavar bölgesinde 4770897 Olimpik havuzu doldurabilecek söylenen dev bir petrol rezervi vardır. Ve sadece Petrol satışı ülke gelirinin %40 5'ini oluşturur. Yazları ortalama sıcaklık 45 santigrat derece olsa da 54 santigrat dereceye kadar çıkmaktadır. Kışın ortalama sıcaklığı 17 santigrat derece ve neredeyse hiç kar yağmaz yağsa da kardan adam yapamazsınız. Putları çağrıştırdığı de Batı kültürü olduğu gerekçesiyle yasaktır. Tabii Sevgililer Günü'nde yasak olduğu gibi üzerinde kaybolan eşyaları Satmak da yasaktır. Terleten sıcaklığını sürekli su içme ihtiyaç.

Getirecek ve su benzine pahalıdır. 2015'te 1 litre benzin 70 kuruştan 1 litre su 4 TL idi gökdelenlerin fazla olduğu başkenti Riyad'da Gökdelenler yalnızca bir an bitişik olacak şekilde inşa edilir. Izin verilen bu gökdelenlerden 1'de inşaatı bittiğinde 1007 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek gökdeleni olacak olan Kingdom Tower yani Krallık kulesidir. 1sudeee Suriyeli ya da Yemenli Araplar ayırmanın en kolay yolunun kıyafetine değil yürüyüşüne bakmak olduğu söylenir. Çünkü suudiler Arasında tüm dünyanın onlara hizmet etmek için yaratıldı düşüncesi çok bundan dolayıdır ki Suudi Arabistan'da sana dedi. Suriyeliler vatandaşlık hakkına sahiptir. Suudi Arabistan'da doğma büyüme orada evlenme mal mülk sahibi olmak bunların hiçbiri size Suudi Arabistan vatandaşı olma Hakkın Ödenmez Eğer kökeninin Suudi değilse asla Suudi Arabistan vatandaşı olamazsınız.

Suudiler çalışmayı sevmem kültürlerinin etkisiyle ve sıcak hava adaptasyonu ile tembel yetişmiş lerdir patron razı oldukları için sebepsiz yere haftalarca işe gitmemeleri çok yaygındır hal böyle olunca hiçbir şirket Suudi çalıştırmaya başlamış Kral da her şirketin çalışanların %30 unu Suudi olması zorunluluğunu getirmiş şirketler çözümü Olarak suudilerin çalışmayacağını hesaba katarak 100 çalışana ihtiyaçları varsa 130 kişiyi işe alıyor ülkenin işgücünün yüzde seksenini Hintliler Afrika'da ve diğer Arap ülkelerinden gelen göçmenler oluşturur Ayrıca ülkede McDonald's Burger King Big yabancı şirketlerde pek yaygın fakat ülkeye giren herhangi bir yabancı işletmenin Bir Suudi Arabistan vatandaşı tarafından işletilmesine Yani bir Sude'nin bir yararlanıcı olmasına zorunluluk getirilmiştir ülkede hafta tatili ise cumartesi pazar değil cuma cumartesi günleridir kültürden bahsetmişken el ele yürüyen çok erkek göreceksiniz bu Cinsel tercihlerinden dolayı değil zaten işçinin.

Hapisten idama kadar gider. Suudilerin elele yürümesi arkadaşlık göstergesidir. Ikili konuşmalar da temas mesafesinde çok kısa tutarlar. Geriye doğru uzaklaşmak konuşulan kişinin ki siz de soğuk bir kişi olduğu İmajını yaratabilir. Ezanı duyuyorsunuz. Ezan okunmasıyla başlayan 45 dakikalık zaman diliminde bir AVM'de iseniz ya da Restoran oradan dışarı çıkamayacaksın. Dışarıda iseniz de oralara giremeyeceksiniz. Çünkü ezan okunmaya başladığında tüm işletme sahipleri ve çalışanlar Camiye gider durum böyle olunca işletmelerin kapıları kilitlenir ve müşteriler İçeride ya da dışarıda beklemek zorunda kalır. Ramazan ayında herkesin oruç tutması zorunludur. Oruç tutmayan yerli Müslümanlar kırbaç veya bazen de hapiste ceza alan özellikleri herkese açık olan alanlarda yemek yiyorsa gayrimüslimlerin kamuya Açık alanda yiyip içmesi durumunda ise bunun kasıtlı yapıyorlarsa sınır dışı edilme ihtimalleri vardır.

