Evinizin Işıltılı Görünmesi İçin Etkili 11 Yöntem

Evinizin Işıltılı Görünmesi İçin Etkili 11 Yöntem

11 simple but brilliant tricks to make your home sparkle

 

Birçoğumuz için temizlik, dünyadaki en sıkıcı iş ve en kötü bir cezadır. Dürüst olalım çoğumuz ev işini ancak o anda evin tamamında tek bir temiz yer kalmadığının farkına vardığımızda yada her oda kirle kaplı bir halde savaş alanı gibi göründüğünde başlıyoruz. Ama sizin için iyi haberlerimiz var! Sadece birkaç basit yöntem bile biliyorsanız, temizlik işlemi hızlı ve basit bir işlem olabilir.

 Ev işlerinizi daha hızlı ve daha kolay yapmanıza yardımcı olacak 11 yeni ve harika ipucunu sizin için derledik.

Banyoda kirli şeyler nasıl temizlenir

Eski banyo perdesi, tüm kirli alanları, sarı lekeleri ve küfü eşit parçalarda bir hidrojen peroksit ve su çözeltisiyle ovalarsanız, yeni gibi görünür.

Diş fırçalarını temizlemek ve tüm mikropları öldürmek için bir saat boyunca sirkeli suya ıslayın. Sonra akan suyun altında iyice yıkayın.

Düzenli olarak banyoda kullandığınız süngerleri bir saat boyunca sıcak su ve sirkeye batırın. Sonra temiz suyla iyice yıkayın ve kurutun.

 
 
 
 

Bir küvet nasıl kar beyazı yapılır

 Hidrojen peroksit, kireç, kalsiyum ve sarı lekeleri çıkarmanıza yardımcı olur. Çözeltiyi sprey şişesine dökün, küvetin yüzeyine püskürtün, yarım saat bekleyin ve ardından ılık suyla yıkayın.

Küvetin yüzeyini önce soda serperek, birkaç dakika bekledikten sonra sirke üzerine dökerek kolayca temizleyebilirsiniz. Daha sonra yüzeyi bir fırça ile yavaşça temizleyin ve ılık suyla durulayın.

Sitrik asit ile yapılan bir çözelti sarı lekeleri etkili bir şekilde temizler. Çözeltiyi yapmak için bir paket sitrik asit ve bir bardak suya ihtiyacınız vardır. Karışımı küvetin yüzeyine bir süngerle uygulayın ve 20 dakika bekleyin, ardından ılık suyla durulayın.

 
 
 
 

Klozetten kireç lekesi nasıl çıkarılır

 Hardal tozu sitrik asit ve mısır nişastası karışımını kullanarak klozetin yeni gibi parlamasını sağlayın.

Bir klozet temizlemek için, “temizlik bombaları” da yapabilirsiniz. Tuvalet haznesine 1-2 bomba atıp temizlemesine yardımcı olur ve hoş bir koku verir.

İhtiyacınız olan:

  • 1 bardak kabartma tozu
  • 1/4 fincan sitrik asit
  • 1/2 çay kaşığı sirke
  • 1 çorba kaşığı %6 hidrojen peroksit
  • En sevdiğiniz uçucu yağın 15-20 damlası     

Uygulanışı:

Kabartma tozu bir kaseye dökün ve sitrik asit ekleyin. İkinci bir kapta sirkeyi hidrojen peroksit ile karıştırın. Daha sonra sıvıyı damla damla kuru karışıma dökün. Uçucu yağı ekleyin ve bir kaşık kullanarak küçük toplar yapın. Bombaları bir parça parşömen kağıdına yerleştirin ve en az 6 saat boyunca kurutun. Bombaları kapalı bir cam kavanozda tutun.    

Fayans araları nasıl temizlenir

Beyaz bir parafin mumuyla döşemeler arasındaki dar alanlarda küf, koyu lekeler ve kireç birikintilerinden kurtulabilirsiniz. Bu alanları mumun ucuyla birkaç kez ovalayın. Onları temizleyecek ve ileride küf ve kirlenmeye karşı koruyacaktır.

 
 
 

Bir kabın içine kabartma tozu dökün ve fayanslar arasındaki kirli alanları temizlemek için suyla ıslatılmış eski bir diş fırçası kullanın. Temizledikten sonra, yüzeyi ılık suyla durulayın. Zemin veya duvar yepyeni görünecek!

Sıcak suyu 1/2 ölçek oranında hidrojen peroksit ile karıştırın. Fayanslar arasındaki çatlakları bir fırça veya Sünger kullanarak bu solüsyonla temizleyin. Durulamanıza gerek yok.       

Fayanslar nasıl parlatılır

Bir bardak ılık suya 15 g (0.5 oz) sitrik asit ekleyin ve fayansları bu solüsyonla yıkayın. Daha sonra temiz su ile durulayın.                 

