Çağdaş Heykel Sanatının En ilginç Örnekleri

Çağdaş Heykel Sanatının En ilginç Örnekleri

Yurtdışına seyahat ederken, yetenekli modern heykeltıraşların basit taş ve metalden yarattığı sanat eserlerini fark etmemek zor. Sizi dünya çapında uçmaktan kurtarmak için, dünyamızı aydınlatan en yaratıcı heykel başyapıtlarının bir listesini hazırladık.       

Doğanın gücü, Doha, Katar

Lorenzo Quinn

İtalyan sanatçı Lorenzo Quinn’in Doğa Ana yı dünyayı savururken betimlediği bu heykel, Doha’da bulunuyor. Heykelin benzerleri İngiltere, Amerika, Monako ve Singapur’da görülebiliyor.

 

 

 

Şair Mihai Eminescu, Onesti, Romanya

Mihai Eminescu, Romen dilinin en değerli şairlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ona adanan ağaç formundaki heykel ise en etkileyici halini gün batımında alıyor.

 

 

 

Mustangs of Las Colinas, Irving, USA

Robert Glen

At one and a half times their real size, this sculpture portrays a group of wild mustangs galloping across a granite stream. The idea is to show the drive, initiative and unfettered lifestyle that were fundamental to the state of Texas in its pioneer days.

 
 
 
 

 

 

 

 

Paige Bradley, Expansion, ABD

Heykelin temel amacı içimizdeki gücü göstermektir. Heykelin orjinali New York‘ta olmakla birlikte bir kopyası Kaliforniya‘da, diğer kopyası ise Londra‘da bulunmaktadır.

 

 

 

Black Hawk, New Hampshire, USA

John Lopez

 ABD’li heykeltıraş John Lopez eski tarım makinelerinden kalan hurda parçalarını yaratıcı hayvan heykellerine dönüştürüyor.

 

 

 

Yoldan Geçenler, Wroclaw-Polonya

 
 
 
 

Jerzy Kalina

Eser, Polonya‘da 1981 yılında yürürlüğe giren askeri yasalardan sonra ortadan kaybolan insanları betimlemektedir.

 

 

 

 

Hippopotamus, Taipei, Tayvan

Eser doğal hayatın önemine dikkat çekmek için yapılmıştır.

 

 

 

Danube Parkı’ndaki ayakkabılar, Budapeşte 

Can Togay and Gyala Pauer

Togayand Gyula Pauer’in The Shoes On The Danube Bank (Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar) adlı eseri, Yahudi soykırımı sırasında Macaristan’da Tuna kıyısında kurşuna dizilmeden önce Yahudilerin çıkardıkları ayakkabıları betimliyor.

 
 
 

 

 

 

Freedom, Philadelphia, Amerika

Zenos Frudakis

Dünyanın en yaratıcı heykellerinden biri sayılan Zenos Frudakis’in bu çalışması, özgürlüğümüzün ne kadar önemli ve değerli olduğunu bir kez daha bizlere hatırlatıyor.

 

 

 

 First Generation, Singapur

Chong Fah Cheong

Nehire atlayan 5 çıplak çocuğun betimlendiği bu eser Singapur’un tarihinde suyun önemini vurgulamak amacı ile yapılmış.

 

 

 

1000 Yahudi Sandalyesi Krakow, Polonya

Sandalyeler Krakow gettosunun tamamen boşaltılıp Yahudilere ait eşyaların sokaklara saçılmasını hatırlatmakta ve; kayıp ve eksikliği sembolize etmektedir.

 
 
 
 

 

 

 

Somon heykeli, Portland, UBD

Keith Jellum

ABD, şehir heykelleri için bolca bütçe ayıran ülkelerden. Keith Jellum’un eseri Transcendence adını taşıyor. 3.3 metre uzunluğundaki somon balığı heykeli, bronzdan elle yapılmış. Portland, ABD’de bulunuyor.

 

 

 

Muhafız Aslanları, Londra, İngiltere

Kendra Haste

 Profesyonel heykeltıraş Kendra Haste'nin yarattığı bu siyah aslanlar, siyah kuleden oluşmuş Londra Kulesi'nde nöbet tutuyor.

 

 

 

Maman Örümcek Heykeli, Tokyo, Japonya

Louise Bourgeois

Bir Anne Figürü Olarak Örümcek Formu ve ‘Maman’ Heykeli! Sizce nasıl görünüyor? İlk kez 1999 yılında sergilenen ‘Maman’ heykeli, sanatçısı Louise Bourgeois’ e büyük bir ün kazandırdı. 1947 senesinde eskiz aşamasındayken çıkan fikir, neredeyse 50 yıl sonra 1996 yılında heykel olarak sonuçlandı.          

 
 
 
 

 

 

 

 

Kelpies, İskoçya

Andy Scott

Kelpies heykelleri, İskoçya’nın sayesinde yükselen ve endüstriye geçişte kullanılan tarihi mirasının atlar olması sebebiyle at heykelleri seçilmiş. Kelpie İskoç mitolojisinde geçen bir tür su kenarında yaşayan 10 at gücünde bir periyi temsil ediyor.

 

 

 

Özgürlük yolu, Vilnius, Litvanya

Tadas Gutauskas

"Özgürlük yolu", Litvanya devletinin yirmi yıllık restorasyonunu anıyor. Amacı, insanlara birlik ve özgürlük fikirlerini hatırlatmaktır.  

 

 

 

Out of Order, Kingston upon Thames, UK

David Match

  "Eski Telefonlar" olarak da bilinen bu heykel, on iki klasik K6 kırmızı telefon kutusundan oluşuyor. Cep telefonları yerine telefon kutuları kullanıldığında, çağın sonunu temsil eden dev domino parçaları gibi yavaş yavaş düşüyorlar.

 
 
 
 

 

 

 

Famine, Dublin, İrlanda

Rowan Gillespie

Heykel, 19.yüzyılda İrlanda kıtlığı sırasında göç etmek zorunda kalan İrlandalı insanlara adanmış bir hatıra eseridir. Bronz heykeller tasarlanmış ve Dublinli heykeltıraş Rowan Gillespie tarafından yapılarak, Dublin Docklands Custom House Quay üzerine yerleştirilmiştir.

 

 

 

Aşık ejderhalar, Varna, Bulgaristan

Darin Lazarov

Anıtın yazarı, heykeltıraş Darin Lazarov, bu masal kompozisyonunu yerli çocukları memnun etmek için yarattığını söylüyor 

 

 

 

Aşk, Burning Man, Amerika

Ukraynalı sanatçının eseri geçtiğimiz sene ABD’de düzenlenen “Burning Man” festivalinde yer aldı. Sanatçı eserini şu şekilde betimliyor “Eser, bir kadın ve erkek arasındaki anlaşmazlığı olduğu kadar, insanın içiyle dışı arasındaki çatışmayı da gösteriyor. Adamın ve kadının iç benliklerini simgeleyen çocuklar ızgaraya rağmen ellerini kavuşturmuşlar. Karanlık bastıkça çocuklar aydınlanmaya başlıyor. Bu aydınlanma insanları bir araya getiren, barışma fırsatı veren saflığın ve içtenliğin bir göstergesi”.