Çocuğunuz İçin Evinizde Almanız Gereken Güvenlik Önlemleri

Çocuğunuz İçin Evinizde Almanız Gereken Güvenlik Önlemleri

Her gün milyonlarca çocuk düşme, zehirlenme ve yanma nedeniyle yaralanmalar yaşıyor. Çoğu zaman bu yaralanmalar evde yaşanır, çünkü ebeveynlerin evlerini güvenli bir yer haline getirmeye ne kadar çalışışırlarsa çalışsın herşeyi hesaba katmak pek mümkün olmuyor. Ayrıca, yıllardır etrafta olan bir şey için bir tehdit olarak algılamak çok zor.

Özellikle endişeli ebeveynler için, Bilgece, çocuklar için kesinlikle belirgin olmayan ama çok kesin olan en popüler tehditlerin bir listesini çıkardı. Ve hatırlanması gereken en önemli şey, onlardan kurtulmanın kolay olduğudur!

1.Saksı bitkileri

 Saksı bitkileri genellikle çocuklar için kolayca erişilebilir durumdadır, bu nedenle bitkilerin tadına bakmalarını engelleyecek hiçbir şey yoktur. Ne yazık ki, bunun sonuçları oldukça üzücü olabilir. Örneğin, bir açelya toksik şoka neden olabilir veya genellikle her evde bulunabilen dieffenbachia, yutulduğunda boğazın şişmesine neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için, potansiyel olarak tehlikeli tüm bitkilerden kurtulmanız gerekir.

2. Prizler

Priz kapağı yeni bir kavram değildir. Mesele şu ki, normal priz kapaklarını çıkarmak çok zor değil ve çocuklar için çok dikkat çekiciler. Bu yüzden daha gelişmiş kapaklar seçebilir veya tüm prizleri mobilyalarla kapatabilirisniz ki böylesi daha güvenli.

3. Kaygan bir küvet

 Kaygan bir küvet ciddi yaralanmalara neden olabilir ve çocuklar banyoda yalnız kalırlarsa boğulurlar. Banyo zeminine kayma olasılığını azaltacak lastik bir paspas koyun. Olası bir kazadan kaynaklanacak hasarı en aza indirmek için musluğa bir kapak koyun ve duvara bir parmaklık yerleştirin. Böyle yapılması 3 ya da 4 yaşındaki bir çocuğun sudan çıkmasına yardımcı olabilir.

4. Korkuluklar

Eğer çocuğunuz merdivenleri kendi başına yukarı çıkıp aşağı inecek kadar büyüdüyse ve korkuluktan düşeceğinden endişeleniyorsanız, çocukların arasına düşmesini önleyecek bir balık ağı koymayı deneyin. Ve bir bebek kapısı kullanmayı da unutmayın - bu kapılar küçük çocukların merdivenlere erişmesine izin vermez.

5. Kablolar

Günümüzde elektronik cihazları hayatımızdan çıkarmak mümkün değil. Ancak kabloları gizlemek mümkündür. Uzatma kablonuzu bir ayakkabı kutusunda gizleyin (kendiniz bir tane yapabilirsiniz). Kabloların bir kısmını masanın altına alın ve duvara bağlayın. Onları gizlemenin başka bir yolu da kabloları koli bandı ile zemine yapıştırmak.

 

6. Çekmeceler

 Çocuğunuzun bir dolabın içine girmesini veya ağır bir çekmeceyi kendi üzerine düşürmesini önlemek için, kullanabileceğiniz özel kilitler vardır. Manyetik kilitler, kordon kilitleri, sürgülü kilitler, yaylı kilitler ve diğer seçenekler hem çocuğunuzu olası bir yaralanmalara karşı hem de değerli eşyalarınızı koruyacaktır.

7. Evcil hayvanlar

En arkadaş canlısı hayvanlar bile çocuklarınız için bir tehdit oluşturabilir, bu nedenle hayvanlarınız bir veteriner tarafından kontrol edilmeli, aşılanmalı ve eğitilmli olmalıdır. Bir evcil hayvan seçerken çok dikkatli olmalısınız: “aile” cinslerinden köpek ve kedileri almanız daha iyi olur. Çocuğunuzun kesinlikle hayvanın yemeğine dokunmadığından veya evine girmediğinden emin olun. Çocuklarınıza evcil hayvanlara saygı duymalarını öğretin, böylece onlara karşı saldırgan olmayacaklar.

8. Fırın ve ocak

Çocuğun ocakla oynamasını önlemek için, gaz düğmesinin çevrilmesini engelleyen bir fırın kilidi alabilirsiniz.

9.Dekorasyonlar

Ağır vazolar, biblolar ve çerçeveler çocuğun üzerine düşebilir. Ayrıca yapay meyveler, kokulu mumlar sıklıklar çocuklar tarafından yenilebilir. Bunun olmasını önlemek için evde yenebilecek ya da düşebilecek eşyaları kaldırdığınızdan emin olun. 

Bonus: güvenli oyuncaklar satın alın.

Oyuncaklar eğlenceli olabildirği kadar tehlikeli de olabilir. Örneğin, stres çarkları kolayca kırılır ve parçaları çocukları boğabilir. Ayrıca bu çarklar hafif bir esinti yaratırlar, bu nedenle çocuklar genellikle onları kırık bir dişe götürebilecek kadar yüzlerinin yakınında tutarlar.  Bu nedenle, çocuklarınız için oyuncak seçerken olası tüm tehlikeleri göz önünde bulundurun.

Unutmayın: bir çocuğun yaralanmasını önlemek için birçok farklı yol olsa da, kesici ve tehlikeli  nesneleri gizlemenin yanı sıra onlara güvenliği öğretmek de önemlidir.