EV YAPIMI ŞAMPUANLA KEPEK SORUNUNA ELVEDA DEYİN

EV YAPIMI ŞAMPUANLA KEPEK SORUNUNA ELVEDA DEYİN

Kepek sorunu kadın erkek birçok kişinin yaşadığı ortak sorunlardan biri... Yağlı saçlar, kuru saçlar fark etmeksizin kepek sorunu herkeste görülebiliyor. Birçok şampuan kullanmanıza rağmen halen kepek sorunu yaşıyorsanız bir de evde şampuan yapmayı deneyin.

İşte evde yapılabilen ve kepeğe karşı çözüm olan şampuanın tarifi...

Karıştırma kabı ve çırpma teli ile başlayalım. Hindistan cevizi sütünü, hindistancevizi yağını ve kastilya sabununu bir araya getirin. Beslenme bakımından zengin hindistan cevizi sütü ve hindistancevizi yağı, saçlarınız ve saç deriniz için gerekli beslenmeyi sağlar. Bu beslenme, saçı ve saç derisini nemlendirmenin yanı sıra bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olacaktır.

Kastilya sabunu, biyolojik olarak parçalanabilen ve toksik olmayan yumuşak bir bitkisel sabundur. Kastilya sabunu saç derisinin temizlenmesine yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi sütü, hindistancevizi yağı ve kastilya sabununu iyice karıştırıldıktan sonra su, elma sirkesi ve karbonat ekleyin. Kimyasallardan kaçınmak için otantik bir kaynak suyu gibi arıtılmış su kullanmak iyi bir fikirdir. Elma sirkesi mantar ve bakterileri yok etmek için mükemmeldir çünkü güçlü enzimler içerir. Karbonat, mantar ilacı görevi görerek aşındırıcı dokusundan dolayı ölü cildin dökülmesine yardımcı olabilir.

Şimdi biberiye ve çay ağacı yağını ekleyin. Biberiye yağı güzel koku ve çok daha fazlasını sağlayacaktır. Kepeğe mantarlar neden olduğu için, bu mantarları engelleyebilecek maddeler seçmek önemlidir. Bu yüzden biberiye ve çay ağacı yağı iyi bir ikili olacaktır.

Ve şimdi en sevdiğim içeriğe geldik, çemen otu! Çemen otu, daha çok baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Ancak çemen otu saçlarınız ve saç deriniz için harikalar yaratabilir. Çemen otu tohumu, protein ve amino asit bakımından zengin bir bileşime sahiptir. Bu besleyici yoğun özellikler, sağlıklı saçları, saçların büyümesini teşvik eder ve kepekden kurtulmaya yardımcı olabilir. Çemen otu, doğal bir yumuşatıcı olan yüksek bir lesitin konsantrasyonuna sahiptir. Bu yumuşatıcı, saçı genel olarak daha güçlü hale getirmeye yardımcı olabilir.

Tüm malzemelerin iyice karıştırıldığından emin olun. Karışımı kapaklı, şampuan benzeri bir kaba boşaltın, isterseniz cam kavanoz kullanabilirsiniz. Kullanmak için, saçı normalde şampuanladığınız gibi ıslatın. Avucunuzun içine küçük bir miktar koyun ve saçınızla karıştırmaya başlayın. Bekletin ve durulayın. Bu doğal ilacın faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için karışımı saçınızda biraz daha uzun süre bekletebilirsiniz.

En iyi sonucu elde etmek için her gün kullanmayı deneyin. Her kullanımdan önce şişeyi çalkalayın.
Herhangi bir rahatsızlık veya alerjik reaksiyonla karşılaşırsanız, derhal kullanmayı bırakın.

Not: Tarif kadınvekadın.net'ten alınmıştır.