Sağlığınızı Etkileyen 12 Duş Hatası

Sağlığınızı Etkileyen 12 Duş Hatası

İstatistiklere göre, hepimiz hayatımızın 1,5 yılını banyoda geçiriyoruz. Ve yaklaşık 6 ay boyunca duş alıyoruz. Bu konuda şaşırtıcı olan bir şey yok çünkü hijyen hayatımızda çok büyük bir rol oynuyor. Ancak çok az kişi duşta yanlış yaptığımız bazı şeylerin olduğunun farkında.

Bilgece, herkesin duş alırken yaptığı en popüler 12 hatayı topladı.
 

Hata № 1.Spordan sonra duş almıyoruz.

Bazı insanlar spordan hemen sonra duş almanın tek sebebinin koku olduğunu düşünüyor. Ama aslında, başka nedenleri vardır: Terleme cildinizde döküntüye neden olabilecek bakteri üretimini uyarır. Bu yüzden spordan sonra en kısa zamanda duş almanızı öneririz.
 

Hata № 2. Pedikür yaptırmadan önce bacaklarımızı traş ediyoruz.

Pedikür yaptırmadan önce bacaklarınızı tıraş etmeyin. Ayaklarınızdaki küçük kesikler yüzünden enfeksiyon kapabilirsiniz.
 

Hata № 3. Kontrast duş almıyoruz.

Duş almayı bitirmeden hemen önce, soğuk suyu 30 saniye boyunca açın. Bu, stres direncinizi artıracak, bağışıklık sisteminizi daha güçlü hale getirecek ve bir anti-depresan olarak yardımcı olacaktır. Ancak, uyumadan hemen önce kontrastlı bir duş almanın uykusuzluğa neden olabileceğini unutmayın.

Hata № 4. Her gün duş alıyor ve saçımızı yıkıyoruz.

İnce veya zayıf saçları olan kişiler her gün yıkanmaktan kaçınmalıdır. Saçları haftada iki defa yıkamak en uygun olanıdır, bu nedenle saçtaki nem dengeli kalır.

Ayrıca, su sık sık duş almanın cildi tahriş ettiğini ve kurutduğunu unutmayın, çünkü su iyi bakterileri temizler. Bu bir cilt enfeksiyonuna yakalanma riskinizi yükseltecektir.

Hata № 5. Islak saçlarımızı havluya sarıyoruz.

Islandıktan sonra saçlarımız çok savunmasız bir hale gelir ve kırılması kolaydır.  Bunu önlemek için, duş aldıktan sonra saçları bir havluyla sarmamanız önerilir. Ayrıca, ısı nedeniyle, yağ bezleri daha aktif bir şekilde çalışmaya başlar ve bu da saçların daha az temiz ve düzensiz görünmesini sağlar.

Hata № 6. Duş başlığını temizlemeyi unutuyoruz.

Duş başlığını uzun süredir kullanıyorsanız, sağlığınız için tehlikeli olabilecek bir tür plak görebilirsiniz. Bilim adamları, duş başlıklarında akciğer hastalıklarına neden olabilecek bakteri olabileceğini keşfettiler.

Hata № 7. Sabunluğu doğru kullanmıyoruz.

Banyonuzda bir sabunluk varsa, içinden suyun aktığından emin olun. Aksi takdirde, bakteriler sabunlukta üremeye ve çoğalmaya devam edebilirler.

Hata № 8. Jiletimizi duşta bırakıyoruz.

 Bakterilerin bir jilet üzerinde üremesini önlemek için kuruması için bir havluya bırakın. Ayrıca bıçağı düzenli olarak değiştirmelisiniz.

Hata № 9. Aynı havluyu çok uzun süre kullanıyoruz.

Aynı havluyu uzun süre kullanmayın. Tamamen kurumamış bir havlu kullanırsanız, üzerinde bakteri olabilir.  Mikrobiyolog Philip Tierno, yıkamadan önce aynı havluyu en fazla 3 kez kullanmanızı önerir.

Hata № 10.  Duş aldıktan hemen sonra küveti yıkamıyoruz.

Küveti duş aldıktan hemen sonra yıkamayı unutmayın. Nemli ortam, E. coli gibi bakterilerin üremesini uyarır. Küvetin düzenli olarak yıkanması zararlı bakterilerden bir enfeksiyon kapmanızı önler.

Hata № 11. Duş lifimizi duşta bırakıyoruz.

Duşta lifinizi  bırakarak, ıslak koşullarda farklı bakterilerin daha hızlı çoğalmasına izin verirsiniz. Bu nedenle, lifi temizlediğinizden ve kuru bir alanda sakladığınızdan emin olmak en iyisidir.

Hata № 12.Ayaklarımızı yıkamayız.

Bazı insanlar duş alırken sabunun ve suyun vücuttan aşağı inerek ayaklarını da yıkadığını düşünerek duş alırken ayaklarını yıkamamaktadır. Ne yazık ki, eğer ayaklarınızı dikkatlice yıkamazsanız, ayak tırnağı mantarına yakalanabilirsiniz.

Bu tavsiyelerin sizin için yararlı olacağını umuyoruz, çünkü sağlıktan daha değerli bir şey yok. Bizimle paylaşmak istediğiniz başka ipuçlarınız var mı?