Düzenli Bir Yaşam Hakkında Japonlardan Öğrenebileceğimiz 15 Yaklaşım

Düzenli Bir Yaşam Hakkında Japonlardan Öğrenebileceğimiz 15 Yaklaşım

Dünya kupası sonrasında stadyumu temizlemek için kalan Japon taraftarlar, ertesi günün Temmuz 2018 manşetlerinde Dünya gündemine manşet oldular. Bu Japon taraftarların maç sonrası ilk stadyum temizleyişleri değildi. Dünyanın geri kalanına, herkesin kendi çevresini temiz tutmasının ne kadar önemli olduğunu her zaman göstermeye çalıştılar. Bu Japonların bize öğretebileceği tek önemli ders değil ve ve bu inanılmaz kültürden öğreneceğimiz çok şey var.

Japonların takip ettiği 15 ilkeyi ve bu prensiplerin hayatlarını nasıl etkilediğini dikkatle inceledik.

1. Kurallara uy.

Japonlar her şeyde düzeni takip ederler. İnsanları mağazalarda, toplu taşımada veya diğer halka açık yerlerde birbirlerine iterken veya çarpışırken görmezsiniz. Tren istasyonu yüzlerce insanla dolu olsa bile, hiçbir kargaşa görmeyeceksiniz - insanlar birbirlerinin kişisel alanlarına saygı gösterir ve trene çıkıp beklerler.

2. Gezegeni temiz tut.

Japonya, dünyanın en kapsamlı çöp atık sistemlerinden birine sahiptir. Her şey çöpleri evde ayırmakla başlar ve bu göründüğü kadar basit değildir. Örneğin Nihama şehrinin çöp toplama kılavuzu, bu ya da bu tür atıkların nasıl ele alınacağını ayrıntılı olarak anlatan 42 sayfadan oluşur.

Resimde: Japon futbol taraftarları maçtan sonra stadyumu temizliyorlar.

 Aynı zamanda Japonlar, sosyal, okul veya iş arkadaşları ile birlikte birkaç saat mahallede çöp toplamak gibi ortak uygulamaları vardır.
 

3.Her şeyde düzen ve uyum arayışı.

Japon WA kavramı (kelimenin tam anlamıyla “uyum " anlamına gelir), kişilerarası iletişimden öğelerin düzenlenmesine kadar her yerde uyum arayışına atıfta bulunur.
İkebana ve geleneksel Japon şiir sanatı, tanka ve hokku, örneğin, çiçek düzenleme ve ritim uyum ilkelerine dayanmaktadır. Japonlar, nesnelerdeki ve mekân organizasyonundaki uyumun, bir insanın zihnine ve ruhuna uyum sağladığına inanırlar.

Resimde, kadınlar bardak hizalamasını iyice kontrol ediyor.

4. Sorumluluk al.

Japonlar muhtemelen işyerinde sorumlu olmanın en iyi örneğidir.  Yolcuların ve personelin güvenliğini arttırmak için Japonya Demiryolları, aynı zamanda Shisa Kanko olarak da bilinen “işaretleme ve arama” sistemini tanıttı. Bu sistem, hataları önlemek için her görevi fiziksel hareket ve seslendirme ile ilişkilendirmeye dayanmaktadır.

 

Bazen işleri otomatik olarak yaparız ve Shisa Kanko, nesnelere işaret ederek ve ne yaptığımızı yüksek sesle söyleyerek, bilinçli hareket etmemizi sağlayarak farkındalığımızı artırır.
Bu verimli sistemi günlük yaşamda da kullanabilirsiniz. Evden çıkmadan önce ütüyü kapatıp kapatmadığınızı unutursanız, sadece ütüye bakın, işaret edin ve yüksek sesle söyleyin “ütüyü kapattım.” Bu durumda, günün geri kalanı için her şeyi doğru yaptığınızdan emin olabilirsiniz.

5. Eğlence anlayışına sahip ol!

Japonya'da, eğlenmek, çalışmak kadar önemlidir. Ve gerçekten, karaoke ve Cosplay'ün doğduğu bir ülkede kim sıkılabilir? Karaoke, özellikle, iş yerinde uzun bir günün ardından stresi atmanın en popüler yollarından biridir. 

Resimde, gençlerin Sailor Moon Cosplay'da yer aldığını görebilirsiniz.
 

6. Kibar ol.

Japon kültürü nezaket üzerine kuruludur ve belirli insanlara hitap ederken hangi kelimeleri kullanacağınıza, görgü kurallarından jestlerinize kadar kibar olmanın sayısız yolu vardır.
Nezaketin kavramı(Japonca'da teinei) çok popülerdir ve çoğu zaman, özellikle yaşlılar, öğretmenler, patronlar, misafirler veya müşterilere karşı, aşağıya doğru eğilerek saygı gösterisinde bulunulur. 

Resimde, çalışanların bir mağazada ilk müşterilerini nasıl karşıladığını görebilirsiniz.

7. Küçük zevkleri bir festivale dönüştürün.

Japonya'da yaptığınız hemen hemen her şey küçük bir ritüele dönüşür. Bir fincan yeşil çay ister misin? Yanına wagasi denilen geleneksel tatlılar eşlik edecektir. Birçok şekil ve tarzda geliyorlar ve hepsi çok ince ve titizlikle yapılmış bir sanat eseri gibi görünüyor.

