Anksiyete ataklarını durdurmanın beş etkili yolu

Anksiyete ataklarını durdurmanın beş etkili yolu

Anksiyete geleceğin korkusudur. İnsanlar gelecekteki olayları tahmin etme yeteneğini geliştirdiler ve bu evrimsel araç bize diğer türlere göre avantajlar sağlıyor ve problemleri ortaya çıkmadan önce bile çözmemize izin veriyor.

Ancak, bu yetenek bize karşı oynayabilir. Zihnimiz sürekli olarak geleceğe odaklandığında endişeli hissediyoruz. İnsanlar genellikle geceleri, yatmadan önce anksiyete ataklarından muzdariptir, çünkü bütün gün gömdüğümüz istenmeyen düşüncelerin ön plana çıktığı zamandır. "Yarın ne olacak?" Ve "Bu durumu çözmek için ne yapabilirim?" Gibi akıl almaz düşünceler, aklımıza girerek uykuya dalmamızı zorlaştırıyor.

1.Endişeli düşüncelerle savaş.

Anksiyete kendi kendini besler.  Negatif düşüncelerin büyümesine izin verirseniz, çıldırma noktasına gelebilirsiniz. Anksiyete, bir tepeden aşağı uzanan bir kartopu gibi kurulabilir ve bunu durdurabilecek tek kişi sizsiniz. Öncelikle olumsuz düşünceleri engellemeyi öğrenmelisin. Bu, ortaya çıktıklarında onları tanımlamak anlamına gelir. Kendinizi besleyen ve müdahaleci düşünceleriniz yakıt bulduğunda kendinize şu soruyu sorun: 'Bu gerçekten gerçekleşecek mi?' Geçmiş ve geleceği düşünmeyi bırakın ve endişeleriniz olmasaydı hayatınızın nasıl olacağını görselleştirmeye çalışın. Bu işe yaramazsa bir liste yapın. Aklınızdan geçenleri ve bu konuda ne yaptığınızı yazın. Bu yazma alıştırması, problemleri rasyonelleştirmeye ve gerçek boyutlarını bulmaya yardımcı olacaktır. Diğer bir deyişle, onların büyümeye devam etmelerine ve kafanızda dönmelerine izin vermez. Ayrıca hedeflerinizi ve bunlara nasıl ulaşacağınızı da yazabilirsiniz.

 

2. Meditasyon yap ve nefes al.

Bu, kaygıyla mücadelede en yaygın tavsiyedir ve en etkili olanlardan biridir. Düzenli anksiyete ataklarınız varsa, meditasyon dersi almayı düşünün. Bu alışkanlığı kazanmak, stresi azaltmanıza ve yaşam kalitenizi büyük ölçüde artırmanıza yardımcı olacaktır. Nadiren endişe ataklarınız varsa ve meditasyon size uygun değilse, nefes alma tekniklerini deneyin. Bunlar uykudan önce rahatlamak için çok yararlı olabilir, ancak stresli hissettiğiniz her yerde de kullanılabilirler. Bunun için vücudunuz size teşekkür edecektir.

3. İyi hissetmek beyin kimyasallarını serbest bırakıyor.

Egzersiz yaparken vücudunuz endorfinleri ve serotonini serbest bırakır, beyniniz zevk ve mutluluk duyguları ile ilişkilendirdiği iki enzimdir. Tüm vücudunuzu ısıtır ve kaslarınızdaki gerginliği hafifletirler. Fiziksel efor, aynı zamanda burada ve şimdi odaklanmak için iyi bir yoldur.

4.Bu doğal ilaçları dene.

Bitkisel ilaçlar, özellikle kediotu kökü çayı, lavanta ve papatya gibi bitkisel çaylar, anksiyeteyi ve huzursuzluğu azaltmanıza ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur.

5. Kafeinden kaçının.

Kafein panik bozukluğu olan kişilerde anksiyete seviyelerini artırdığı ve panik atakları tetiklediği gösterilmiştir. Kafein, sinirlilik, düzensiz kalp atışı ve ajitasyona yol açabilen bir uyarıcıdır. Ayrıca sizi uyanık tutacak ve daha fazla endişeye yol açacaktır. Bir sonraki kafeinli içeceğe ulaşmadan önce dikkatlice düşünün.

Photo credit: Pexels