Doğu Akdeniz'de NELER OLUYOR

Doğu Akdeniz'de NELER OLUYOR

2000'li yılların başından itibaren Bilim insanlarının Doğu Akdeniz'in altında zengin doğalgaz ve Petrol kaynaklarının bulunduğunu açıklaması son 10 yılda yaşanan gerginlik ülkeler arasında deniz yetki anlaşmaları çerçevesinde diplomatik ve hukuki bir problem Ancak bu problem Bugünlerde İsrail'in Kıbrıs Rum peşpeşe buldukları hidrokarbon rezervleriyle uluslararası enerji şirketlerinin de katılımıyla daha büyük ve uluslararası bir enerji problemine dönüştü ilkokul yıllarından itibaren hep Sorduğum bir soru var. Türkiye ne zaman bir süper güç olacak ne zaman İsveç beni oraya çık gibi refah seviyesi yüksek birlikte olacağız ülkelerin Doğu Akdeniz'de şu ana kadar buldukları razer Derebağ İsrail Tamer kaynaklarında 900 milyar metreküpü bir doğal gaz kaynağı keşfetti Kıbrıs Rum tarafı kalipso ve Afrodit yataklarında 320 milyar.

Bir doğal gaz kaynağı keşfetti. Mısır'ın yatağında 800 milyar metreküpü bir zenginlik var. Türkiye ise özellikle 1996 2016 yılları arası 13 farklı kuyuda çalışmalar yaptı. Ancak İsrail'in Kıbrıs Rum tarafının veya mı seninki gibi bir sonuca ulaşamadı. Hal böyleyken Amerikan jeolojik araştırma Merkezi'nin 2010 yılında da toplamda 1,7 milyar varillik 2 petrol rezervi olduğu ve çıkarılabilir. Doğalgaz rezervi ise 3,45 trilyon metreküp tahmin edilmekte Türkiye doğalgaz ihtiyacının %90 9'unu Petrol ihtiyacının yüzde seksen 9'unu dışarıdan karşılayan bir ülke çoğunlukla Rusya'dan 50 52 metreküplük doğal gazı satın alan Türkiye Doğu Akdeniz bölgesinden payını aldın her yıl enerji harcadığı 32 40 milyar dolar civarında ki parayı tasarruf ederse yıllık.

Kapatabilir dahası diğer ülkelere bu doğalgazı satabilen Hatta önümüzdeki 500-600 yıl boyunca ihtiyaç duyacağı. Doğalgaz miktarını karşılayabilen zengin bir ülke haline gel. Türkiye'ye 2600 yıllarına kadar yetebilecek doğalgaz enerjisi ihtiyacının yüzde otuzunu Akdeniz Bölgesi tek başına karşılayabilir. Bu enerji nedeniyle bu bölge pastadan pay almak isteyen ama daha da vurucu olanı özellikle Türkiye'nin pay almasını istemeyen ülkelerin Odak noktası haline geldi. Biz Akdeniz'in altında yatan zengin genç uyanmış Ken Kıbrıs Rum tarafı daha 1980'lerden itibaren Doğu Akdeniz'deki bu lazerler üzerinde bir faaliyet içerisinde Rumlar 1982 Birleşmiş Milletler Deniz hukuku sözleşmesi uyarınca bölgeyi münhasır ekonomik bölgeleri ilan edip ardından bölgedeki diğer kıyı ülkeleri ile Deniz yetkilendirme anlaşmaları yaptılar. En büyük.

