Geçmiş Dönem Valilerimizden Sn. Hüseyin Önal Logomuzu Anlatıyor

Geçmiş Dönem Valilerimizden Sn. Hüseyin Önal Logomuzu Anlatıyor

Geçmiş dönem Yozgat Valilerimizden sayın Hüseyin Önal'ın bize gönderdiği paylaşımdır. 

Kendisine Yozgat’a ve Yozgatlıya verdiği emek ve değer için çok teşekkür ediyoruz.

Logo hakkında paylaştıkları;

Kadın ve erkek figürleri; "sürmeli" deki o büyük aşkın taraflarını simgeliyor. Üzerindeki kıyafetler ise kültür bakanlığından alınan, o zamanın Yozgat mahalli kıyafetleri.

· Kadın tarafındaki çam; sürmeli türkülerine de konu Yozgat Çamlığı’nı, erkek figürü önündeki başak Yozgat tarımını, ikisinin hemen altındaki, üzerinde evcil hayvan figürleri olan fiyong; sözü edilen kazıdan çıkan fildişi süsleme parçasının, fiyong haline getirilmiş şekli. Bununla da; Yozgat hayvancılığı yanında kültür hazinelerimize vurgu yapıldı.

· Sürmeli türkülerine konu o büyük aşkın tarafları, o büyük aşka rağmen bir araya gelemediklerinden, aralarına, her Yozgatlı için çok anlamlı olan saat kulesi konuldu.

· O tarihlerde, nüfusuna göre en fazla şehit veren il Yozgat idi. Bayrağı yücede tutmak için bu mücadeledeki şehitlerimizin anısına, saat kulesinin tepesine Türk bayrağını konuldu.

· Bunların etrafındaki kırmızı-siyah çember; o zaman 1. Ligde hepimizin gururu olan Yozgatspor’u temsil ediyor.

· Her Yozgatlının Yozgat sevdasını ifade için; Kerkenes'teki kazı çalışmalarında çıkartılan bir fildişi süslemenin çepeçevre kenarında görüldüğü üzere, tarih öncesinden beri kullanılagelen ve zamanımızda "sevgi zinciri" ya da "aşk çemberi" olarak da adlırılan bir çemberi de tüm figürleri kucaklar şekilde yerleştirildi.(arkadaşlarımdan, 14 ilçenin her birini temsilen, farklı bir renkte olmasını istemiştim, mümkün olmadığı ifade edilmişti.)

KOCAELİ YOZGATLILAR DERNEĞİ