 
 
 
 

Sirke, en kirli duvarları bile temizleyebilir. Yüzeye bir sprey şişesi kullanarak sirke püskürtün, 10 dakika bekleyin ve su ile durulayın. Daha sonra fayansları yumuşak bir mikrofiber bezle silin. Bu yöntemi kullanarak, kirlenmiş duvarları dezenfekte edebilirsiniz.

Çamaşır makinesini nasıl yenileyebilirim?

Çamaşır makinenizi her üç ayda bir temizlemeyi unutmayın!

 Sitrik asit, çamaşır makinesinde birikmiş pislik ve kireç çözücü maddeleri temizleyebilir. Toz almak için bölmeye 60 g (2.1 oz) sitrik asit dökün ve en yüksek sıcaklıkta tam bir döngü boyunca çalıştırın.

Aşağıdaki basit ve etkili çözüm, çamaşır makinesini içeriden temizlemenize yardımcı olacaktır.

İhtiyacınız olan:

  • 2 su bardağı sirke
  • ¼ Fincan kabartma tozu
  • ¼ Su bardağı su
  • Sünger

Uygulanışı:

  Suyu ve kabartma tozunu bir kapta karıştırın. Bu çözeltiyi çamaşır deterjanı  bölmesine dökün. Sirkeyi çamaşır makinesinin tamburuna ekleyin. Normal yıkama döngüsü için çalıştırın. Tamamlandıktan sonra, tüm lastik contaları ve kapıyı bir süngerle silin. Tamburu kurutmak için kapağı açık bırakın.

 
 
 
 

Yağ lekelerini ocaktan çıkarma

 Sıradan bir silgi kullanarak yağ lekelerini ocaktan çıkarabilirsiniz. Aslında, profesyonel temizlik servisleri de genellikle bu yöntemi kullanır.

  Sadece limon suyu ve limon dilimleri kullanarak da en yağlı ocakları bile temizleyebilirsiniz. Limon suyunu sıkın, ocağı limonla silin ve 15 dakika bekleyin. Sonra ıslak bir bezle silin.

Kimyasal kullanmadan nasıl fırın temizlenir

Bir bardak amonyum klorür ve bir litre su ile yağı ve is lekesini fırından çıkarmak kolaydır. Fırını önceden 150 ° C'ye (302 ℉) ısıtın ve sonra kapatın. Fırının alt seviyesine bir tencere sıcak su ve üstüne bir amonyum klorür tenceresi yerleştirin. Fırını kapatın ve gece boyunca soğumaya bırakın. Ertesi sabah amonyum klorür kabına birkaç çay kaşığı deterjan ve 1/2 bardak ılık su ekleyin. Bir sünger kullanarak fırını bu solüsyonla silin ve ardından suyla yıkayın.

 
 
 
 

Fırınınızı yeni tutmak için sirke kullanın. Bir sünger ile yüzeye biraz sirke sürün. Kapağını kapatın ve birkaç saat bekleyin. Sonra hafif kirli lekeleri bir bezle silin. Daha ciddi lekeleri fırça ile ovalayın. Suyla iyice durulayın.

  Kabartma tozu, yağ ve is lekesi için mükemmel bir doğal temizleyicidir. Fırını sıcak suyla silin, kabartma tozu serpin ve bir sprey şişesinden su püskürtün. Yarım saat sonra, toz pıhtılarını nemli bir bezle çıkarın ve fırını suyla yıkayın. Bu yöntem, her şeyden önce yağlı lekeleri cam kapaktan çok kolay bir şekilde gidermeye yardımcı olacaktır.

Bir yatak nasıl temizlenir?

 Her mevsim en az bir kere, hassas yüzeyler için sadece vakum nozülünü kullanarak yatağı temizleyin. Aslında, nevresimlerinizi her değiştirdiğinizde bunu yapmak daha iyidir.

 
 
 
 

 Eski yatağın üzerindeki kötü kokudan kurtulmak için kabartma tozu serpin, yarım saat bekleyin ve ardından iyice süpürün.

Ter kokusunu, suyla karıştırdığınız hidrojen peroksit ile silerek temizleyebilirsiniz.

Halıdaki lekeler nasıl temzilenir?

Bir litre soğuk suyla karıştırılmış 1 çorba kaşığı gliserin, kahve, kakao veya çay lekelerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

 
 
 

Kumaştan lekeler nasıl çıkarılır?

Yağlı boya lekelerini kumaştan çıkarmak için, eşit miktarda tiner, aseton ve terebentin karışımını kullanın.

Taze mürekkep lekelerini kumaştan sütle kolayca çıkarabilirsiniz.

  Tuzlu su çözeltisi (su bardağı başına 1 tatlı kaşığı tuz) çim  izlerini gidermenize yardımcı olur.

Based on materials from meclean, homeandfamily
Preview photo credit shutterstock