Müslüman değilsiniz. Suudi Arabistan'da öldürürsünüz düşüncesi doğru değildir. Bu topraklarda Yüzyıllardır Hristiyanlar Yahudiler gibi gayrimüslim topluluklar yaşamakta fakat Mekke ve Medine şehirlerinin girmeleri katiyen yasaktır ve ülkede hiçbir yerde kilise Sinagog göremezsiniz. Ev dışında İncil okumak ya da diğer dinlerin ibadetinde bulunmak yasaktır. Günümüzden 14 yıl önceki Müslümanlar Peygamberimiz ve Müslümanların Mekke'den çıkarmaya zorladıkları için böyle bir karar alınmıştır. Arabistan şehirlerinde etrafı 5 metre yüksekliğinde Duvarlarla çevrilmiş güvenlik dekoruna içinde havuz spor salonu gibi sosyal alanlar bulunan ve compound Residence adı verilen Siteler vardır. Bu Siteler genellikle aileleriyle bu ülkede yaşayan yabancılar tarafından tercih edilir ve yabancıların kendilerine Özgür gösterebilecekleri tek yaşam alanları olan kampan tırın içerisinde Suudi Arabistan'a ait hiçbir Kural uygulanmaz. Kadınlar istedikleri gibi giyinebilir. Ler içerisinde herhangi bir kadın erkek.

Yoktur. Hatta yabancıların kendi alkollerinin kendileri üretir. Tükettiği söylenmektedir. Ancak kampların dışında alkolü tüketmeli cezası bazen para kırbaç kabizken alkol Ticaret yapmanın cezası her zaman idam ve idamlar Hüsna'nın kafasını kılıçla kesilmesi ile gerçekleşir. Eğer suçlu Soylu biri ise İran normal kılıçla değil son altından bir kılıçla gerçekleşir. Din konusuna girmişken Suudi vatandaşı olsun ya da olmasın Türkiye'de olsanız bile burada bir Müslümanın başka bir dine geçmesi ya da ateist Deist agnostik olmasının cezası ölümdür. Ancak gayrimüslimler din değiştirerek Müslüman olabilirler. O yüzden sakın dini bir eleştiride bulunmayı sokakta yürürken kralın fotoğraflarını her yerde görmek de beraber her köşe Bucak'ın erkek kaynadığını göreceksiniz. Kadın erkek oranının dengesini Yurtdışından gelen yabancı işçilerde bozmuştur. Sokakta kadınları ya grup halinde ya da bir erkekle göreceksiniz. Tek başına yürüyen bir.

Görmek inanılmaz nadirdir, Ayrıca evli olmayan bir erkekle kadın beraber yürüyemez. Ahlak polisleri vardır ve evlilik cüzdanı görmek ister cezası kırbaç olabilir. Başkent rüyada bir kadının toplu taşıma araçlarına binebileceği tek şehirdir. Araçlarda kadınların ve erkeklerin bölümleri ayrıdır ve ayrı kapılardan bilip inerler. Diğer şehirlerde Bu imkanı da olmadığı için kadınların uzak mesafeler gidemediğini sınırlı bir alanda yaşadığını söylemek yanlış olmaz. Suudi Arabistan'da kadın doktorun erkek hastaya müdahale etmesi yasak erkek doktorun kadın hastaya müdahale etmesi ise hasta yakınının kararına bağlıdır. Bu yatakta ilgili yaşanan acı olaylardan biri 2014'e kalp krizi geçiren 24 yaşındaki kız üniversite öğrencisine erkek doktorları müdahale etmesine izin verilmemesi ve Hatta 2 saat boyunca Can çekiç dikten sonra hayatını kaybetmesi örnektir. Yetkililer kızın arkadaşlarına arkadaşınız örtülü değil de kızların bulunduğu yere erkek görevli giremez diyerek açıklamada bulunmuştur. Bu de.

Diğer mesleklerde de görülür. Örneğin 2002 yılında bir kız yurdunda çıkan yangına erkek itfaiyecilerin müdahale etmelerine izin verilmemiş. Bunun sonucunda 15 kız öğrenci yanarak Can vermiştir. Burada özgürlük için bir erkek gerekir. Bebek bile olsa çok şehirde bir kadın Yanında erkek olmadan sokağa çıkamaz. Bu sebeple kadınların Erkek Bir Çocuk doğurabilir. Mek için geçici nikah yaptıkları söylenir. Erkek bebek 1 aylık dahi olsa annesiyle beraber olursa annesine dışarı çıkma özgürlüğü verebilmektedir. Mahkemelerde ise 2 kadın Tanığın ifadesini Bir erkek kadının ifadesi ne denk olması kadın erkek eşitsizliği ne açıkça gözler önüne sermektedir. Ayrıca ancak yeterince erkek Tanık olmadığı durumlarda kadının tanıklığına başvurulur konut acil veya tecavüz olduğunda ise adalet anlayışı değişir de Mahkeme kadını da irade sahibi görür ve bu durumlarda ceza alan tek tarak erkek olmaz. Tecavüze uğrayan kadınlar da ceza aldı.

