Suriye Konusunda Madalyonun Öteki yüzü

Suriye Konusunda Madalyonun Öteki yüzü

Dünyada Suriyeli Göçünü en çok alan ülke Türkiye İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün 21 Mart 2019 tarihli verilerine göre 3651635 mülteci sayısı ne Türkiye'dir toplam göç eden nüfusun Yüzde altmış üç ülkemizde dir Türkiye'deki nüfuslarının büyük bir kısmı 15 34 yaş aralığındaki erkeklerden oluşurken toplam nüfusun çoğunluğu 310000 erkek fazlasıyla yine erkeklerdir. Yine yaş tablosuna göre kayıtlı Suriyelilerin ortalama yaşı 22,7 Türkiye nüfusunun 2018 verilerine göre ortalama eşitse 31.7 bir de sınır bölgelerimizde kurduğumuz barınma merkezlerinde kalan Suriyeliler var sayıları Göç İdaresi tarafından 21 Mart 2019 tarihi itibariyle 140704 kişi olarak açıklandı. 2017 aralık ayı sonunda ise 228251 kişiydi. Bu verilere göre barınma merkezlerinde yaşayan Suriyeli sayısı 2018'in başından bu yana 88.

Azaldı. Ancak tek illerimizdeki nüfusları daha da arttı. Herkes şehirlere göç ediyor. Öyle ki bazı şehirlerdeki nüfusları yerel halkın nüfusunu geçmiş durumda Örneğin bu tabloda Kilis'te yaşayan Suriyeli sayısının il nüfusunun yüzde 88.2 sine ulaştığını görüyoruz ve bunlar sadece resmi veriler toprakları üzerinden çeşitli medeniyet ve kültürlerin geçtiği ve pek çok iftiraların olayların meydana geldiği Bu ülkenin ismi yani Suriye sözcüğü Mezopotamya'da ilk kurulan üç büyük devletten biri olan akadların kullandığı Akakçe dilindeki asariye sözcüğünden geliyor hazır ya sözcüğü Akad dibindeki Prens anlamındaki Aşır sözcüğünden türemiştir. 2016'da yapılan sayıma göre Suriye nüfusu 17000000 insandan oluşuyor. Ancak bu sayımda 5 yıl önce yapılan sayım nüfusu 22000000 olarak belirlemişti. Vatandaşların yüzde sekseni den fazlası Arap kökenli hemen ardından gelen en büyük etnik Grup ise yüzde onluk bir oranla Kürt vatandaşlardan oluşuyor. Beşer.

Yönetiminden bakan yönetimin değişmesi için yürüyüşler ve protestolar yaptı Esad'ın protestolara cevabı çok hızlı ve bir o kadar da sert oldu protestoları bastırmak için gerçek mermi kullanmaktan çekinmeyen kolluk kuvvetleri onlara ya tamamen susmak yada özgürlükleri için mücadele etmek dışında bir seçim bırakmamıştı bu noktada fitili ateşlenmiş iç kargaşa başladı ve ülke ikiye ayrıldı ve savcılar Özgür Suriye Ordusu bölgenin jeopolitik durumu bu kargaşanın daha da alevlenmesine Böylelikle daha fazla taraf çıkmasına yol açtı özellikle Esad'ın kendi vatandaşları üzerinde kullandığı kimyasal dünya tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı kimyasalların kullanımı ile ABD'de Özgür Suriye ordusuna destek vereceğini açıkladı ve bu Ayrılıkçıları eğitmesi için bölgeye uzman askerlerin hata ardından Türkiye'de Özgür Suriye ordusunun kendisine taraf olarak belirleyip kargaşaya dahil oldu Böylelikle Ürdün'de Körfez devletlerinin katkısı ile Özgür Suriye Ordusu'nun sırtını sağlama alınmış o.

Bu taraf lambalar yaşanırken bölgedeki Kürtler de kendi Devletlerini kurmak için ülkenin daha da kuzeydoğusunda geçtiler. Diğer yandan da Rusya Esad'ı desteklemeye devam etti ve bununla birlikte İran'da Esad'a destek verdiğini açıkladı. Hizbullah da Esad'a olan desteğini açıkladı ve Hizbullah'ın lideri Hasan nasrallah yaptığı açıklamada bu kargaşayı zaferle sonlandıracak larının söyledi ama 2014 yılında ortaya çıkan başka bir örgüt dengeleri tamamen yerinden oynattı kendilerine Irak ve Şam İslam Devleti diyen Bu grubun amacı İslam dininin şartlarını kesin bir biçimde uygulayan yeni bir devlet kurmak ve tüm ortadoğu'ya hakim olmakta ancak dini algılama yöntemleri ve yorumları dünyanın en zararlı örgütlerinden biri olduğuna çok kısa bir sürede ortaya çıkarınca Özgür Suriye Ordusu bölgedeki Kürtler ABD ve Türkiye Irak ve Şam İslam Devleti'ne karşı olduğunu ilan etti. Ancak bu noktada Türkiye'nin mücadele alanı Irak ve Şam İslam Devleti ile savaşan Kürtlerin.

