BİR GELENEK SAHNEDE CANLANDI

BİR GELENEK SAHNEDE CANLANDI

Çoğunlukla kış geceleri, her hafta birbirini tanıyanlar, arkadaşlar vs. her hafta değişimli olarak toplanır ve sıra gecesi yapılır. Bir diğer hafta başka bir arkadaşın evinde toplanılır.

Bu gelenek maalesef birçok insana göre sıradan bir eğlence, bir toplantı gibi görünebilir ki bu kesinlikle istenilmeyen bir durumdur. Zira bir sıra gecesine katılan kişi adab-ı muaşeret kurallarını kesinlikle uygulamak zorundadır.
UNESCO Dünya kültür mirası listesine giren Sıra gecesi Yalova Neşe-i muhabbet korosu tarafından muhteşem bir gece ile Yalovalı müzikseverlere bir nebze olsun tattırdı.
Koro şefi Suat Yılmaz tarafından hazırlanan geceye ilgi beklide beklenenden fazla idi. Seyirci Sıra gecesi konsere son parçaya kadar eşlik etti. Raif Dinçkök Kültür merkezi Özgecan konser salonu Yalovalı müzik severler tarafından erken saatlerde doldurulduğu görüldü.
Sıra dışı bir etkinliğe imza atan Yalova Neşe-i Muhabbet korosu yine bir ilk imza atarak konser boyunca ustaları tarafından sahnede çiğ köfte yoğrulması geceye damga vurdu.
Stantların sahne düzeni koristlerin yöresel kıyafetlerle duruşları bu olağan üstü geceye ayrı bir görsellik kattı.
Yalova Neşe-i Muhabbet koro şefi Suat Yılmaz parça aralarında meşhur fıkralarıyla ayrıca seyirciye neşeli anlar yaşattı. Yılmaz; yaptığı konuşmada seyirciden olumlu tepkiler gelirse Sıra Gecelerini devamını düşüneceklerini belirtti. Anadolu türküleri ile çınlayan konserin sonunda sahnede yoğrulan çiğ köfte seyircilere ikram edildi. Bu da destekleyici firmanın seyirciye bir jest i olarak gecede yerini aldı.

MÜZİK VE KİŞİSEL GELİŞİM DERNEĞİ