2007 yılında adanın güneyindeki büyük alandaki 13 Partili ilan ederek ruhsatlandırma işlemleri için ihaleye çıkarmaları ile İtalyanlar'ın en iyi Fransızların Total BP Güney korelilerin Amerikalıların mobil katarlıların petrolü İsraillilerin şirketleri ve daha birçok uluslararası enerji şirketi bu 10 şu anda faaliyetlerine devam ediyorlar Kuzey Kıbrıs'taki kardeşlerimizin oradaki hakkını bu kokunu Biz kimseye yedirmeyiz Türkiye'nin iyi ilişkiler içerisinde Güney Kore Hatta Katar dahi bu anlaşmalarda Türkiye'de karşısına tam tutuyor üzerinde yaşamadığı Türkiye'nin Adalarda ve kendi vatandaşlarının buraları yerleştirerek bu Adaları kendi sınırlarına katıp kısa sahanlıkları ne arttırıyorlar öyle ki Antalya Kaş'ın dibindeki bu adam gibi onlarca da son.

Yunanistan'a bağlandı. Doğu Akdeniz'de olan kolaylaştırdı. Türkiye'de insanlar televizyonlarda Survivor Türkiye Yunanistan izlerken bu olaylar Türk medyası kadar yer almadığı Peki Türkiye bu süreçte hiç mi bir şey yapmadı? Türkiye'de Kıbrıs Türk tarafının Attığı ilk adım 2004 yılında Türkiye'nin kendi kıta sahanlığının birleşmiş millet ilan etmesi oldu. Iki adım ise Türkiye'de Kıbrıs Türkleri 2011 yılında aralarında Deniz yetkilendirme Anlaşması imzaladılar ve böylelikle Kıbrıs Türk tarafı ulusal kuruluşumuz olan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı na ekranda gördüğünüz A B C D E F G isimli 7 alanı tanımlayarak Türkiye'ye sondaj yapması için ruhsat verdi. Piri Reis Barbaros Eğitim ve Araştırma gemileriyle Fatih sondaj gemisi Mayıs ayından beri donanmamızın gözetiminde Antalya açıklarında alanya-1 kuyusunda arama yapmaktadırlar ancak haritaya baktığımız zaman Rum tarafı.

Ilan ettiği 13 parselin bir bölümünün Türkiye'nin ilan ettiği Kıta sahanlığı ilaç yakıştığını bir bölümünün de Kıbrıs Türk tarafının Türk petrol arama ortaklığına açmış olduğu 8 bölge çalıştığını görüyoruz. Buna rağmen yeni satın alınmış derin sondaj gemisi Yavuz'da Kartal açıklarındaki tartışmalı bölgede Türkiye donanması eşliğinde sondan işlemlerine başladı. Türkiye itiraz ettiği nokta Kıbrıs Rum tarafının tek taraflı olarak Türkiye'nin ve Kıbrıs Türk tarafının haklarını ve çıkarlarını gasp ettiği yönünde üyesi olabilir ödemek hakları farklı bir milyon nüfusu olmayan Kıbrıslı Rumların bu yaptıkları haksızlığa herhalde 80 milyonluk Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk hükümeti seyirci kalmayacaktır kadar arayacağım. Rum tarafının itiraz ettiği noktaya Türkiye'nin Rum egemenliğini ihlal ettiği yönünde.

Toyzz Shop Türkiye üçte biri Türklerden oluştuğu için Rum kesiminin tek başına hak iddia etmesine Adana Sanki tek sahibiymiş gibi tek başına 13 adet sondaj ruhsatını Avrupa ülkelerine ait şirketlere vererek ortaklaşa sondaj yapılması için anlaşmalar imzalanmasını uluslararası hukuka aykırı buluyor. Kıbrıs'ta yaşayanların hepsinin orada eşit hakkı vardır ama bunu kalkıp da Güney Kıbrıs'ın kontrolünde yapacağız derseniz biz buna evet diyemeyiz. Güney Kıbrıs Kuzey Kıbrıs birlikte masaya otururlar heyeti oluşturulur ne çıktı şu kadar ne kadar ne kadar güneye Amerika Birleşik Devletleri Avrupa birliği'ndeki ülkeler Rusya Mısır İsrail ve birçok ülke Türkiye'nin karşısında.