Eğer Suudi Arabistan'da yaşayan bir kadınsınız de yurt dışına çıkmak istiyorsanız ailenizin geçerli bir resmi sebep sunması ve devletin izin vermesi gerekmektedir. Aileniz sizi yurtdışına gönderdiği içinde belirli miktarda bir para cezası söyler. Ayrıca yurt dışına çıkan kadın havaalanındaki memurlar tarafından ayıplanmak ile göze almalıdır. Buna benzer olarak evlenebilmesi Hatta 50 yaşına Geçsede boşuna bilmesi için de ailesinden benzer bir izin alması zorunludur. Ama Arabistan denilecek kadınların siyah çarşaf da olacağı ve sadece gözlerinin gözükecek şekilde peçe taktıkları düşünse de bazı bölgelerde kadınların yüzünü kapatma şartı yoktur. Özellikle de yabancıların saçları açık şekilde dolaştıklarını görebilirsiniz. Fakat herhangi bir alışveriş merkezi ya da büyük bir mağazaya girdiği bir model resmi olduğunda daima modellerinin yüzleri ve boyunlarına kapatılmış şekilde göreceksiniz. Burada kadınların çalışması yasak değildir. Fakat çalışabilmesi için bazı koşullar.

Yaşamak için paraya ihtiyacı olduğunu Yani ailesinde ona bakacak bir erkek olmadığını kanıtlamak zorundadır. Ayrıca çalıştığı işte sadece kadınlar olmalıdır. Bunlara ek olarak evdeki görevlerini ihmal etmemeli. Kocası ya da babasını çalışmasına izin vermesi gerekmektedir. Kral haziran 2018'den itibaren kadınların ehliyet alabilecekleri ve araba sürme yasaklarının da tamamen kaldırılacağını yönelik bir kararname yayında yeter kadar kadınların yıllardır. Suudi Arabistan'da araba sürmeleri yasaktı. Bir kadın tek başına ev kiralayamaz otel rezervasyonu yapamaz. Banka hesabı açamaz ve alışveriş merkezlerinde kıyafet deneme Ayrıca bankalarda sadece kendilerine ait bölümlerde işlem yapabilirler. Kadınlara ve ailelere özel mağazalarda kıyafet deneyebilirler veya restoranlarda kafelerde sadece kadın bölümünde oturup yiyeceklerini yiyebilirler. Ama tüm bunlara rağmen burada ilginç özgürlükler de vardır. Örneğin otelde restoranda asansörde Kısacası aklınıza.

Gelebilecek her yerde Sigara içmek serbest tır sizinle bu videoda hayali bir yolculuk yaptık. Ama bir kadın turist tenis ailenizden bir erkek olmadığı sürece gerçek hayatta Suudi Arabistan'a giremezsiniz. Fakat geçtiğimiz ocak ayında 25 yaş ve üzeri kadınların Suudi Arabistan'a tek başına ziyaret edebilecekleri açıklandı. Ama türlü sizden izin tek girişlik bize olacağını ve en fazla 30 günlük Rize verildiğinde aklınızda bulundurun son olarak geçtiğimiz nisan ayında 35 yıllık yataktan sonra Suudi Arabistan'da ilk Sinema Salonu açıldı ve ilk kez bir kadın şarkıcı sadece kadınların katıldığı bir konserde Bunlar kadınların sosyal alanlarda bulunması adına önemli adımlardır. Buradaki insanların Tıpkı Diğer ülkelerdeki insanlar gibi benzer hayalleri ve Arzuları var. Sadece bunları yaşamak için illegal Yollar icat etmek zorunda kalmışlar yasaklanmış. İnternet sitelerine giriş için wippien kullanımı çok yaygındır. Kendi evinde pantolon tişört gibi Batı tarzında giyinen çok kadın erkek vardır ve görün değil.

Herkes çok Dindar değildir uygulanırsa uygulansın insanlar özel hayatlarındaki seçimleri küreselleşen toplum kültürü ile şekillendirmek de ve tercihlerini yaşamak için illa gel de olsa yollarını bulmakta.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=pBr04w4Gk4s&list=PL40Eh9f0PRRWOXVrhFCaccjgGpyEgJmkM&index=3