Kakanın bir uzantısı olduğu düşünüldüğü için genişledi. Tüm bu gelişmeler sırasında Rusya'da Esad İslam devletine karşı mücadele ettiklerini söyleyerek onlar yerine çoğunlukla Özgür Suriye ordularını edip onların güçlerini aldattı. Bu sırada Irak ve Şam İslam Devleti'nin internete yüklediği Propaganda videolarıyla binlerce İnsanın beyni yıkandı çevre ülkelerden Hatta Avrupa'dan bile binlerce insan islamik Devleti'nde Asker olmak için Akın Akın Suriye'ye geldi. Kadınlarda Fransa'da Belçika'dan Hatta Konya'dan bile giden kadınlar Facebook'ta bir takım vaatlerle kandırıyorlar de elektrik bedava su bedava amaçları için de onları hizmet etmekte ama 2019'a gelindiğinde Irak ve Şam İslam Devleti gücünün çoğunu yitirdi çoğunlukla Avrupa'dan macera için gelen kadınlar pişman olduklarını ve ülkelerin onları.

Biri olmalarını istediklerini dile getirdi.

Nasılsın Bugün Suriye topraklarında birbirinden çok farklı iki yaşam modeli var Birincisi Esad'ın kontrol altında tuttuğu bölgelerde İkincisi ise hala Özgür Suriye Ordusu tarafından desteklenen veya çarpışma görmüş bölgelerde Hayat ülke çapında olabildiğince normal devam etse de gündelik yaşam sadece bir zamanlar var olan bir gölgesi Esad yönetimi altındaki Yani iç kargaşa başlamadan önceki Suriye refah seviyesi daha yüksektir Suriye ve Esad o Suriye'ye hala yaşadığını iddia ediyor Öncelikle araştırmaların doğrultusunda belirtmeliyim ki Suriye'nin neredeyse yarısından fazlası Esad'ı sebep Onun için canını bile verebilecek insanlardan oluşuyor Görünüşe göre halk kendilerini liderlerini adamış ve bunun karşılığında kendini destekleyen insanların hak ettikleri yaşamı sunuyor şehirlerde posterleri her yerde ve Esad'ın yüceliği üzerine yapılan propagandalar ve şarkılar baktığınız her nokta.

ülkenin Esad'ın kontrolünde olan şehirlerine baktığımız zaman ki bu ülkenin çoğu anlamına geliyor Savaşın en ufak izleri ve bulunmamakta Örneğin bu görüntülerde Başkent Şam'da yapılan yılbaşı şenlikleri görebilirsiniz bu kutlamaların Taksim'de yapılan kutlamalarda aşağı kalır bir tarafı olmadığını görmek çok kolay belki yılbaşı eğlenceleri biraz 3 gözüksede ülkenin Büyük bir kısmı gerçekten şu an acı çekmiyor hatta hatta ülkenin bir zamanlar tehlikede olduğunu bile inkâr edenler var Türk medyasında bu gösterilmeyen görüntüleri internette izleyen Türklerin yorumları öyle oldu.

Tabii ki aynı zamanda ülke çapındaki medyaya da hakim canlı yayında yabancı bir gazeteciyi konuk eden sunucuların sorulan sorulara verdikleri Tiplere bak.

Adalyonun diğer yüzüne baktığımız zaman yani bir zamanlar çatışmaların olduğu ya da hala devam ettiği bölgeler şu an tıpkı bir hayalet şehir gibi Yıkık binalar içinde yaşayan insanlar eski hayatlarından kalan anıları toplamaya Çalışıyorlar ya da artık gidecek yerleri olmadığı için bu döküntüleri içinde yeni Anılar yaratıyorlar işsizlik oranının yüksek safhalarda olduğu bu bölgelerde aynı şekilde fakirlikte çok yüksek 2011 yılında başlamış çatışmalar sonrası üretilen ve tüketilen enerjinin yarıya inmesi ile arada kalmış halk kelimenin tam manası ile karanlığı buldu. Her gün sayısız masum insan hastaneleri Akın ediyor. Ancak bu hastanelerin kapasitesi böyle bir yoğunluğu kaldıracak düzeyde değil. Bu Kaos ortamında yaşayan yetişkinler için hayat Belki çok zor olabilir ama hala devam eden bu çalışmaların içinde dünyaya gelmiş çocuklar etraflarında olan bitenleri yaşanması gereken olaylar olarak görüyorlar. Bu bölgelerde çalışmayan hükümet İnsanların yaşadıkları.

