Sadece Bir X-Ray Cihazında Görülebilecek 12 İnanılmaz Şey

Sadece Bir X-Ray Cihazında Görülebilecek 12 İnanılmaz Şey

İnsanlık X-ışınlarının teknolojisini keşfettikten sonra, tarayabileceğimizi her şeyi taradı. Bir X-ışını, gündelik şeyleri beklenmedik bir perspektiften görmemizi sağlar. Böylelikle, doğal olayların gizemlerini, insan vücudundaki süreçleri ve birçok hayvanın yaşadığı durumuları açıklayabildik. 

Bir X-ray altında tamamen harika görünen oldukça sıradan şeylerin bazı fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. 48 çivi ile ayağa vidalanmış bir at nalı

Bu tür nallar yürüyüş yarışlarına katılan atlar için kullanıldı. Bir platformun üzerinde duran at gibi hissetmek ve bacaklarını daha yükseğe yükseltmek için çok katlı nal bir toynağa vidalanır. Daha sonra, bu spor acımasızca bulundu ve birçok ülkede yasaklandı çünkü atlarda fiziksel ve zihinsel rahatsızlığa neden oldu.

2. Bir konuşma sırasında

Ortalama olarak, her insan sadece bir kelimeyi telaffuz etmek için 72 kasını kullanır. Bu karmaşık süreç, bu fotoğrafta bir X-ışını altında resmedilmiştir. Dudaklarını okuyabilir ve kişinin ne söylediğini tahmin edebilir misiniz?

3. Yüksek topuklu ayakkabı

İngiliz bilim adamları, yüksek topuklarda düzenli kullanımın ayağın bükülmesine, tendon ve eklemlere zarar görmesine, sinirlerin sıkışmasına ve hatta zihinsel kapasitede bir azalmaya yol açtığını keşfettiler. Güzelliğin zor olduğunu biliyoruz, ama bazen çok acıtan yönü var.

4. Keman çalmak

Keman çalmak beynin işlevini artırır. Bu gerçek, tüm dünyadaki birçok bilim adamı tarafından kanıtlandı; bazıları da bunu uygulamaya bayılıyor. Örneğin, Einstein, 6 yaşında çalmaya başlayan büyük bir kemancıydı.

5. Bir öpücük

En uzun öpücük 58 saatten fazla sürdü. 2013 yılında, Tayland'dan Ekkachai ve Laksana Tiranarat çifti 58 Saat, 35 dakika ve 58 saniye öpüştü. Bu uzun öpücük Guinness Dünya Rekorlarına girdi ve hala kırılamadı.

6. Bir apagon balığı

Bir balık plankton yutarsa, balığın ışıldamasını sağlayan özel bir kimyasal madde yayar. Böyle bir parıltı düşmanlarını çekebilir, bu yüzden balık yuttuğunu fark eder etmez, planktonu tükürür; bu yüzden bir X-ışını altında ateş yakıyor gibi görünüyor.
 

7. Su içen bir köpek

Köpekler diğer hayvanlardan daha farklı bir şekilde su içerler. Dillerini suya soktuktan sonra, küçük bir “kaşık” oluşturarak dışa doğru kıvırırlar. Sonuç olarak, suyun küçük bir kısmı köpeğin ağzına doğru girer.
 

8. Hamile bir kedi

Bu Grace. Tıpkı anneleri gibi güzel ve dünya tatlısı beş yavruyu karnında taşıyor. Bir kedinin bir seferde doğurabileceği maksimum yavru sayısı bilinmemektedir, ancak bir kedinin 12 yavru kedi doğurduğu bir zaman olmuştur.

9. Hamile bir kaplumbağa

Bir kaplumbağanın sertleşmiş kabuğunun fosfor içerdiğini bilmiyor olabilirsiniz. Kaplumbağa güneş altında çok fazla zaman geçirirse, parlayacaktır.

10. Sıvı yutma işlemi

Yutma, itme hareketleriyle gerçekleştirilir. Kasların kasılmasını gerçekleştiren özofagus peristalsis sayesinde sıfır yerçekimi olsa bile yiyecekleri yutabiliriz.
 

11. X-ray altında bir vatoz

Manta vatozu dünyanın en büyük vatozu olarak kabul edilir ve genellikle deniz şeytanı olarak adlandırılır. 3 tona kadar ağırlıkları olabilir ve uzunlukları 28 ft'ye ulaşabilir.

12. A woman got onto an X-ray machine in China.

Şubat 2018'de Dongguan tren istasyonunda, bir kadın eşyalarının kaybolacağından çok endişeleniyordu ve bu yüzden eşyalarıyla birlikte X-ray makinesine girdi. Bu fotoğraf onun sonucudur. Onu bu kadar endişelendiren şeyin sebebi ise bilinmiyor. Çantasında ise yasaklı olan hiçbir şey bulunamadı.

Bonus: Bazı şeyler ilk bakışta göründüğü gibi değildir.

Hangi X-ray görüntüsü sizi en çok etkiledi? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşın.

Preview photo credit reddit / @ Airick86