Öğrencilerine Verdiği Yaz Ödevi İle Gözlerimizi Yaşartan Öğretmen

Öğrencilerine Verdiği Yaz Ödevi İle Gözlerimizi Yaşartan Öğretmen

Cesare Catà, Fermo’daki Polo Scolastico Paritario Don Bosco okulundan çalışan İtalyan bir öğretmendir. Cesare, yaz tatili için öğrencilerine bazı ödevler vermiştir. Bu görevler on beş maddeden oluşuyordu. Ceasare'nin bu ödevi muhtemelen öğrencileri için en iyisiydi.

Liste internette paylaşıldığı andan itibaren on binlerce beğeni aldı. İşte o liste:

 1. Her sabah kendi başınıza sahil boyunca yürüyüşe çıkın, suya yansıyan güneş ışığına bakın ve sizi mutlu eden şeyleri düşünün.

 2. Bu yıl sınıfta öğrendiğimiz yeni kelimeleri kullanmaya çalışın. Ne kadar çok şey söyleyebilirseniz, o kadar çok düşünceniz olur. Ne kadar çok düşünürsen o kadar özgür olursun.

 3. Mümkün olduğunca okuyun. Yapmak zorunda olduğunuz için değil, çünkü yaz mevsimi hayaller ve maceralara ilham kaynağı olur ve okumak uçmak gibidir. Okumak en iyi isyan şeklidir (ne okuyacağınıza dair tavsiye için, bana gel).

 4. Mutsuz veya değersiz hissettiren insanlardan, şeylerden ve durumlardan kaçının. İlhamınızı ve hayatınızı zenginleştiren, sizi anlayan ve kendiniz olduğunuz için size değer veren arkadaşlar arayın.

 5. Üzgün ya da korkmuş hissediyorsanız, endişelenmeyin. Yaz, tıpkı hayattaki her harika şey gibi, ruhu karışıklığa sürükleyebilir. Bir günlük tutmayı deneyin ve nasıl hissettiğinizi yazın (isterseniz, Eylül ayında birlikte okuyabiliriz).

 6. Çekinmeden dans edin. Yapabildiğiniz her yerde yapın. Evde odanızda veya dans pistinde özgürce dans edin. Yaz dansla ilgilidir ve buna katılmamak aptalca olurdu.

 7. En az bir kez Gündoğumunu izleyin. Sessizce durun ve derin nefes alın. Gözlerini kapatın ve şükredin.

 8. Spor yapmaya zaman ayırın. 

 9. Gerçekten hoşlandığınız biriyle tanıştıysanız, ona söyleyin ve bunu mümkün olan en anlamlı ve samimi şekilde yapın. Anlamıyorsa endişelenmeyin. Hiçbir şey olmuyorsa, zorlamayın ve 7. maddedeki talimatları izleyin. İşler iyi giderse, yazı birlikte geçireceksiniz ve bu muhteşem olacak.

 10. Derslerimizden aldığınız notlarınızı tekrar okuyun. Hayatınızda olan her şeyi okuduğumuz şeylerle karşılaştırın.

 11. Güneş kadar mutlu ve deniz kadar özgür ve benzersiz olun.

 12. Yemin etmeyin. Kibar ve nazik olun.

 13. Sonu hüzünlü bir sonla biten iyi filmler izleyin. Mümkünse, İngilizce olarak izleyin. Bu şekilde hem dil becerilerinizi hem de hayal etme ve hissetme yeteneğinizi geliştireceksiniz. Filmin son haliyle bitmesine izin vermeyin. Filmin sonunu kendi hayalinizde yeniden tasarlayın. Ve yaz tecrübenizin bir parçası haline getirin.

 14. Yaz büyülüdür. Sabahın erken saatlerinde ve serin yaz akşamlarında, hayatınızın ne olduğunu ve nasıl olması gerektiğini hayal edin. Her şeyin size bağlı olmasını sağlayın - böylece hayallerinize giden yoldan asla vazgeçmeyeceksiniz.

 15. İyi olun.

İşte işini seven ve öğrencilerini önemseyen bir öğretmen.