Bir faydası olmaz. Doğu Akdeniz'de yapmaya başladığı sondaj çalışmalarında ABD Avrupa Birliği ve Rusya derin endişe duyduklarını açıkladılar. Numune taşıma ve Speed döküntü pres ile ilgili söyleyecek hiçbir şey yok. Burada Türkiye konuşur garantör Yunanistan.

Garantör İngiltere konuşur garantör seni böyle bir şey yok. ABD Dışişleri Bakanı Mike pompeo bölgeye gelerek Mısır Kıbrıs Rum tarafının liderleri ile tartışarak çıkarlarına ile aldılar. Mısır İsrail Ürdün Kıbrıs Rum Kesimi Yunanistan ve İtalya'nın oluşturduğu İsmet Forumu kuruldu Türkiye dışlandı. Güney Kıbrıs Rum yönetimi Mısır ve keşfedilmiş Bu enerji kaynaklarını Avrupa Birliği'ne ulaştıracak denizden geçen bir boru hattı projesini hayata geçirerek Türkiye'yi baypas etmek istemektedir. Bu hat Türk karasularına geçmiş bir biçimde İsrail Kıbrıs Girit Yunanistan İtalya arasında inşa edilmek istenmektedir. Peki Türkiye'nin istemeyen bölgede güç kazanmasını istemeyen abi.

Neden bu projenin ABD 2020 yılına geldiğimizde faaliyete geçirileceğini söylenen bu Rusya'nın Avrupa Birliği'ne olan gaz satışını bitirmek istemekte en büyük rakibi diyoruz. Dış ticaretin Yüzde altmış beş daha fazlasını gaz ve Petrol satışlarından sağlıyor. Peki neden Türkiye'nin karşısında Neden Türkiye'ye yaptırım uygulamak Tan bahsediyorlar Avrupa Birliği doğalgaz konusunda Rusya'ya bağımlılığını azaltmak ve diğer alternatifleri kullanmak istemek Bu arada Türkiye'nin yaptığı toplam ihracat da Avrupa Birliğinin Payı %40 5'i üzerindedir. Yani Avrupa Birliği Türkiye'den mal almayı Bırak da Türkiye'ye boykot uygularsa Türkiye'nin yurtdışına satarak kazandığı para yarıya iner. 10000000 nüfuslu Yunanistan'da Avrupa Birliği'nden güç alarak Türkiye'ye tehdit ediyor para verdi.

Bizim orada bir defa haklarımız var. Aynı şekilde Bu haklarımızı koruma adına hem arama tarama yapacak olan gemilerimiz hem son gemilerimiz bu faaliyetlerini sürdürecek bunun yanında da silahlı kuvvetlerimiz gerekli Tedbiri aldı alıyor ve alacak Türkiye yönelik böyle bir kararlar alır faaliyetlerimizi arttıracağız. Buradan da söylüyorum ki orada 3 gemimiz var. 4 gemiyide inşallah. Dua et denize en kısa zamanda göndereceğiz. Türkiye ile böyle yöntemlerle baş edemeyeceklerini anlasınlar. Tüm bunlar olurken Esad rejiminin yanında yer alan Rusya Esad rejiminin düşmesi ihtimalini göz önünde bulundurarak 2017 yılında Suriye'nin tartus Limanı.

9 yıldır kendi donanmasının Akdeniz'de getirebilmek için kiraladı ve Ruslar firması 9 Ekim 2017'de Mısır'a ait zor doğalgaz sahasında %30 luk hisse alımı gerçekleştirdi. Yine Suriye'nin kentinden Tarsus'a kadar uzanan kıyı kesiminde 25 yıllık sondaj hakkımız enerji firmalarına verildi. Yani Doğu Akdeniz masasında Rusya'da bir Türkiye'nin Karşısında bir koltuk edildi ve böylelikle Tarihte ilk kez Rusya sıcak denizlerde donanma konuşlandırılmış oldu. İngiltere'de Kıbrıs'taki askeri üstünü varlığına takviye etmekte Fransa Savunma Bakanı Florence parly ile Fransa'ya bir deniz üstü verilmesine ilişkin bir anlaşma imzaladılar. Fransa Cumhur başkanı bizim bu arabalardan çekinmem izi istiyor. Sen ne diyorsun ya senin orada ne işin var?.

