Kötü Havalarda Araba Kazalarını Önlemenize Yardımcı Olabilecek 6 Sürüş Kuralı

Kötü Havalarda Araba Kazalarını Önlemenize Yardımcı Olabilecek 6 Sürüş Kuralı

Bir araba sadece rahat bir ulaşım aracı değil, aynı zamanda özellikle kötü havalarda bir sürücü için büyük bir sorumluluktur. Amerikalı bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre, her yıl tüm trafik kazalarının yaklaşık% 22'si meteorolojik faktörlerden kaynaklanıyor. Bu nedenle, her sürücünün, hava durumu iyi olmadığı zamanlarda aracı yönetmelerine yardımcı olacak özel bilgi ve becerilere sahip olmaları gerekir.

İşte size hava şartlarının kötü olduğu durumlarda hayati öneme sahip birkaç ipucu..

1. Sis içinde

 Eğer siste araba kullanıyorsanız, dışarıda olanları daha iyi duyabilmeniz için aracınızın yan camları açık olmalıdır. Bunun yanı sıra, uzun farlarınız yerine kısa farlarınızı açın.  Uzun farlar kullanıldığında, ışık sisin içindeki en küçük parçacıklara yansır ve bu da sürüş sırasında sizi şaşırtabilir.

2.Kaygan bir yolda

Kaygan bir yolda araba kullanırken, köprüden aşağıya inip çıkarken dikkat edin. Mümkün olduğunca ani direksiyon hareketlerinden kaçının. Gaz ve fren pedalına ani basınç uygulamayın. Yokuşa tırmanırken geriye kaymaya başlarsanız, ayağınızı yavaş yavaş gaz pedalından çekin ve zemine tutunma sağlanınca yine yavaş yavaş gaza basın.

3.Yağmurlu havada

Suda kayma etkisi karşısında güvenli bir şekilde tepki vermek.

Ünlü suda kayma olayı, bir su birikintisi veya su havuzundan geçerken oluşur. Sürücünün araç üzerindeki hakimiyetini kaybetmesinin sonucu olarak lastik yol ile irtibatını kaybederek bu suyu tasfiye edemez. Hızı azaltmak, asla fren yapmamak ve direksiyonu sağlam bir şekilde tutmak, bu suda kayma etkisinin üstesinden gelme yollarıdır.

4. Gece yağmurlu havada araç kullanırken

Geceleri şiddetli yağmurda araba kullanıyorsanız, ön camdaki yağmur damlalarının ışığı kırdığını ve sizi sürücü olarak körleştirebileceğini unutmayın. Arabanın camları yağmur damlalarıyla bulanıklaşır ve buğulanınca neredeyse mat hale gelir. Buğulanmayı önlemek ve camları sisten arındırmak için silecekleri uygun bir hızla çalıştırmak ve var olan havalandırma sistemlerini – klima veya havalandırma – devreye sokmak esastır. 

5. Kar yığınları

Eğer kışın araba kullanırken yolun ortasında bir kar yığını ile karşılaştıyssanız, aracın tekerleğini ters yöne doğru çevirmeyin. Direksiyonui aynı yöne doğru çevirmek ve sürekli gaza basarak yola geri dönmeniz gerekiyor.

6.Kum fırtınası

 Bir kum fırtınası sırasında varış noktasına güvenli bir şekilde ulaşmak için, diğer birçok tavsiyenin yanı sıra, büyük bir imalat şirketinin uzmanları, yolu terk etmeyi, arabayı şarampole park etmeyi ve farlarını kapatmanızı önerir.