İnsanlar Tarafından Yetiştirilmeden Önce Sebze ve Meyveler Nasıl Gözüküyordu?

İnsanlar Tarafından Yetiştirilmeden Önce Sebze ve Meyveler Nasıl Gözüküyordu?

Bugünün sebze ve meyvelerinin atalarından çok farklı göründüğü bilinen bir gerçek. İnsanlık, zevklerini ve görünümlerini geliştirmek için önemli çabalar sarf etmiştir. Bu içerikte, muz, patlıcan ve diğer meyve ve sebzelerin insanlar tarafından değiştirilmeden önce nasıl göründüğünü göreceksiniz.

Bu bilgiler sayesinde geçmişe doğru kısa bir yolculuk yapacak ve günümüzde yaşamanın ne kadar şanslı olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Karpuz

Giovanni Stanchi'nin bu 17. yüzyıl resmi, modern dünyada hiç kimsenin görmediği bir tür karpuz gösterir. Melezleme sayesinde, bilim adamları, iç kısmı beyaz olan küçük karpuzları bugün bildiğimiz daha büyük kırmızı versiyonuna dönüştürmeyi başardılar.

Muz

Papua Yeni Gine ve Güneydoğu Asya halkı, 10.000 yıldan bu yana muzun varlığından haberdarlar. Ancak, muzlar sadece 7.000 yıl önce evcilleştirildi. Yine de görünüşleri ve lezzetleri günümüzdekilerden çok farklıydı.

Modern muzlar, Musa acuminata ve Musa balbisiana'nın melezidir ancak lezzet ve görünümleri önemli ölçüde iyileştirilmiştir.

Patlıcan

İlk patlıcan Çin'de yetiştirildi ve modern olanlardan çok farklı görünüyorlardı. Dikenli, küçük ve sarı görünümündeydiler. İnsanlar modern patlıcanı daha uzun ve daha lezzetli olması için çok zaman ve çaba harcadı. Ama buna değdi, değil mi?

Şeftali

Şeftalinin görünümü ilk zamanlarda kesinlikle daha farklıydı. Şimdi şeftali dediğimiz büyük ve sulu meyvelerden ziyade kiraz büyüklüğündeydiler. İlk olarak M.Ö 4000 yıllarında Çin'de görülmüşlerdir.

Salatalık

Modern salatalıkların ataları dikenli ve meyveleri tohumlarla doluydu. Fakat daha önemlisi, zehirli olmalarıydı. İnsanlar tarafından tedavi amaçlı kullanılmak üzere yetiştirildiler. Yiyecek olarak ise, salatalık 6.000 yıldan daha uzun bir süredir Hindistan'da kullanıyor.

Avokado

Avokado m.ö üçüncü binyılda evcilleştirildi. Aztekler bu meyveyi “orman yağı” olarak adlandırdılar. Başlangıçta sadece ezdikleri, kurumla karıştırdıkları ve ilaç olarak kullandıkları avokado çekirdeğini kullandılar. Bu arada, avokado çekirdeği o zaman tüm meyvenin %80'ini oluşturuyordu.

Domates

İlk domatesler küçük ve koyu meyvelere benziyordu. Ana vatanları ise Güney Amerika. Avrupa'ya geldiklerinde, zehirli olduklarına inanıldı ve çok uzun bir süre sadece süs bitkileri olarak yetiştirildiler.