Kuzey Kore'nin Gelişmesi İçin Hala Uzun Bir Yolunun Olduğunu İspatlayan 20 Fotoğraf

Kuzey Kore'nin Gelişmesi İçin Hala Uzun Bir Yolunun Olduğunu İspatlayan 20 Fotoğraf

Kuzey Kore'deki yaşam son birkaç yıl içinde değişim gösteriyor. Önceki yıllara oranla ülkede daha fazla özel işletme bulunuyor ve nüfusun cep telefonu kullanımında artış görülmektedir. Kuzey Kore halkı nerdeyse tüm dünyanın sahip olduğu diğer olanaklardan faydalanmak için her gün daha çok çabalıyorlar.Bununla birlikte, önemli değişikliklerden bahsetmek için henüz çok erken. Çünkü insanların yalnızca bir kısmının yaşadığı Pyongyang dışındaki yerler, bundan 10-20 önceki halinden pek de farklı değil.

Kuzey Kore’deki insanlar ve hayatları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmeniz için son iki yıl içinde çekilmiş fotoğrafları topladık ve 21. Yüzyılın ikinci on yılında insanların burada nasıl yaşadığını anlamanız için fotoğraflara bakmanızı öneriyoruz.

Modern Kuzey Kore için geleneksel heykeller ile süslenmiş Pyongyang merkezinde bir ev

Bir subay, Güneş gününe adanmış askeri geçit törenini bekleyen insanları izliyor. Etkinlik 15 Nisan'da kutlanır ve Kim Il-sung'un doğum yıldönümüne adanmıştır.
 

Pyongyang, Nisan 2017. Juche Kulesi, şehir merkezinde yer almaktadır ve tüm ülkedeki en aydınlatılmış nesnelerden biridir.

Aile hayatı. Kuzey Kore'de bir çalışma haftası 6 gün sürer ve Pazar günü izinli sayılır. Çocuklar kural olarak anaokullarında ve okullarda yaşarlar ve izinli oldukları günlerde ebeveynleriyle buluşurlar.

North Hamgyong Province, Eylül 2017. Ulaşım Pyongyang dışında nadir bir şeydir.

9 Nisan 2017'de Pyongyang'da gerçekleşen maratonun galibi. Ülkenin lideri Kim Jong-un'u spordaki başarısıyla memnun etmek istediğini söyledi.

Pyongyang'da bir hayvanat bahçesinin girişi. İlginç olan, sokak köpeklerinin de hayvanat bahçesinde tutulması. Örneğin, 2014'te Yorkshire av köpekleri de hayvanat bahçesine getirildi.

15 Nisan 2017'de askeri bir geçit töreni. Ülkenin bütçesinin en büyük kısmının askeri ihtiyaçlar için harcanmasına rağmen, resmi geçitler sırasında bile fon sıkıntısı hissedilir. Ayakkabı sadece geçit töreni için kadınlara verilir ve ayakkabıların düşmesini önlemek için bağcıklarla bağlanırlar.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u askeri geçit töreni sırasında selamlayan kadınlar, 15 Nisan 2017. “Mükemmel Yoldaşı” uzak mesafeden görmek, Kuzey Kore'nin hemen her sakininin hayalidir.

Fotoğrafçıyı selamlayan çocuklar

Dinlenen işçiler. 2017 yılının nisan ayında Kore kırsalındaki otobüsten görüntülendi. Resmi rehber bu fotoğraf çekimini onaylamadı.

Güneş gününe adanmış havai fişekler; 15 Nisan 2018

Pyongyang'da gece, Mart 2018. Otomobil sayısının geçtiğimiz yıllara göre başkentte artış gösterdiğini belirtmekte fayda var.

İstirahatte olan öğrenciler, Mayıs 2018, Pyongyang,

Güneş gününe adanmış toplu dans ve kutlamalar, 15 Nisan 2018

Kim Jong-un ziyareti için hazırlanırken DMZ'ye yolunda çukurları dolduran işçiler 

Pyongyang'ın merkezi caddelerinden birinde trafik, 3 Mart 2018. Trafik ışıklarının varlığına rağmen, trafik, kadınların düzenlenmesiyle kontrol edilir.

Rungna adasındaki Pleasure Grounda bir su parkı, Haziran 2018

 Pyongyang sakinleri, Kim Jong-un ve Donald Trump'ın buluşmasıyla ilgili raporları metroda gazeteden okuyorlar.Bu arada, metro vagonları 20. yüzyılın ortalarında Almanya'da üretildi ve 1990'larda Kuzey Kore tarafından satın alındı.

İpek üretim fabrikası, Pyongyang, 21 Ağustos 2018