Mayonezin Şimdiye Kadar Bilmediğiniz 10 Faydası

Mayonezin Şimdiye Kadar Bilmediğiniz 10 Faydası

Mayonez, tüm dünyada kullanılan en popüler çeşnilerden biridir. Örneğin, ABD'de insanlar her yıl 2 milyar doları bunun için  harcıyor. Bununla birlikte, mayonezin yiyecek olarak kullanımının yanı sıra güzellik ve günlük hayatta işlerimizi kolaylaştırmak için de kullanılabileceği ortaya çıktı. 

İşte size daha önce denemediğiniz mayonezi kullanmanın 10 farklı yolu.

10. Tırnak bakımı

Tırnaklarınız kırılgan ve kırılmaya eğilimli ise, bir kase mayonez ile evde tırnaklarınıza gereken bakımı yapabilirsiniz. Parmaklarınızı mayonezin içine daldırın ve yaklaşık 5 dakika bekleyin, sonra ellerinizi iyice durulayın. Bu bakım tırnaklarınızı daha güçlü, daha sağlıklı hale getirecek ve tırnak çevresindeki deriyi yumuşatacaktır.

 

9. Cilt nemlendirici

Kış aylarında kuruyan cildinizi nemlendirmek ve beslemek için biraz mayonez ve bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra cildinizin kuruyan bölgelerine uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekletin, ardından nemli bir bezle silerek temizleyin. Mayonezdeki yağ ve sirke cildinizi nemlendirir ve pul pul dökülmesini önler.
 

8. Güneş yanığı tedavisi

Ufak yanıkların ve güneş yanıklarının neden olduğu yanmayı hızlı bir şekilde  hafifletmek istiyorsanız, etkilenen bölgeye mayonez uygulayabilirsiniz.Mayonez, hasarlı cildinizi rahatlatır, nemlendirir, yanma hissini ve kızarıklığını azaltır. Ve içeriğindeki sirke, acıyı uyuşturmak için doğal bir anestezi görevi görecektir.

 

7. Sakız çıkarıcı

Oturma odanızdaki halıdan, mutfaktaki masadan veya kendi saçlarınızdan çıkarmanız gereken bir sakız mı var? Sadece biraz mayonezi sakızın yapıştığı bölgeye uygulayın ve ufak hareketler ile ovalayın. Yağlı karışımı, sakızı gevşetecek ve iz bırakmadan kolaylıkla çıkacaktır.

 

6. Saç kremi

Kuru ve yıpranmış saçlardan muzdaripseniz, mayonez ihtiyacınız olan tek şey. Yapmanız gereken tek şey, günlük saç kreminizi mayonez ile değiştirmek. Mayonezdeki yumurta sarısı, saçları besleyen lesitin içerir, elma sirkesi ise saça canlılık verir. Sonuç olarak, yumuşak, sağlıklı, ve parlak saçlar elde edersiniz.

Aynı zamanda mayonez doğal bir bit ilacıdır.  Bu can sıkıcı parazitlerden kurtulmak için saçınıza biraz mayonez sürerek bir bone ile örtün ve yaklaşık 8 saat bekletin. Daha sonra normal şampuanla yıkayın. Mayonezdeki bitkisel yağ, bir tutkal gibi yapışıp bitleri boğacaktır. 

 

5. Boya sökücü

Çocuklarınız evinizdeki duvarları hiç tuvale dönüştürdüler mi?  Onları azarlamak yerine, biraz mayonez ve bir sünger alın ve boya izlerini onunla kaplayın. Yaklaşık 5-10 dakika bekletin ve sonra temiz bir bez yardımı ile silin. Mayonez, duvarlara zarar vermeden boyayı temizleyecektir.

 

4. Gümüş parlatıcı

Mayonez, en iyi doğal gümüş parlatıcılarından biridir. Eğer, kimyasal madde kullanmadan gümüş eşyalarınızı parlatmak istiyorsanız, mayonezi kaşıklarınıza ve çatal uçlarına yumuşak bir bezle sürüp, ardından durulayın. Limondan gelen asidik madde lekeleri temizleyerek çatal ve kaşıklarınıza parlaklık katacaktır.

 

3. Etiket sökücü

İnatçı yapışkan fiyat etiketlerini cam eşyalarınızdan çıkarmak için aşağıdaki adımları izleyin. Öncelikle, mümkün olduğunca fazla etiket kalıntısı çıkarmak için etiketi tırnağınızla ovalayın. Bundan sonra, kalan etikete az miktarda mayonez sürün ve yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Etiketin yapışkanı gevşer ve tamamen soyulur

 

2. Menteşe yağlayıcı

Eski kapınız sürekli gıcırdıyor ve bu sizi delirtiyorsa bundan kurtulmanın basit bir yöntemi var. Buzdolabınızı açın ve bir şişe mayonez çıkarın! Menteşenin üzerine biraz mayonez uygulayın, daha sonra iyice dağılması için kapıyı birkaç kez açıp kapatın. Şimdi sessizliğin tadını çıkarın!

 

1. Ahşap onarım

 Ahşap yemek masanızı bir bıçakla çizdiniz mi yoksa kazara tahtadan yapılmış en sevdiğiniz heykelciği yanlışlıkla mı kırdınız?  Eğer böyle birşey olduysa, tahtanın çatlak veya çizilmiş kısmına mayonezi bolca doldurun ve birkaç gün bekletin. Zamanla, protein ve yağ kombinasyonu ahşabı nemlendirir ve şişmesine neden olur. Mayonezdeki yağlar çatlağı kapatmaya yardımcı olup daha az fark edilir hale getirir.

 

Illustrated by Yekaterina Ragozina for BrightSide.me