Okulsuz Ünlüler (Müzisyen Glen Hansard)

Okulsuz Ünlüler (Müzisyen Glen Hansard)

İrlandalı müzisyen Glen Hansard 13 yaşındayken öğretmeninden oldukça ilginç bir tavsiye almış: Okulu bırak, git ve müzik yap! Ola ki bir yıl sonra işe yaramazsa, tekrar okula dönersin!
Hansard okulun kendisi için hiç ilgi çekici olmadığını, hatta bütün gün oturmaya zorlandığı bir tür eziyet olduğunu söylüyor. 45 kişilik bir sınıfta hiçbirimiz ayrı bir ilgi veya eğitim görmüyorduk diyor.
Ve böylece sokak müziğine başlamış. Her gün sokakta çalgı çalıp müzisyenlik yapıyordum diyor, bu benim eğitimimdi ve ciddiye alıyordum. Ve giderek kendisiyle benzer ilgi alanları olan, aynı tür müziği seven insanlarla, yazar ve müzisyenlerle tanışmış. Bunun kendisini çok geliştirdiğini söylüyor.
Sokak müziği bazıları için geçinmenin bir yolu, ama benim için tamamen eğitimdi diye ekliyor. Fakat yine de sokaktan öylesine geçip giden insanların müziğimi duyup duraklayıp gelip kutuya bir lira atmaları inanılmaz bir enerjiydi benim için. Bunda büyük bir başarı duygusu hissetmiştim…diyor
Son sokak konserinde 5000 dinleyicisi varmış ve sokak kalabalıktan bloke olduğu için parka geçmek zorunda kalmışlar…
Röportajdaki son sözleri şu oldu, eğlencenin çok fazla altının çizildiği bir dünyada yaşıyoruz. Oysa insan kendisini aşan birşeyler için, başkaları için ya da başkalarına ışık olmak için üretmeli. İşinizi gerçekten iyi yapıyorsanız, bu tüm insanlığın ruhu için bir anlam ifade eder. Bence müzik de böyle, şarkı söylemek böyle birşey. Diğer türlüsü çok bireysel, çok sıkıcı bir şey olur. Homeros İlyada’yı bireysel bir şeyler için mi yazdı, hayır insanlığı yükseltmek için. Hayatımın bir noktasında kazandığım bir ün olabilir mi nihai hedefim? Benim üzerime etiketlenen bir şöhret? O kadar mı yani? Hayır benim için yaptığım iş bundan çok başka. diyor mealen Hansard…
Oscar Ödüllü Müzisyenin 'Once' film müziği 'Falling Slowly'
Güne güzel bir başlangıç için dinlemenizi tavsiye ederim..

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=6RytqXXefLg

Zekiye Baykul