CANSUYU KAMERUNLULARA YARDIM ELİNİ UZATTI

CANSUYU KAMERUNLULARA YARDIM ELİNİ UZATTI

Cansuyu Kamerunlu muhtaçlara yardım faaliyetlerinde bulundu. 

Kamerun’da Mustafa ve Ayşe Yılmaz Camii’nin açılışını yapıldı. 

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kamerun’un Makari iline bağlı Mblame bölgesinde, boko haram terör örgütünün yıktığı camiyi yeniden inşa ederek Müslümanların hizmetine sundu.  400 kişi kapasiteli “Mustafa ve Ayşe Yılmaz Cami” 180 metrekare arsa üzerine inşa edilmiş olup; tuvaleti, şadırvanı ve bahçesinde su kuyusu bulunmaktadır. Açılışa Makari Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü, Makari bölgesinin Kralı, bölge halkı, Cansuyu Derneği İzmir Temsilcisi Ahmet Yorulmaz, Cansuyu Dış ilişkiler Koordinatörü Mesut Ceylan ve Cansuyu Tanıtım Birimi’nden Adil Kurtar katıldı. 

Cami’nin açılışında konuşan Cansuyu İzmir Temsilcisi Ahmet Yorulmaz, Cansuyu Derneği’nin Afrika’nın birçok ülkesinde kalıcı eserler bırakmaya devam ettiğini söyledi. Yorulmaz: “ Mustafa ve Ayşe Yılmaz Camii’nin yeniden hizmete girmesi ile iki ülke arasındaki bağlar güçlendi. Bu bölgede maalesef birçok kilise var, bu camimiz bölgenin tek camisi olmasından dolayı çok önem arz ediyor. İnsanların başta Cuma namazı ve diğer vakit namazları için ibadet edebileceği başka bir yer yok. Bu tür eserlere, ümmet bilinci ve ezana hasret Müslüman halk için büyük bir ihtiyaç var.” dedi. 

Kamerun’da 9 tane su kuyusu açıldı. 

“Gözlerinden Yaş Değil Mutluluk Akacak” sloganı ile yıllardır binlerce su kuyusu açmayı başaran Cansuyu Derneği; Asya, Afrika ve Uzak Doğu ülkelerinde Su Kuyusu Projesi’ne devam ediyor. Son olarak Kamerun’un kuzeyinde Çad ve Nijerya’nın sınırında bulunan Makari, Goulfey ve Voulki bölgelerinde 9 tane içme su kuyusu açan Cansuyu, bölgedeki temiz su sıkıntısını gidermiş oldu. 

Su kuyularının açılışında konuşan Cansuyu İzmir Temsilcisi Ahmet Yorulmaz: “ 9 tane su kuyusunu Makari, Goulfey ve Voulki bölgelerinde açtık. Bu bölgelerin çöl olması hasebiyle su bulmak oldukça zor oluyor. Açtığımız su kuyuları yaklaşık 6000 kişinin temiz su ihtiyacını karşılayacak.” dedi. 

Temiz su kuyularının Afrika için çok önemli olduğunu belirten Yorulmaz: “kirli suyun kullanımından kaynaklanan başta kolera olmak üzere birçok bulaşıcı hastalık ortaya çıkıyor. Yılda yaklaşık 3 milyon insan kirli su sebebi ile hayatını kaybediyor. Bu sebepten dolayı Cansuyu olarak açtığımız her su kuyusunun önemi büyük. Bu güne kadar 2500 ün üstünde su kuyusu açtık inşallah hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile temiz su sıkıntısı çeken bölgelere su kuyuları açmaya devam edeceğiz.” dedi. 

Kamerun halkına Kur’an-ı Kerim Meali ve Kurban etleri dağıtıldı. 

Cansuyu Derneği, Toplumu Hristiyanlaştırmak için misyonerlik faaliyetlerinin devam ettiği Afrika ülkelerinde, Allah’ın emirlerini insanlara ulaştırmak için Kur’an-ı Kerim Meali Dağıtım Projesi’ne devam ediyor. Son Meal dağıtım faaliyetinde Kamerun’un Kousseri ve Makari bölgelerinde 5000 adet Fransızca Kur’an-ı Kerim Meali basılıp Müslüman halka dağıtıldı. 

Ayrıca, Türkiye’den hayırsever vatandaşların emaneti olan adak, akika ve şükür kurbanları kesilerek muhtaçlara dağıtıldı. Kamerun’un Mblame bölgesinde gerçekleştirilen dağıtımlardan 3500 muhtaç yararlandı. Kamerun’daki faaliyetlerinin ardından Çad’a geçen Cansuyu Ekibi, orada Ndjamena Belediye Başkanı’nı ziyaret etti. Çad’da yapılacak kalıcı eserler için bölge yoklaması yapan Cansuyu Ekibi faaliyetlerin ardından yurda döndü.

CANSUYU YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