Kendi başlarının çaresine bakmaya zorluyor. Bu arızalanan trafodan elektrik alabilmek için civardaki her evin kendi kablosunu getirmesi sonucu oluşan büyük karmaşa Belki de Suriye'de yaşamış. Bütün olayların bir simgesi gibi her gün birden fazla kez yaşanan elektrik kesintileri hastanelerdeki hayata tutunma mücadelelerini daha da zorlaştırıyor. Doktor elektriğin 15 saniye sonra geleceğinden bahsediyorsun sen Peki ya o an giden Elektrik bir daha hiç gelmezse jeneratörler ağzına kadar dolmuş olan hastaneyi kaç saat idare edebilir? Tavla oynayan vatandaşın Korkmuyor musunuz sorusuna soğukkanlılıkla derdi durumu biraz daha iyi anlamamızı sağlayabilir. Her an bir füze düşebilir nereye düşeceği bilmiyoruz nasıl kaçabilirim size soruyorum. Siz nasıl kaçabilirsin elektriğin geleceğinden nasıl emin ol.

Gördüğünüz Duman'ın her içtiğiniz suyun her yediğiniz yemeğin zehirli olmadığından nasıl emin olabilirsiniz? 2 ihtimali de düşünelim bir ihtimal de belki suriyelin kötü bir durumda olduğu hakkındaki haberler ve görüntüler Özgür Suriye Ordusu veya ABD tarafından yapılan bir Propaganda Böylelikle dünyayı Esad'a karşı doldurmak amaçlamış olabilir. Bütün bu olanlar ABD gibi hakim güçlerin bölgedeki çıkarları elde etmek için Suriye'ye kargaşa üstü olarak kullandığın atla getirmekte daha önceleri Irak'ta da yani bir de olduğu gibi bu ne güzel bir gelişme mi daha iyi anlamamızı sağlıyor daha geçtiğimiz hafta 25 Mart tarihi itibariyle Suriye'de bulunan golan tepelerinin İsrail'e ait olduğu konusunda açıklamada bulundu ve bu sınırların İsrail'e eklenmesine tescil ettirdi. 1967'de İsrail Suriye çarpmıştı. İsrail bu tepeleri işgal etmiş aradan geçen 52 yıl sonrasında Ortadoğu'da oluşturulmuş karmaşalar da mevcut Arap hükümetlere karşı ayaklanmalar.

Yani direniş gruplarının oluşturulması gerçekleştirildi Bu bağlamda Irak Libya Mısır hükümetleri yıkılarak etkisiz hale getirildi Suriye'de iç kargaşa çıkarılarak merkezi hükümet zayıf düştü ve bu sayede 52 yıl sonra Suriye'ye ait olan golan tepeleri İsrail'e bütünüyle İlhak edildi bizden günlük aylık düşünüyoruz Fakat bu 52 yıllık bir projenin ürünümüz Irak Libya Mısır ve son olarak Suriye hükümetinin devrilmesiyle İsrail'in toprakları ve çıkarları genişletilmiş oldu İki ihtimalde ise belki de Esat Tüm bu eğlenceleri plajları medyayı ve halkına bahşettiği iddiasında bulunduğu tüm güzellikleri bir Propaganda amacıyla yaptı bu hamlelerle kendi halkı üzerinde uyguladığı kimyasalları dünyanın hafızasından sindirimi amaçlıyor Sonuç olarak Bugün Suriye'de iki farklı yaşam var çarpışma görmüş ve isyan eden bölgeler şu an tekrar sıfırdan kurulmaya çalışırken liderleri Esad tarafından çok az yardım görüyor Esad'ın yönettiği topraklarda.

Refah içinde durum ne olursa olsun. Esat bugün ülkedeki eski gücünü tekrardan toplamış durumda ülkenin vatandaşları sanki onu yüceltmek zorunda Çünkü artık ülkedeki kimse Esad'ı kendisine düşman mi göze alamıyor? Umarım bu video hoşunuza gitmiştir. Bir başka videomda bir Suriyeli ile röportaj yapmamı istiyorsanız bu videoyu beğenerek bana belirtmeyi unutmayın. Ayrıca videolarımı kaçırmamak için YouTube kanalıma abone olmayı da sıradaki videoda görüşmek üzere hoşçakalın.

Kaynak:https://www.youtube.com/watch?v=iTVMnqSmIG8