Çocuklar Neden Gerçek Dünya Öğrenimine İhtiyaç Duyar

Çocuklar Neden Gerçek Dünya Öğrenimine İhtiyaç Duyar

Çocuklara dünyayı öğretmenin en iyi yolunun onları dünyadan soyutlamak, gerçek dünya ortamı olmadan aşama aşama talimat sağlamak olduğu düşüncesini bize kim sattıysa ikna edici bir insan olmalı. Bu çılgınlıktır. Yine de şu anda ona inanıyorsunuz ve ya zaman zaman inanmışsınızdır, doğru mu? Ve birine farklı şekilde söylemeye çalışsanız size inanacak çok kimse çıkmaz. Okul gereklidir. Ve yine de, eğer bir çocuğun okul olmadan öğrendiğini izleyecek kadar şanslıysanız kısa bir süre sonra fark edeceksiniz ki gerçekten ama gerçekten gerekli değildir.

Bayan 7:  2.70 dolar tuttuğunu düşünüyorum, bu yüzden onlara 3 dolar verirsem bu yeterli olacaktır?

Ben: Evet, 3 dolar bu 2.70 dolardan fazladır, bu yüzden yeterli olacaktır.

Bayan 7: Oh, bana para üstü verecekler!

Ben: Evet, verecekler.

Bayan 7: Ne kadar?

Ben : Ne kadar?

Bayan 7: Ummm… 3 dolar.

Ben : Hayır, 3 dolar değil.

Bayan 7: Oh…umm 30 sent.

Ben : Evet,  30 sent.

Bayan 7: 6 artı 3, 9 eder doğru mu?

Ben:  Evet, doğru.

Bayan 7: Bu yüzden onlara 9 dolar verirsem 3 tane alabilirim. Hepimiz için birer tane.

Ben:  Evet,  alabilirsin ve yine biraz para üstü alacaksın.

Bayan 7: Evet. Umm 90 sent?

Ben: Doğru.

Dünyayı keşfetmeye, sorgulamaya ve kendi anlamını bulmasına izin verilmiş olması yerine okulda eline sorular verilmiş bir durumda olabilirdi. Doğum günü parasını nasıl harcayacağına akıl yormak yerine matematik çalışma kağıdını dolduruyor olabilirdi. Matematik pürüzsüzce yaşamıyla bütünleşmiş değil de soyut bir ders olabilirdi. Matematiğin gerçek dünyada nasıl uygulanabilir olduğunu anlaması yerine, matematik tekrara ve ezbere dayalı olabilirdi.

Biz çocukları abartısız olarak, ihtiyaçları olan her şeyi her alanda oldukça kolay ve eğlenceli bir şekilde öğrenecekleri, fırsatlarla dolu, zengin bir çevreden alıyoruz. Sonra onları aynı şeyleri anlamsız bir şekilde öğrenmelerini istediğimiz yapay bir çevreye yerleştiriyoruz. Ne kadar komik. Mevsimlerin değişimine şahit olmak, dışarıda oynamak ve değişiklikleri hissetmeyi fark etmek yerine, kendinizin görme imkanı olmadan size içeride otururken verildiğini hayal edin. Bu bilginin sizin için ne kadar anlamlı olduğuna dair hiçbir kavramınız olmaz. Mevsimlerin değişiminin büyüsü bir çalışma kağıdı yoluyla aktarılamaz. Bu her şeyde aynıdır. Tabii ki böyle bir öğrenme ortamına çocukları razı etmek için zorlayıcı yöntemler kullanmak zorundayız.

Artık çocukların yaratıldıkları şekilde, gerçek hayattan, öğrenmelerine izin verme zamanı geldi. Çocuklar kullanma kılavuzlarıyla gelmez, her biri eşsizdir. Bu yüzden hepsini aşamalı bir müfredata göre eğitmenin onlar için adil olacağını nasıl düşünebiliriz? Adil olmayacaktır.

“Çocuklar biyolojik olarak kendi eğitimlerinin sorumluluğunu almaya yatkın hale getirilmiştir. Güvenli bir ortamda, özgürlük ve ilgilerini sürdürecek imkanlar sağlanırsa, çeşitli ve tahmin edilemez yollar boyunca gelişir, hayatın zorluklarını karşılayabilmek için gerekli beceri ve güveni elde ederler. Zoraki derslere, demeçlere, ödevlere, testlere, notlara, yaşlara göre sınıflara ayrılmalarına ve ya bizim standart, zorunlu okul sistemimizin herhangi bir süslemesine hiç gerek yoktur. Gerçekte bunların hepsi çocukların doğal öğrenme yollarına engel olur.”

Gray, Free to Learn

Çeviri: Duygu Ceylan Kurat

http://happinessishereblog.com/2016/03/why-children-need-real-world-learning/