Evinizi Daha Temiz Hale Getirmek İçin Püf Noktalar

Evinizi Daha Temiz Hale Getirmek İçin Püf Noktalar

15 Absolutely Indispensable Tricks for Everyone Who Loves a Clean Home

 

 Aşağıdaki 15 öneri, evinizi temiz tutmak için son derece pratik ve dahice. Hepsinin muazzam bir şekilde işe yarayacağı konusunda bize güvenin. Sizin için her birini kontrol ettik ve hepsi işe yarıyor. 

Mikrodalga

Bir süngeri suyla iyice ıslatın. Süngerin üzerine birkaç damla deterjan döküp hafifçe köpürtün. Sabunlu süngeri mikrodalga fırına yerleştirin, kapıyı kapatın ve minimum güce getirin. 30 saniye boyunca çalıştırın. Kapağı açın ve mikrodalgayı içeriden silin. Bu şekilde, mikrodalganın temizlenmesi sadece çok daha kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda kötü kokuları ve süngere sıkışan mikropları gidermeye de yardımcı olur.

Yataklar

  Üzerinden zaman geçtiğinde tüm yataklar kirlenir. Bir kez daha yepyeni gibi görünmelerini sağlamak için, kabartma tozunu yatağın üzerine serpin, birkaç saat bırakın ve ardından süpürün. Tüm kir ve koku izleri kaybolur. Bu yöntemi aynı zamanda eski koltuklar üzerinde de uygulayabilirisiniz.

Doğrama tahtaları

 
 
 
 

 Tuz ve limon karışımı ahşap doğrama tahtalarını temizlemek için harika bir araçtır. Tahtayı tuzla kaplayıp, kesilmiş açık bir limonla sildikten sonra, sıcak suyla durulayın.

Tost makineleri

 Eski bir diş fırçası yardımıyla, ulaşılması zor tüm yerleri temizleyebilirsiniz.

Musluklar

Musluğun yüzeyini yağlı kağıtla silerseniz, su lekeleri uzun süre görünmez.   

Ütüler

  Müsvedde kağıtları ütü masasına yayın ve üzerine biraz tuz serpin. Ütünüzdeki ısı ayarını azami seviyeye getirin, içerisinde su olmadığından ve "buhar" fonksiyonunun devre dışı olduğundan emin olun. Sıcak demiri tuzun üzerinden geçirin - bu kirden kurtulmak için harikalar yaratır.

 
 
 
 

Gümüş takımlar

Gümüş eşyalarınızı çekmeceye veya kutuya yerleştirilen gazlı bezle sarılmış bir tebeşir parçası ile sarmak, parlaklığını kaybetmesini veya kalıcı olarak lekelenmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Kıyafetler

 Ufalanmış tebeşir kullanarak çamaşırlardaki yağ lekelerini çıkarmak kolaydır. Tebeşiri lekeye sürün ve birkaç saat içinde tebeşir yağı tamamen emecektir. Bu yöntem taze lekeler için en etkili olanıdır.

Venedik storu

 Venedik panjurlarının temizlenmesi çok zor ve zaman alıcı olabilir. Çok az insan, ulaşılamayan parçaları asgari çaba ile temizlemek için gerçekten eski bir çorap kullanabileceğinin farkındadır.

 
 
 

Kızartma tavaları

Bir dökme demir tava temizlemenin en iyi yolu tuz kullanmaktır. Tuz yağı emer ve yanmış yiyecek parçalarının uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Tuz kısa bir süre için tavada bekletildikten sonra, durulayın ve kurulayın.

Halılar

Biraz sirke ve bir miktar suyu sprey mekanizması olan bir şişede karıştırın. Karışımı halı üzerindeki lekelere püskürtün ve üzerini ıslak bir bezle örtün. Ütüyü açın, buhar moduna ayarlayın ve kumaşın üzerinden 30 saniye boyunca gezdirin. Güle güle lekeler!

 
 
 
 

Lavobolar

Lavaboyu soda ve eski bir diş fırçası ile temizleyin, daha sonra tıpa deliğine birkaç dilim limon koyun ve normal suyla iyice durulayın.

Camlar

Camları her zamanki gibi temizleyin, ancak bir gazete ile kurulayın. Bu yöntem tüm lekeleri çıkarmaya yardımcı olur ve camlara parlaklık verir.

Kötü kokular

Bir çay kaşığı vanilya özünü bir kaseye koyun, sonra önceden ısıtılmış fırına koyun. Eviniz büyülü bir aroma ile dolacak ve tüm kötü kokular kaybolacaktır.