Seyahat etmek bizi şimdiye kadar yaptığımız bir çok şeyden daha mutlu ediyor

Seyahat etmek bizi şimdiye kadar yaptığımız bir çok şeyden daha mutlu ediyor

Seyahat etmek bizi şimdiye kadar yaptığımız herhangi bir maddi zenginlikten çok daha mutlu ediyor.

Cüzdanlarımızda paramız olduğu anda neden alışveriş yapmak için bu kadar kararlılıkla uğraşıyoruz? Her yeni satın alma ile biraz daha mutlu hissediyoruz, ama birkaç gün sonra bu memnuniyet genellikle iz bırakmadan kayboluyor.

Mutluluğun ana engelinin adaptasyon olduğu sonunda anlaşıldı. Satın aldığımız bir şey sıradan ve heyecan verici hale gelir gelmez, hissettiğimiz yaşam doyumu seviyesi düşer ve bir sonraki satın alma için arama yapmak zorunda kalırız. Bu süreç tekrar tekrarlanır.

Bununla birlikte, Cornell Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar, bu zararlı döngüyü kırmanın bir yolunu buldu. Psikoloji profesörü Thomas Gilovich, istediğimiz bir şeyi satın aldığımızda ve seyahat ettiğimizde, mutlulukla aynı artışı yaşadığımızı gösterdi. Ama burada en önemli nokta, satın almamızdan elde ettiğimiz mutluluk miktarının zamanla azalması, seyahat deneyimimizin hatıraları ise, mutluluk hormonları ile çok daha uzun süre beslenmeye devam ediyor.

Çeşitli sıra dışı etkinliklere katılmak, gezilere çıkmak, yeni beceriler öğrenmek, hatta aşırı spor yapmak her birimiz için ideal bir mutluluk kaynağıdır. Yeni bir cihaz ya da yeni bir araba, sonunda sahip olduğumuz sıradan bir nesne haline gelecek ya da eski ve modası geçmiş olacak. Öte yandan, biriktirdiğimiz her yeni anı, hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak gerçek bir mutluluk kaynağı haline gelir.