ÖMER ÖNGÜT (HAKİKAT GRUBU)

1. Biyografi

1927 yılında Yugoslavya'nın Yenipazar şehrinde dünyaya gelmiş, 1936 yilinda Düzce'ye yerleşmiş ve 2010 yılında vefat etmiştir. Mensuplarının aktarımına göre "okur-yazar olmak dışında herhangi zahiri bir dini eğitim almayan"Ömer Öngüt, Şeyh Muhammed Es'ad Erbili'nin halifelerinden Şeyh Halil Fevzi'nin hizmetinde bulunmuş, onun 1950 senesinde vefatından sonra faaliyetlerine başlamış ve 28 Şubat sürecinde şöhret bulmuştur. Öngüt, Hakikat Vakfı ve Hakikat Aylık İslam Dergisinin kurucusu olup bu yapının faaliyet merkezi Adapazarı'dır.

2. Öne Çıkan Görüşleri

Öngüt kendisinin; gerçek mutasavvif, vahdet-i vücutçu, mehdinin habercisi ve "hatmü'l-evliya" olduğunu iddia etmekte, hadislerin de vahiy olduğunu, katılım bankalarının faizli bankalardan farkı olmadığını, organ ve kan naklinin haram olduğunu, tüp bebek uygulamasının da zina hükmünde sayılıp haram olduğunu ileri sürmektedir.

Diyanet çalışanları için "memuriyetini din ve diyanette yapacağına, hazreti Kur'an'ı alet edip para kazanacağına bir bankada, bir kumarhanede çalışman, gazinolarda plajlarda çalışman bundan çok daha hayırlı idi" ifadelerini kullanmıştır.

Dini anlayışı bağlamında ise kendisi gibi düşünmeyen cemaat ve tarikatları dışlayan, bazılarını tekfir eden, düzenli bir dini eğitim almadığı halde ayet ve hadislerden hüküm çıkarmaya çalışan bir tavır içerisinde hareket ettiği eserlerinden anlaşılmaktadır. Vehhabiler, Süleymancılar, Nurcular ve Mahmut Efendi (Ustaosmanoğlu) Cemaati Öngüt’ün keskin söylemleriyle hedef aldığı gruplar arasında yer almaktadır.

3. Faaliyetleri

Ömer Öngüt'ü lider olarak kabul eden Hakikat Grubunun faaliyetleri; Hakikat Vakfı, http://www.hakikat.com sitesi, Ömer Öngütün eserlerinin satışı, Aylık Hakikat Dergisi, Hakikat Takvim ve Hakikat Kırtasiye aracılığıyla yapılmaktadır. Hakikat Dergisinin 34 ilde temsilciliği bulunmaktadır.