Şahımerdan Sarı(Vasat Grubu)

1. Biyografi

1960 yılında Adıyaman'da doğdu. 1978'de İmam Hatip Lisesinden mezun olduktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığında imam olarak göreve başladı ve 1995 yılında bu görevinden istifa ederek ayrıldı. 1997 yılında Gaziantep kitap fuarında incil basım ve dağıtımı yapan Müjde Yayınevi'ne yapılan bombalı saldırıyı, Şahımerdan Sarı'nın cemaati VASAT'ın yaptığı iddia edilmiştir. Saldiridan bir gün sonra bombayı atanlar yakalanmış akabinde de itirafçı sıfatı ile serbest kalmış, Sarı ise örgüt lideri suçlaması ile tutuklanıp 18 yıl hüküm giymiş ve 10 yıl hapis yatmıştır.

Dinlerarası Diyalog kavramına ve o dönemlerde bu faaliyetlerde bulunan FETÖ örgütüne karşı bir söylem geliştirdiği için, bombalama olayıyla ilişkilendirilmesinin FETÖ'nün bir kumpası olduğu değerlendirmeleri yapılmaktadır. 2007'de cezaevinden çıktığında vaaz ve etkinliklerine devam etmiş tekrar tutuklanacağını öğrenince de Erbil'e kaçmıştır. Erbil'de tutuklanmış olup Türkiye'ye iade edilmemiştir. Yargılama süreci devam etmektedir.

2. Öne Çıkan Görüşleri

Sarı'nın konuşmalarında üzerinde durduğu başlıca konular şunlardır: İyiliği emir ve kötülükten sakındırmanın her Müslüman'a farz olduğu, Müslümanların Allah'ın ipine simsıkı sarılması gerektiği, firkalara ayrılmanın tehlikesi, taşeron yöneticiler aracılığı ile Müslüman ülkeler arasındaki ayrılığın derinleştiği, dinler arası diyaloğun olamayacağı, bunun bir ABD projesi olduğu, kâfirle dost olunamayacağı, Hak ile batıl mücadelesinin kıyamete kadar süreceği, cihadın önemi, kadınlarda görülen dini ve ahlaki yozlaşma, vasat ümmet olmanın gerekliliği, İslam'ın yeryüzünde hâkim olabilmesi için Müslümanların üzerine düşen sorumluluklarının bulunduğu, Müminin korku ile ümit arasında olması gerektiği.

Sari, Müslüman devletlerin yıkılışında halkına duyarsız, Batinin kuklası taşeron yöneticilerin rol oynadığı iddiasını konuşmalarında çokça dile getirmektedir.

Yapının, "Biz tek bir milletiz" sloganıyla benimsedikleri ana vurgunun, "tüm Müslümanlar bir tek millettir" ideali olduğu görülmektedir.

3. Faaliyetleri

Grup, düşüncelerini "Öncü Nesil İnsani Yardım Derneği'e ait olan Facebook sayfası üzerinden yaymaktadır. Şahımerdan Sarı, 1988'de Durum ve 1992'de Sahabe dergisini çıkardı. 1996 yılında Sahabe Dergisi'nin adı "Vasat" olarak değiştirildi.