Araba Kullanırken Yaptığımız 10 Önemli Hata

Araba Kullanırken Yaptığımız 10 Önemli Hata

Bir çok insan araç kullanırken dikkatsizlikten kaynaklanan hatalar yapmaktadır. Bunun en yaygın olanları hız, hatalı solama, alkollü olma ve sürüş esnasında cep telefonu kullanımıdır. Dünya genelinde Her yıl yaklaşık 1.3 milyon insan trafik kazasında hayatını kaybediyor. Ve bu rakamlar oldukça endişe verici

Araç kullanırken uygulayacağınız birkaç önemli bilgi olası kazaları önlemek için hayat kurtaracak. 

10. Şarkı söylemek

Araba kullanırken radyodan çalan şarkıya eşlik etmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu hepimiz biliyoruz. Kulağa çok hoş gelse de bu aslında tehlikeli bir fikir. Dikkat ederseniz, genellikle çok duygusal, çok heyecanlı ve çok üzgün zamanlarınızda müziğe eşlik ettiğinizi fark edeceksiniz.


Bu nedenle, yüksek ve düşük notalarda gözlerinizi kapatmaya meyilli olduğunuzu göz önünde bulundurarak, araba kullanırken şarkı söylemeniz önerilmez.  Hayatınıza mal olabilecek bu durumda dikkatsizlik sadece bir milisaniyelik sürüyor.

9. Kulaklık takmak

Bir başka yanlış fikir ise sürüş sırasında kulaklık takmaktır. Arkanızdan gelen ve önemli bir durumda korna çalan insanları duyamayabilirsiniz. Ayrıca kulaklık ile müzik dinlerken uykulu hissetme eğilimi olan insanlar da var.

8. Topuklu ayakkabı giymek

Görünüşü estetik olsa da topuklu ayakkabının zorlukları kadınlar için saymakla bitmez. Özellikle araba kullanırken aracınızda bir tane yedek rahat bir ayakkabınız olması önerilir. Topuklar aracın döşeme tahtasına sıkışıp bir kazaya sebep olabilir. Ayrıca araç kullanırken rahatsız edicidirler.

7. Ayakları aracın ön paneline koymak

Arabada iken ön panel üzerine ayaklarınızı koyma alışkanlığı olanlardan iseniz, bunu okumanız gerekir. Son zamanlarda meydana gelen bir olay viral hale geldi ve insanları bir arabanın ön paneline ayaklarını koymanın tehlikeli sonuçlarından haberdar etti.

Acil bir durumda, araba kaza yaparsa, bu pozisyonda oturan kişi en çok yaralanır.  Bunun açıklaması, hava yastıkları bir kazada patladığında, ayaklarınız yüzünüze doğru katlanabilme ihtimalinin olmasıdır. Vücudunuz üzerinde bu pozisyonda daha az kontrol edebilme şansınız vardır, bu da sizi bu travmayı önlemede yetersiz kılar.

6. Sürücünün yanında uyumak

Yolcu koltuğunda oturmak ve biraz kestirmeyi mi planlıyorsunuz? Kötü bir fikir! Hepimiz, aslında esneyen bir insan gördüğünüzde kendinizin de esneme eğiliminde olduğunun bilimsel gerçeğini duyduk. Regensburg Üniversitesi'nde bir uyku araştırmacısı ve biyolojik psikoloji profesörü olan Juergen Zulley, özellikle sürücü koltuğunun yanı sıra, uyuklayan yolcuların sürücüyü de uykulu yapabileceğini söylüyor.

Bu yüzden yolcular sadece uyanık kalmamalı, aynı zamanda çok esniyor mu diye sürücüyü kontrol etmeli.

5. Telefonla konuşmak veya mesajlaşmak

Bu, hepimizin uyması gereken genel bir kuraldır. Araba sürerken arama veya mesaj atma! Bu sürücünün dikkatini saptırabilir ve bir kazaya neden olabilir. Bir sürücü her zaman sürüşe odaklanmalı ve telefonlarına bakmaya çalışmamalıdır.

Kullandığınız handsfree bir cihaz olsa bile, yolda konsantrasyonunuzu engellemeyeceğine dair bir garantisi yoktur. Çalışmalara göre, aşırı telefon kullanımı, bir sürücünün yoldaki görsel taramasını azaltabilir ve daha yavaş reaksiyona neden olabilir.

4. Kıyafet değiştirmek

Bazı insanlar aceleleri olduğunda araba kullanırken kıyafetlerini değiştirebileceklerini düşünüyorlar. Bu ise son derece tehlikeli bir tercihtir. Başınızın üzerinde bir t-shirt ile veya çorap giymek için eğildiğinizi hayal edin. Sonrasını tahmin etmek pek zor değil değil mi?

Birçok insanın arabalarında yedek kıyafet bulundurma alışkanlığı vardır. Soğuk veya sıcak hissediyorsanız, camları açmanızı yada klimayı çalıştırmanızı tavsiye ederiz.

3.Evcil hayvan sevmek

 Evcil hayvanlara olan sevginizi göstermek için en uygun yer arabanız değil evinizdir. Araç kullanırken evcil hayvanın kucağınıza oturmasına izin vermek tehlikelidir. Evcil hayvan yolcu koltuğunda otursa bile, araç hareket halindeyken atlamamak için tam olarak eğitilmiş olduğundan emin olun.

Arabada bir evcil hayvanın varlığının sizi güvenli bir şekilde araç kullanmaktan alıkoyma ihtimali yüksektir. Evcil hayvan yüzünüzü çizebilir veya bacaklarıyla itebilir. Hayvanlar tahmin edilemez ve tek başına giderken onları yanınıza almanız önerilmez.

2.Dizleriniz veya dirseklerinizle direksiyon kullanmak

 Araba kullanırken elinizde tuttuğunuz yiyecek yada başka bir şey varken bu durumda dirseğiniz veya dizleriniz ile direksiyonu tutmak tehlikeli olabilir. Unutmayın araba kullanırken iki elinize de ihtiyaç vardır ve bunları direksiyonun üzerinde tutmanız gerekir.

1.Birşeyler okumaya çalışmak

Yukarıda belirtildiği gibi, araba sürerken kitap okumak çok tehlikeli olabilir. Mesaj atmak birkaç saniyelik dikkat dağıtıcı olsa da, sürüş sırasında okumak daha kötüdür ve sizi okuduklarınız hakkında derin düşüncelere ve yüksek konsantrasyon seviyelerine götürebilir. Tekrar okumaya başlamak için gideceğiniz yere ulaşana kadar beklemek sizi olası kazalara karşı koruyacaktır.