Hayatınızı Daha İyi Şekillendirmek İçin Basit Bir Yöntem 

Hayatınızı Daha İyi Şekillendirmek İçin Basit Bir Yöntem 

Hayatlarımız, bizim için önemli olan aile arkadaşlar, işimiz ve hobiler gibi bir dizi farklı unsurdan oluşur. Ama bunlar arasında doğru dengeyi bulmak herkes için çok önemlidir. Aksi takdirde dikkatimizi sadece birkaç şey üzerine yoğunlaştırmak bizi hayatta mutsuz edecektir.

İnsanların daha iyi bir yaşam dengesi bulmalarına yardımcı olmak için psikologlar arasında yaygın olarak kullanılan çok basit bir testle karşılaştık.

İşte yapmanız gereken şey:
 

  • Yukarıdaki diyagramı bir kâğıda kopyalayın.

  • 1 ile 10 arasındaki bir ölçekte, belirtilen alanların her birinde geçen yıl boyunca ne kadar başarılı olduğunuzu değerlendirin. Daha sonra, bir daire oluşturmak için ölçekte kendinize çizdiğiniz işaretleri birleştirin.

  • Yaşamınızda hangi öğelere daha fazla ya da daha az dikkat etmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olacak kendi kişisel 'yaşam çarkınız' ile karşılaşacaksınız.

Çemberin herhangi bir bölgesinde 10 puan alamazsanız veya çarka denk gelirseniz  umutsuzluğa kapılmayın. Bu test, hayatınızı daha iyi nasıl değiştirebileceğinizi öğrenmenin bir yoludur. Elbette, bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyorsanız daireye daha fazla öğe ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, hayatınızdaki dengesizliğin nerede olduğunu bulmanıza ve mutlu olamama nedenlerinizin tam olarak neler olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu egzersizi ayda bir kez yapmaya çalışın. Pozitif değişim sonsuza kadar sürmez ve sonunda 'yaşam çarkınız' çok daha eşit olmalıdır.