Kadınların İnanılmaz Güçleri Hakkında Yazılmış 10 kitap

Kadınların İnanılmaz Güçleri Hakkında Yazılmış 10 kitap

Kadın kelimesi hisler, duygular gibi birçok anlamı içinde barındırır. Kadınlar, şefkatten kaprise, kapristen inatçıya, ya da daha nazik veya empatili olmaya kadar en uçlara gidebilirler. Ama ne olursa olsun kadın dediğimizde iki şeyin asla değişmeyeceğini biliriz, güçleri ve sabırları..

Bilgece olarak kadınların her gün yaptığı kahramanlıklara tanık oluyor ve hayranlık duyuyoruz. Bugün kadınlar olarak daha eşit ve adil bir cinsiyetin mücadelesi ve direnci hakkında yazılmış bir dizi kitabı sizlerin beğenisine sunduk..

’Desert Flower: The Extraordinary Journey of a Desert Noma’ —
Waris Dirie and Cathleen Miller

"Çöl Çiçeği: Çöl Göçebe'sinin Olağanüstü Yolculuğu" — Waris Dirie ve Cathleen Miller

Uluslararası üne sahip Somalili bir modelin hayat hikayesi olan Waris Dirie, modern dünyada hala var olan ilkel geleneklerin vahşiliğini ve mantıksızlığını ortaya koyuyor. 2009'da kitap aynı isimde bir filme uyarlandı.

Buy
’War’s Unwomanly Face’ —
Svetlana Alexiyevich

"Kadın Yok Savaşın Yüzünde" — Svetlana Alexiyevich

 Savaşın genellikle erkekler için olduğunu düşünmeye alışkınız. Bu kitap, bunun büyük bir bölümünün insanlık dışı koşullarda savaşmış ve hayatta kalmış kadınlara ait olduğunu fark etmenizi sağlar.

Buy
’Life in a Jar: The Irena Sendler Project’ — Jack Mayer

"Kavanozda Yaşam: Irena Sendler Projesi" — Jack Mayer

Irena Sendler adında genç bir Polonyalı kadının gerçek bir kahramanlık eylemiyle ilgili gerçek bir hikaye. Varşova gettosuna girdikten sonra, Irena, binlerce Yahudi çocuğu kesin ölümden kurtarmak için sosyal hizmet uzmanlarından oluşan bir kurtarma ağı kurdu. Sendler tekrar tekrar işkence gördü ve sonunda ölüme mahkum edildi.

Buy
’Frida: A Biography of Frida Kahlo’ — Hayden Herrera

"Frida: Frida Kahlo'nun Biyografisi" — Hayden Herrera

Kitap, birçok fiziksel rahatsızlıkla mücadele eden, unutulmaz bir insan olan Meksikalı ressamın canlı ve şaşırtıcı hayatını ele alıyor. Eksantriklikleri, son derece zorlu romantizm ve ilerici görüşleri ile Frida Kahlo, yarım yüzyıldan sonra bile dünyanın her yerindeki insanların akıllarını ve kalbini işgal etmeye devam ediyor.

Buy
’The Dawns Here Are Quiet’ —
Boris Vasilyev

"Sakindi Oranın Şafakları" — Boris Vasilyev

Çavuş Vaskov'un komutasında bir grup genç kadının, cephe hattında oldukça uzak bir demiryolu istasyonunda, sayıca kendilerinden üç kat büyük bir Nazi Birliğine karşı giriştikleri amansız mücadele anlatılmaktadır. Savaşın insan doğasına, özellikle de kadın doğasına ne kadar zıt olduğunu, fakat aynı zamanda da faşizm karşısında verilmesi gereken savaşta tereddüt edilemeyeceğini göstermesi romanın değerini kat be kat arttırıyor. Okurken soluk soluğa kaldığınızı hissedeceksiniz.

Buy
’Hunger Games’ — Suzanne Collins

"Açlık Oyunları" — Suzanne Collins

 Bu hit üçlemesi, irade gücü ve cesareti ilk sayfalarda parlayan 16 yaşındaki Katniss Everdeen dünyasını gösteriyor. Bu bir güç, cesaret ve hayatta kalma mücadelesinin  hikayesi. Bir kahramana dönüşen basit bir kızın hikayesi.

Buy
 
 
 
 
’Atlas Shrugged’ — Ayn Rand

"Atlas Silkindi" — Ayn Rand

  Romanın ana karakteri Dagny Taggart idealleri için savaşır ve sonuna kadar prensiplerine sadık kalır. Erkeklerle dolu olan bir şirkette tek kadındır. Dagny sadece onlarla eşit değil, aynı zamanda zekası, cesareti ve sıkı çalışması sayesinde üstlerini bile geçecek noktaya gelir.

Buy
’The Girl with the Dragon Tattoo’ —

 

"Ejderha Dövmeli Kız" — Stieg Larsson

İsveçli gazeteci Stieg Larsson'un zihne kazınacak sahneler, çarpıcı ve canlı karakterler, okurları adeta yerlerine çivileyecek sürükleyici bir kurgu ile her sayfasını ağır ağır ve dokuyarak yazdığı Millennium serisinin ilk kitabı Ejderha Dövmeli Kız'ı okuduktan sonra, Gefle Dagblad gibi 'bundan daha iyisi yapılamaz' diyebilirsiniz.

Buy
’The Help’ — Kathryn Stokett

"Duyguların Rengi" — Kathryn Stokett

Kaybolmuş ve adaletsiz bir dünya... Mississippi, Jackson; 1962. Siyah kadınlara, beyaz çocukların bakımında güvenilen ancak gümüşleri parlatma konusunda güvenilmeyen bir dönem. Renkler Farklı Olsa Da Duygular Hep Aynıdır. Farklı Renkteki Ellerin Birleştiği Bu Romanda Yer Alan Kadınları Unutamayacaksınız

Buy
’Gertrude Bell: Queen of the Desert, Shaper of Nations’ — Georgina Howell

"Çölün Kızı - Gertrude Bell'in Olağanüstü Yaşamı"— Georgina Howell

Çölün Kızı, onun, çok titiz bir araştırmaya dayanan, etkileyici bir dille kaleme alınan ve Gertrude'un şimdiye kadar yayımlanmış ya da yayımlanmamış kendi el yazılarından bolca alıntılar içeren hikâyesidir. Bu kitap, kendi sınıf ve yaşının tüm sınırlamalarına rağmen çok dikkat çekici ve asla ölmeyen bir efsane yaratmayı başarmış bir kadının büyük saygı uyandıran bir portresidir.

Buy