Garantör Yunanistan garantör İngiltere garantör şirketi adına sen böyle bir açıklama yapıyorsan o zaman aletini göster bir Demek ki cumhurbaşkanlığını bırakmış avukatlığa başlamışsın 25 Haziran günü gerçekleştirdiği tatbikat kapsamında ABD İngiltere ve İsrail 5 ünite F35 gerçekçi mücadele durumlarını Doğu Akdeniz semalarında simüle ederek Türkiye'ye Gözdağı verdiler Amerika'nın orada ne var tabii Türkiye'de bu duruma tatbikatları ile 27 Şubat 2019 13 fırkateynin 6 Corvette 16 hücum bot 7 Deniz 67 mayın avlama gemisi ve diğer ilgili üç gemiyle mavi Vatan tatbikatı 13 Haziran 2019 Karadeniz Akdeniz ve Ege Denizi olmak üzere üç denizde 131 gemi il 7 uçak ve 33 helikopterin katılımıyla Deniz kurdu tatbikatı.

Kaşını gözünü oynatır. Sa bizde bütün Fırkateyni elimizde beraber gerektiğinde uçaklarımız da beraber hemen o gemilerimizin yanında yerimize Ali çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Talimat vermişler tutup satacaklar mış o gemilerdeki personeli avucunuzu yalarsınız. Türkiye'nin ağırlığını ortaya koymasını önemli sonuçları olur. Bu bölgede faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin bir tedirginlik içine girmiş olmaları gibi yüksek miktarda para yatırımı yapan firmalar bu faaliyetlerini güvence altına almak istiyorlar. Ancak son dönemlerde hem sigorta maliyeti arttığı hem de bazı sigorta şirketlerinin sigortalama işlemleri de bile yapmaktan imtina ettiklerine dair haberler gündeme geliyor. 2018 şubat ayında İtalyan yeni firmasına ait sayı tam 10 mm sondaj gemisi 3 numaralı tartar sınırında Türk savaş gemileri tarafından durduruldu.

Doğalgaz aramaktan vazgeçip bölgeden ayrıldı. 2018 Ekim ayında ise Doğu Akdeniz'de doğalgaz arayan Sismik araştırma gemimiz Barbaros Hayrettin Paşa Yunan savaş gemisi nikiforos fokas tarafından taciz edildi. Bizim bu gemilerdeki personelimize tutuklama Çıkacaklarını söylediler. Biz de onlara dedik ki Afedersin sıkıyorsa Gelin alın alamayacaklar. Vay güçleri yetmez. Çünkü biz türkiyeyiz biz türküsü bu gelişmeler olurken Türkiye önce Somali'de ardından körfezin hedef alan Katar'da son olarak da Sudan'daki sevakin adasında askeri üsler kurarak Afrika'da Ortadoğu'daki Kızıldeniz Basra Körfezi'nde ve Hint okyanusu'nda trafik 13 oluşturmuştu. Bu kadınlardan rahatsız olan ABD 2019 yılında Sudan'da Türkiye'nin destek verdiği Ömer Beşir hükümetini askeri bir darbeyle değiştirdi da kendi adamını başa geçirdi.

