Farklı Yiyeceklerin Sindirimi Ne Kadar Sürer ve Bunu Bilmek Neden Önemli?

Farklı Yiyeceklerin Sindirimi Ne Kadar Sürer ve Bunu Bilmek Neden Önemli?

Sindirimin kilo kaybı üzerine etkisi çok önemlidir. Birçok kez söylendiği gibi, biz aslında yediğimiz şeyiz. Tabii ki, tam sindirim süresi, bireyin fiziksel sağlığına, metabolizmasına, yaşına ve hatta cinsiyetine bağlıdır, ancak genel olarak konuşursak, bazı yiyecekler hiçbir zaman içinde size bir faydası olmayacak, diğerleri ise bir süre sisteminizde dolaşacaktır.

Bilgece olarak bu makaleyi dengeli bir diyet ve sağlıklı bir yaşama devam etmenize yardımcı olmak için hazırladık.

Terimi basitleştirirsek, sindirim süresi, yediğiniz yiyeceklerin bağırsak sisteminden kan dolaşımına aktarılan küçük parçacıklara ayrıldığı bir işlemdir. Kilo vermek ya da ideal kilonuzu korumak için sindirim süresinin doğru anlaşılması önemlidir.

Hızlı sindirim

Eğer sindirimi çok hızlı yiyecekler tüketirseniz, yemeniz gerekenden çok daha fazla yiyorsunuzdur, çünkü onu yedikten kısa bir süre sonra, mideniz boşalır ve tekrar acıkırsınız. Bu tür yiyecekler size hızlı bir enerji artışı sağlar. Bir başka deyişle glikoz seviyesinde artış olur. Bir enerji artışı kulağa hoş geliyor olsa da, vücudunuz yeteri kadar glikozla doluysa ve onu kullanmıyorsa, geri kalanı sadece yağa dönüşür.

Yavaş sindirim

Yavaş sindirilen yiyecekler, kan şekeri seviyenizi çok daha yavaş yükseltir ve daha istikrarlı ve dengeli bir enerji sağlar. Ancak, sadece çok yavaş sindiren yiyecekler yerseniz, sindirim sisteminizi her zaman en üst düzeye çıkarırsınız ve vücudunuz için oldukça zor olabilir.

Uzmanlar, bir öğünde hızlı ve yavaş sindirilen yiyecek türlerini karıştırmamanızı ve yemekden hemen sonra fast food yemekten kaçınmanızı, henüz bitmeyen sindirime yardımcı olmanızı ve bu nedenle midenizi aşırı yüklenmemenizi tavsiye ediyorlar.

Farklı sindirim sürelerine sahip bileşenleri olan yiyecekleri parçalamak için en iyi zaman, sindirim sisteminizin en aktif olduğu öğle yemeği vaktidir. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği için yemekler daha kolay ve tercihen çabucak sindirilen yiyeceklerle yapılmalıdır, böylece kahvaltıdan hemen sonra bir enerji artışı elde edersiniz ve midenizin gece dinlenmesini sağlarsınız.

1. Su

Hemen bağırsaklara gider.

2. Meyve veya sebze suyu

15-20 dakika

3. Çiğ sebzeler

30-40 dakika

4.Pişmiş sebzeler

40 dakika

5. Balık

45-60 dakika

6. Yağlı salata

1 saat

7. Nişastalı sebzeler

1.5-2 saat

8. Tahıllar (pirinç, karabuğday, kinoa)

2 saat

9. Süt ürünleri

2 saat

10. Kabuklu yemişler

3 saat

11. Tavuk

1.5-2 saat

12. Et

3 saat

13. Kuzu eti

4 saat