Endonezya Kızılhaçı İle Stratejik İşbirliği

Endonezya Kızılhaçı İle Stratejik İşbirliği

Hemen her yıl ciddi sonuçları olan doğal bir afetin yaşığı Endonezya’da uzun süredir insani yardım çalışması yürüten Türk Kızılay, ülkenin ulusal derneği Endonezya Kızılhaçı ile stratejik işbirliği imzaladı. Anlaşma çerçevesinde ülkede kalıcı projeler de hayata geçirilecek. 
 
Geçtiğimiz aylarda Endonezya’da meydana gelen depremin hemen ardından afetin merkez üssünde insani yardım çalışması başlatan, Türkiye’den barınma malzemeleri ve diğer acil durum ihtiyaç malzemelerini sevk eden Kızılay, Endonezya’daki çalışmalarına yenilerini ekleme, projeler hayata geçirebilmek için Endonezya Kızılhaçı ile işbirliği yapma kararı aldı. Bu amaçla ülkeye giden Türk Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, çalışmanın ilk adımı olan imzayı attı. 
 
Uluslararası Programlar ve Operasyonlar Direktörü Alper Uluca ile birlikte Endonezya’nın başkenti Cakarta’ya giden Hüseyin Can, söz konusu anlaşmayı Endonezya Kızılhaçı Genel Sekreteri Ritola Tasmaya ile imza altına aldı. 
 
Yaşanan deprem, yanardağ patlaması ve diğer afetlerden olumsuz etkilenen Endonezya halkına Kızılay’ın her zaman yardıma hazır olduğunu belirten Genel Sekreter Can, anlaşmanın ilk faaliyeti olarak, depremin merkez üssü Palu’da yıkılan okulun yeniden inşa edileceğini ifade etti. 
 
Endonezya Kızılhaçı Genel Sekreteri Tasmaya ise, Endonezya halkına büyük bir fedakarlıkla yardım yapan Kızılay’a ve bağışçılarına teşekkür etti. 

Yetimlere Destek 

Endonezya’daki Alqaf yetimhanesini de ziyaret eden Genel Sekreter Can buradaki yetimlerle bir araya geldi. 75 yetimin eğitim gördüğü yetimhanede hem yetimlere özel gıda paketi hem de yetimhanenin aylık gıda ihtiyacı için malzeme yardımı yapıldı.

TÜRKİYE KIZILAY DERNEĞİ