Türkiye'nin müttefiki değil büyük resme bakacak olursak tarihi geleceğin aynası olduğunu rahatça görebiliriz. Öyle ki yine İslam ülkelerindeki Arap baharı diye bilinen direnişler Ortadoğu'da enerji savaşlarının önemli bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. Sadece Irak'ta veya Suriye'de değil. Bu alanda 2006 yılında Libya lideri ve Türkiye'nin düşürülerek 2 parçaya bölündü ve başa ABD destekli Factor getirildi. Ürdün baskı altına alınarak etkisizleştirildi. 2013 yılında Mısır'da Türkiye askeri bir darbeyle devrilen Rec Türkiye aleyhtarı City yönetimin başına getirildi ve İran Haydut devlet ilan edilerek uygulanan ekonomik ambargo ile dünyadan izole edilmeye çalışılmaktadır. Türkiye ise 2016'da yapmaya çalıştığı darbeyle etkisizleştiren İran ABD Ortadoğu'daki ve Doğu Akdeniz'deki çıkarları doğrultusunda istediği gibi kullanamadığı için ülkemizde güneyden.

Suriye ekseninde ekranda gördüğünüz terör örgütleri ile uzun bir süredir. Taciz etmekte Suriye'de önce bizi bataklığa çekip sonra kendileri geri adım atarak süreci geri planda yönettiler. Suriye ile iki kavgalı ülke haline geldik. Ikimiz olan ABD Ortadoğu'daki Terör örgütlerine ve Suriye'ye Türkiye'yi istikrarsız araştırmak için kullanmaktadır. Bu bölgedeki amacı Türkiye'nin güney sınırı boyunca 20 millik bir derinlikte musun lan başlayan ve Akdeniz'e kadar uzanan bir hat boyunca PYD ypd ellerinden bir terör İnşa ederek dolu Akdeniz'e uzanan bir enerji koridoru oluşturmak büyük devletler dış müdahaleye için kontrol edilemedi için ABD Ortadoğu da büyük bir devlet Türkiye'ye karşı bir ufalama stratejisi uygulamaktadır. Kıbrıs Türk Kesimi Türkiye'nin önerisi ile 35 senedir kapalı bulunan Kıbrıs'taki Gazimağusa daki Maraş bölgesini yerler.

Açma kararı aldık ki, Maraş Bölgesi'nin açılması ile Türk tarafının o bölgedeki Kıta sahanlığı arttırılmış olacak. Sonuç olarak gelinen noktada taraflar pozisyonlarını koruyorlar. Ayrıca Edebiyattan ve zor bölgelerinden doğalgaz çıkarıldı ama bunların işlenmesi ve en önemlisi Avrupa'ya transfer edilmesi gerekiyor. Türkiye'nin doğu Akdeniz'deki en büyük kozu bölgeden çıkarılacak doğalgazı Avrupa pazarına transfer edilmesinde maliyeti en düşük ve en kolay güzergah olmasıdır. Bu adada en az onlar kadar hak sahibi Kıbrıs Türk halkının da var olduğunu keçilerin indirilirse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak biz onlara Barış Elimizi her zaman uzattığımız gibi 35 yılımızda da uzatmaya hazırız olduğu ortak bir konuda kurulması teklifini Türkiye destekliyor ve Kıbrıs rumlarına Aslında doğru da muhataplarını Kıbrıs Türkleri olduğunu hatırlatıyor istediğimiz tek bir şey var.

Rum tarafı Yunanistan Avrupa Birliği herkesin kabul ettiği Kıbrıs Türklerinin haklarının da garanti altına alınması çok mu fazla bir şey istemiyor? Paylaşmayı öğreneceğiz tarafların Hiçbiri bu gerginliğin sıcak bir çatışmaya dönüşmesi istemiyor. Ancak ortada büyük bir problem var dünyada yeni bir Askeri kutuplaşması bölgede son derece artan hem askeri hem de sivil Deniz hareketliliği var Dolayısıyla süratli etkin bir diplomatik çözüm bulunabilmesi için tüm ülkeler çabaladığını söylese dahi Türkiye'nin bu konuda yalnız olduğunu söyleyebilir bu konu hakkında Siz neler düşünüyorsunuz yorum kısmında belirtmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=kGiP1lm-5qQ