Lütfi Kibiroğlu Okulu Sierra Leone'de açıldı

Lütfi Kibiroğlu Okulu Sierra Leone'de açıldı

Cansuyu Derneği, Sierra Leone'nin başkenti Freetown'a 300 kilometre uzaklıktaki Kono bölgesinde okul açtı. 

Derneğin, Müslümanların yoğun olduğu Kono bölgesinde yaptırdığı 600 öğrenci kapasiteli okul hizmete açıldı - Dernek temsilcisi Yorulmaz: "Buradaki Müslümanların, eğitim alarak, her konuda başarılı bir birey olması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz" 

Cansuyu Derneği, Sierra Leone'nin başkenti Freetown'a 300 kilometre uzaklıktaki Kono bölgesinde okul açtı. 

12 derslikli Lütfi Kibiroğlu Okulu'nun açılışı, dernek yetkilileriyle yerel kanaat önderlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 
 

Cansuyu Derneği İzmir Temsilcisi Ahmet Yorulmaz, yaptığı konuşmada, Kono'nun, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bir bölge olduğunu, bu nedenle bu bölgede okul açtıklarını söyledi. 
 
Afrika'daki Müslümanların, eğitim yetersizliğinden dolayı ülkelerinde söz sahibi olamadıklarını belirten Yorulmaz, "Dernek olarak okuma yazma seferberliği başlatarak, ilk temeli atmış olduk. Bu okulu zaman içerisinde kampüs haline getireceğiz. Bulunduğumuz bölgede yaklaşık 30 köy var. Bu okulda 600 çocuk eğitim alacak. Öğrencilerin okulda olmadığı zamanlarda yaşı büyük olanlara okuma yazma kursu verilecek." ifadelerini kullandı. 
 
Yörede, yönetim ve tarım üretimine, Hristiyanların sahip olduğunu işaret eden Yorulmaz, şunları kaydetti: 
 
"Müslümanlar okul sayesinde okuma yazma öğrenecek. Belli bir seviyeden sonra ülkelerinde söz sahibi olmalarını istiyoruz. Buradaki Müslümanların eğitim alarak, her konuda başarılı bir birey olması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Cansuyu olarak dünyanın 75 ülkesinde faaliyet gösteriyoruz. Külliye, cami, okul ve su kuyuları açıyoruz. Müslüman kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak her projeye imza atmaya çalışıyoruz."

CANSUYU YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