ÖĞRENCİ SAYISI 42 BİN ARTTI

ÖĞRENCİ SAYISI 42 BİN ARTTI

Bazı basın ve yayın organlarında 5 imam hatip okulunun kapandığı yönündeki haberlere ilişkin açıklama geldi. İddiaya konu olan okulların kapanmadığı, yeni ve modern binalarına taşındığı öğrenildi. Ayrıca, imam hatiplerde okuyan öğrenci sayısının azalmadığı, geçen yıla göre 42 bin 404 kişi arttığı açıklandı. 

Bazı basın ve yayın organlarında yer alan 'imam hatip kapandı' iddialarının gerçek olmadığı ortaya çıktı. Yenisafak.com’un haberine göre, habere konu okulların tamamen kapatılmak yerine, yereldeki okul planlamaları ve velilerin erişim talepleri doğrultusunda gerçekleştirilen okulların yeni inşa edilen binalara yeni bir ad altında taşındığı, daha merkezi yerlere nakilleri veya imam hatip lisesi bünyesine alındığı öğrenildi. Yapılan bu nakil işlemlerinin ve yereldeki okul planlamalarının okul kapatmak olarak yorumlanmasının tamamen kamuoyunu yanıltmak için ortaya atılan asılsız bir iddiadan ibaret olduğu belirtildi. 

Şehir merkezine taşındı 

Söz konusu okullardan, Batman Merkez Mehmet Şimşek İmam Hatip Ortaokulu'nun açıldığı tarihte şehir merkezinde bina olmadığından şehir merkezine uzak bir binada açıldığı, binaya ortaöğrenim öğrencilerinin daha kolay intikal edeceği ve imam hatip ortaokulu öğrencilerinin de erişimi dikkate alınarak öğrencilerin nakilleri; şehir merkezinde yeni açılan Ahmet Yesevi İHO'ya nakledileceği, isteyen öğrencilerin de 15 Temmuz Şehitleri İHO ile Akşemsettin Kız AİHL bünyesindeki imam hatip ortaokuluna geçecekleri belirtildi. 

Bursa’da ortaokul bünyesinde 

Bursa Osmangazi Bisaş İmam Hatip Ortaokulu'nun velilerin yoğun talebi üzerine ihtiyaca binaen Bisaş Ortaokulu bünyesinde açıldığı vurgulandı. Bisaş Ortaokulu binası yeterli olmadığından okulda ikili eğitim yapılmakta olduğu, Bisaş Ortaokulunun ikili eğitimden tekli eğitime geçmesi, imam hatip ortaokulu öğrencilerinin de müstakil okul binalarında eğitim görmeleri açısından Bisaş Ortaokulunun 800 metre yakınlarında yeni yapılan binada açılan Ahmet Cevdet Paşa Anadolu imam hatip lisesi bünyesindeki İmam Hatip Ortaokuluna nakillerinin yapıldığı ve herhangi bir öğrenci kaybının söz konusu olmadığı vurgulandı. 

Öğrenciler yeni okula nakledildi 

Kocaeli Gölcük İhsaniye Yazlık Ics-Opel Uluslararası Dostluk İmam Hatip Ortaokulunda kayıtlı öğrencilerin, bölgenin imam hatip ortaokulu ihtiyacına cevap vermek amacıyla yeni açılan ve 2018-2019 eğitim öğretim yılı başında öğretime başlayan Şehit İzzet Emir İmam Hatip Ortaokuluna nakledildi. Kocaeli Gölcük İhsaniye Yazlık Ics-Opel Uluslararası Dostluk İmam Hatip Ortaokulunun kapanması basında yer verildiği tarzda öğrenci yokluğundan değil, öğrencilerinin Şehit İzzet Emir İmam Hatip Ortaokuluna nakledilmesinden kaynaklandığı belirtildi. 

İki okul birleştirildi 

Kocaeli İzmit Kuruçeşme İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin nakillerinin ise, Mesut Barış Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde bulunan İmam Hatip Ortaokuluna yapıldığı, müstakil olarak açılan İzmit Kuruçeşme İmam Hatip Ortaokulu Mesut Barış Anadolu İmam Hatip Lisesi ile birleşerek imam hatip lisesinin bünyesine alındığı ve halen aynı binayı kullandıkları bildirildi. 

Başka binaya taşınacak 

Şanlıurfa Karaköprü Kırkpınar İmam Hatip Ortaokulu'nın da müstakil bir binasının olmadığı, Kırkpınar İlkokulu-Ortaokulunun bir katında açıldığı, mevcut okulda da ilkokul ve ortaokulun dersliklere olan ihtiyacı nedeniyle imam hatip ortaokulunun başka bir binada planlandığının altı çizildi. 

755 bin öğrenci eğitim görüyor 

2017-2018 öğretim yılında 713 bin 561 bin öğrenci imam hatip ortaokullarında eğitim öğretim görürken, 2018-2019 öğretim yılında 755 bin 965 öğrenci eğitim öğretim görüyor. Bazı basın organlarında iddia edilen imam hatip ortaokullarında eğitim öğretim gören öğrenci sayılarında da herhangi bir azalma söz konusu olmadığı bilakis arttığı ortaya çıktı.

ÖNDER İMAM HATİP OKULLARI MEZUNLARI VE MENSUPLARI DERNEĞİ