Bu Yazıdan Sonra Şekere Olan Bakışınız Tamamen Değişecek

Bu Yazıdan Sonra Şekere Olan Bakışınız Tamamen Değişecek

 Amerikalı bilim adamları, şekerin sağlığımız için düşündüğümüz kadar tehlikeli olmadığını buldular. Dahası, vücudumuzun düzgün çalışması için az miktarda bir miktar şeker bile gereklidir. Ancak genellikle dondurma, çikolata, cheese kek ve diğer iştah açıcı tatlılardan sıklıkla tüketiriz. Sonuç olarak ekstra kilo alıyor, erken kırışıyor, sivilceleniyor ve daha ciddi sağlık sorunları yaşıyoruz.

Eğer siz de şekeri gerçekten kesmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, Bilgece size nasıl yapılacağını söyleyecektir. Ama önce, bizi sık sık karıştırılan 3 şeker efsanesini öğrenmelisin.

Efsane № 1: Şeker diyabete neden olur

Aslında, şeker yemek diyabete yol açmaz. Bu hastalık genetik olarak kalıtsaldır veya pankreastaki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Şekerin kendisinin sağlık için tehlikeli olduğu iddiası doğru değil. Aslında, bir kişi olumsuz sonucu olmaksızın günde 12 kaşık şeker yiyebilir.

Efsane № 2: Şeker bağımlılık yapar.

Şekerin kokainden çok daha fazla bağımlılık yarattığı bu popüler fikir doğru değildir, çünkü bilim adamları bir insanın tatlıları yemeyi bırakırsa, bir uyuşturucu bağımlısının alabileceği aynı semptomlara sahip olmayacağını bulmuşlardır.  Ve insanlar tamamen şekersiz yaşayamazlar çünkü bu karbonhidratlı yaşamı sürdürmek için gereklidir.

Efsane № 3: Genç kalmak için şeker yemeyi bırakmalısın.

Çok fazla şeker yerseniz, cildinizdeki kolajen molekülleri kırılgan hale gelir ve cildi daha az elastik hale getirir. Bununla birlikte, tamamen şeker yemeyi bırakırsanız, cildiniz kuruyacaktır.

Aynı yaştaki 2 ünlünün fotoğraflarına bakın. Gwyneth Paltrow sağlıklı yiyecekler yiyip şeker tüketimini sınırlarken Sofía Vergara birçok kez tatlı yiyecekleri sevdiğini söyledi. Her iki oyuncu da 46 yaşında, fotoğraflar 2018'de çekildi. Birinin diğerinden daha yaşlı göründüğünü söyleyebilir misiniz? En önemli şey vücudunuzu dinlemek ve ihtiyaç duyduğu şeker miktarını almaktır.

Şekeri ne zaman kesmeniz gerekir?

 

İnsanların gerçekten şeker yemeyi kesmesi gereken durumlar vardır. Diyabet ve insülin üretimi ile ilgili diğer durumların yanı sıra, aşağıdaki durumlarda sınırlandırılması gerekir:

  • Bebek sahibi olma ile ilgili sorunlar. Harvard Üniversitesi'nden bilim adamları, tatlı yiyeceklerin yumurta kalitesini ve gebe kalma şansını azalttığını buldular.
  • Hamilelik. Son çalışmalar, hamilelik sırasında çok fazla şeker yiyen annelerin alerjik astım gelişme riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.
  • İktidarsızlık. Kandaki yüksek glikoz seviyesi testosteron üretimini azaltır.
  • Konsantrasyon. Araştırmalara göre kandaki çok miktarda şeker kalıcı beyin hasarına neden olabilir.
  • Sık sık susamak. Sık sık susamak, yüksek şeker tüketiminin işaretlerinden biridir.
  • Kaşıntılı kuru cilt. Yüksek kan şekeri cildi kaşıntılı ve kuru yapabilir.

1. Yaşam kaynağınızı değiştirin.

Tatlı yiyecekler yemek endorfin üretimini uyarır ve mutlu olmanızı sağlar. Bununla birlikte, örneğin spor salonuna giderek de mutluluk hormonlarınızı aktifleştirebilirisiniz.

Dr. Komarovskiy çocuklar için de benzer bir yaklaşım önerir. Çocuğun dikkatini tatlı yiyeceklerden başka bir şeye çekebilmek için, balık tutma, bir fuara veya etkinliğe vb. İlginç şeyler sunmanız gerekir. Çocuk ne kadar yorgun olursa, eve geldiklerinde, tatlıları yemek isteyebilecekleri ihtimali o kadar düşük olur.

2. Proteini unutmayın.

Daha fazla protein tüketin: bu sizi daha hızlı ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayacaktır. Kahvaltı ve öğle yemeği için et, balık ve deniz ürünleri yemeyi deneyin. Amerikalı beslenme uzmanı Christine Gerbstadt, soğuk hindilerin, özellikle tatlı yiyeceklere olan açlığın azaltılmasında etkili olduğunu söylüyor.

3.Damak tadınızı değiştirin.

Tatlı ihtiyacınızı tadı daha farklı, daha güçlü bir tatla değiştirin. Bunu yapmak için tarçın kullanabilirsiniz.

Tarçın birçok faydalı element içerir ve ayrıca kan şekeri seviyesini de düzenler.

4. Stresten uzak durun.

 Stres genellikle neden tatlı yemek istediğimizin nedeni haline gelir. Serotonin, magnezyum ve B vitamini stresle başa çıkmanıza yardımcı olur. Stresli hissettiğinizde yemeye başladığınızı fark ederseniz, vücudunuzun hangi öğelere ihtiyaç duyduğunu ve gerekli tüm takviyeleri yazan bir doktor görmelisiniz.

Fasulye ve baklagiller çok miktarda magnezyum (özellikle yerfıstığı ve soya) içerir.B vitamini fındıkta (fındık ve çam fıstığı), deniz ürünlerinde ve ineğin karaciğerinde bulunur. Ayrıca mümkün olduğunca sık rahatlamaya çalışın.

5. Kırmızı balık tüketin

Önde gelen bir beslenme uzmanı olan Dr. Marilyn Glenville göre, gerçekten çikolata yemek istiyorsanız, vücudunuz size krom eksikliğiniz olduğunu anlatmaya çalışıyor olabilir. Bunun doğru olup olmadığını kontrol etmek için, örneğin brokoli veya kırmızı balık gibi bu elementi içeren sağlıklı bir şeyler yemeyi deneyin.