Öfkenizi Kontrol Etmenize Yardımcı Olacak 10 Şey

Öfkenizi Kontrol Etmenize Yardımcı Olacak 10 Şey

Öfke, ruh halinizi yansıtan doğal ve bazen yararlı bir duygudur. Tehlikeli durumları içgüdüsel olarak tanımlamamıza ve bunlara yanıt vermemize yardımcı olur. Öfke ayrıca gerçekten iyi şeyler yapmamıza yardımcı olacak büyük bir itici güç olabilir. Çoğu zaman, kontrol edilemeyen öfke, iş hayatını, akrabaları, arkadaşları, dış dünyayı kapsayarak kendinizle olan ilişkilerde stres ve sorunların bir nedeni olarak karşımıza çıkar.

Öfkenizi yönetmeniz ve zararlı yönlerini kontrolünüz altında tutmanız için 10 faydalı yöntemi sizinle paylaşıyoruz.

1.Neden kızgın olduğunun sebeplerini yaz ve onları yok et.

Öfkeniz hakkında yazın: çok ayrıntılı bir şekilde kızdığınız ve sinirli olmak zorunda olduğunuz her türülü nedeni not edin. Bu, vücudunuzdaki gerginliğin azalmasında büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Sizi rahatsız eden hiç bir şeyi atlamayın ve mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde açıklayın. Zihninizi bu düşüncelerden arındırın. Sonra ya listeyi çöpe atabilir ya da daha iyisini yapıp yakabilir, küçük parçalara ayırarak yok edebilirsiniz Böylelikle stresinizi bir kez için azaltarak rahatlarsınız.

2.Sevdiğiniz birini kucaklayın.

Dostça sarılma gibi basit bir şey, strese ve rahatsızlığa neden olan  nörotransmitter oksitosin seviyenizi yükselttiğinden öfkenizi kolayca yönetmenize yardımcı olabilir.Durum ne olursa olsun sizi daha mutlu edecek ve daha fazla rahatlatacaktır.

3. Sakız çiğneyin.

Sakız çiğnemenizin etrafınızdaki herkese karşı beslediğiniz öfkenizden kurtulmanıza yardımcı olabileceği bilim tarafından kanıtlanmıştır.  Bunun nedeni, çenenizi aktif bir şekilde hareket ettirdiğinizde yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki kasların yavaşça gerilimi serbest bırakmasıdır. Bu yüzden, özellikle gergin olduğunuz günlerde sakız çiğnemeyi deneyin; olaylara karşı nasıl tepki verdiğinizle ilgili önemli farkı siz de göreceksiniz.

4. Yürüyüş ya da koşu yapın.

Bazı fiziksel egzersizleri bir şekilde veya başka bir şekilde deneyimlemeniz gerekir. Bir kilometre koşun, yaklaşık 20 dakika yürüyün ya da şınav çekin. Bu faaliyetlerin her biri beynin, aksi halde nefret ve sıkıntıya dönüşebilecek enerjiyi yakan mutluluk hormonları olarak bilinen endorfinleri üretmesine yardımcı olacaktır.

5. Favori şarkınızı söyleyin.

Şaşırtıcı gelebilir, ama şarkı söylemek gerçekten büyük miktarda stres ve öfke azaltmanın harika bir yoludur. Kötü bir ruh hali içindeyken en sevdiğiniz şarkıyı koyun, gözlerden uzak bir yere gidin ve şarkıyı olabildiğince güçle söylemenin keyfini çıkarın. Bu, kaslarınızdan gerginliği hafifletir ve sizi hayal edebileceğinizden çok daha hoş bir ruh haline getirir.      

6. Gevrek ve çıtır bir şeyler yiyin.

Tabi ki, daha sonra kendinize kızacağınız bir şekilde aşırı yemek yemeyin. Ancak özellikle sinirli hissettiğiniz zamanlarda kendinizi yatıştırmak için gevrek bir şeyler atıştırın. İnsanlar gevrek sesleri dinlemekten zevk alır, bu nedenle zihinsel olarak rahatlama sağlar. Aynı zamanda çenenizdeki gerilimi hafifletmeye yardımcı olabilir.

7. Başparmağınıza üfleyin.

Eğer kalp atışlarınız sinirli olmanızdan dolayı hızlandığını hissederseniz, beklenmedik ancak oldukça etkili bir şey denemek isteyebilirsiniz. Baş parmağınıza doğru üfleyin. Kulağa komik gelebilir, ama başparmağınızın kendine ait bir nabzı vardır ve üzerine üfleyerek nabzınızı sakinleştirip ve kalp atış hızınızı yavaşlatırsınız.

8. Biraz ev işi yapın.

Bu fikri itici bulabilirsiniz, fakat bizi dinleyin. Düşüncesiz veya tekrarlayan ev işleri yapmak, sizi hızlı bir şekilde sakinleştirir. Dolabınızı temizlemek veya çekmelerinizi yeniden düzenlemek huzurlu bir zihin seviyesine ne kadar çabuk ulaşacağınız konusunda şaşıracaksınız. 

 
 
 

9. Bir bitkinin yanında durun.

Yaklaşık 10 dakika boyunca bir bitkinin yakınında olmak beyninizi ihtiyaç duyduğu oksijenle doldurmaya yardımcı olacağını göz önünde bulundurarak, yakındaki bitkilerin etrafında olmak isteyebilirsiniz. Daha net düşünürsünüz, bu nedenle öfkenizden kurtulmak için daha kolay vaktiniz olur.  Ayrıca, biraz yasemin ya da lavanta ile anksiyete rahatlatır ve dinlendirici bir uyku için harika olan kokularını soluyabilirsiniz.

10. Öfkenizle başa çıkmak için bir zamanlayıcı ayarlayın.

Öfkenizi yönetmenin en kolay ve muhtemelen en hızlı yolu, bir zamanlayıcı ayarlamak kadar basit olabilir. Bir sonraki görevinize geçmeden önce ne kadar az zaman sinirlenmeniz gerektiğini gerçekten fark ettiğinizde, öfkenizi önemsiz olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden telefonunuzun zamanlayıcısına veya saatine bakın ve öfkeli olmaktan çok daha harika şeyler yapabileceğinizi görün.