 

Wagasi türlerinin bazıları tüm yıl boyunca popüler iken diğerleri mevsimseldir. Temel maddesi tatlı Azuki fasulye ezmesidir, genellikle Wagasi dolgusu olarak kullanılır.

8. Geliştirmek istediğiniz bir beceriye günde en az bir dakika ayırın.

Kaizen ilkesi bize, ne kadar zorlu ve karmaşık olursa olsun, herhangi bir görevin küçük adımlarla gerçekleştirilebileceğini söyler. Pratiklik açısından, her gün ustalaşmak istediğiniz şeyi yaparak en az bir dakika harcarsanız, başarıya ulaşacağınız anlamına gelir.Dil becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, her gün bir dakika (ya da daha fazlasını mümkünse) öğrenmeye ayırın ve becerilerinizin zamanla geliştiğini göreceksiniz.
Bu prensibin sırrı, haftada bir kez birkaç saat pratik gerektiren günlük aktivitenin bir dakikasına bile zaman ayıran sistematik yapısıdır.    

9. Sahip olduklarını en iyi şekilde değerlendir.

Japonya, özellikle sınırlı alanın verimli kullanımı söz konusu olduğunda, tüm dünyaya, en iyi şekilde nasıl değerlendirilebileceğini öğretebilir. Şehirde ev inşa etmek için arazi yok mu? Problem değil! Japonya'da, mevcut binalar arasında küçük mütevazi evler inşa edilir ve küçük olsalar bile, rahat yaşamak için gerekli her türlü konfora sahipler.

10. Her şeyde bir güzellik gör.

Japon felsefesi Wabi-Sabi, kusurlu olsa bile, her şeyde güzellik görmemizi öğretir.Bu felsefenin en güzel bir örneği, kırık seramiklerin özel bir şekilde onarılmasından oluşan Kintsugi sanatıdır. Kırık parçaları onarmak için kullanılan cila, çatlakları gizlemek yerine onları daha belirgin hale getirmek için altın, gümüş veya platin tozu ile karıştırılır. Her zaman mükemmellik için çabalayan modern dünyamızda sahip olduğumuz kusurlarımızdan utanmamak için iyi bir ders değil mi?

11. İhtiyacı olanlara yardım et.

Japonya, kedi kafelerinin veya Neko 'kafesinin son derece popüler olduğu ilk ülke oldu. Sınırlı alanlar, kira sözleşmeleri ve yoğun çalışma şartları, Japonların evde evcil hayvan beslemelerine izin vermez. Bu tür kedi kafeleri, başıboş kedilere bakmak ve evcil hayvanların insan psikolojisi üzerindeki pozitif etkisine katkı sağlamak için iyi bir yoldur. 

Kedileri bu tür kafelerde tutmak hala tartışmalı bir konu olsa da, hayvanların barınma ve korunma ihtiyaçlarına katkı sağladığından yanlış bir uygulama olarak görülmüyor. Kedi kafeleri, insanların kedileri benimsemeleri ve onları ailenin bir parçası olarak kabul etmelerine yardımcı olmak için dünyanın farklı şehirlerinde karşımıza çıkıyor. 

Resimde Kurashiki, Okayama'da bir kedi kafesi görüyorsunuz.

12. Hayatınızı kolaylaştırmak ve daha rahat hale getirmek için gadget'ları kullanın.

Robotların anavatanı, hayatımızı daha kolay, daha rahat ve daha keyifli hale getiren her türlü aracı bize sunabilir.  En sıra dışı araç ve aksesuarlar arasında göz damlası uygulamak için koni bulunan gözlükler, doğru ruj sürebilmek için bir maske, tam vücut şemsiyesi ve bir kravat içinde “yerleşik” bir sabit düzenleyici bulunur.

13. Sağlıklı yemek ye.

İstatistiklere göre, Japonya yaşam uzunluğu beklentisinde dünyaya liderlik ediyor. Sağlıklı bir yaşam tarzı ve denegli bir beslenme Japonların uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. Japon diyetinin temel bileşenleri taze balık ve deniz ürünleri, sebzeler, deniz yosunu ve pirinçtir.

14. Yaşlılara saygı göster.

Japonya her Eylül ayında Yaşlılar Günü'ne saygıyı kutluyor. Aynı zamanda yaşlılara bakmak günlük yaşamın bir parçasıdır.  Bu bakım, ailelerin en büyük çocukları tarafından özel kurumlarda yapılır.

Resimde, bir tren istasyonu çalışanının yaşlı bir kişiye eşlik ettiğini görebilirsiniz.

15. Stresli olmadan önce rahatla.

 Hanami, geleneksel bir Japon çiçek seyretme festivalidir. Japonya'dan ve dünyanın birçok  yerinden insanlar bu kiraz ve erik çiçeği şölenini izlemek için "Hanami festivaline" katılırlar. Hanami rahatlatıcı birşey ve kesinlikle arkasında bir felsefe var. Kiraz çiçekleri çok kısa bir ömre sahiptir, bu bize yaşamın ve ölümün doğasını hatırlatır ve içinde bulunduğumuz anı takdir etmemize yardımcı olur.

Bu ilkelerden hangisini en etkileyici olarak buldunuz? Bu ilkelerden herhangi birini takip etmek ister misiniz? Düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşın!