Adnan Oktar

1. Biyografi

1956 yılında Ankara'da doğdu. Lise mezunu olan Oktar, kitaplarına yazdığı özgeçmişte Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimari Bölümü'nde ve I.O. Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Tarih Bölümü'nde eğitim gördüğünü yazmakla birlikte basında yer alan bilgiler bu iki bölümden de mezun olmadığı şeklindedir. Pek çok medya organında Oktar'ın cezai ehliyetinin olmadığına dair haberler yer almıştır. Kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak tanınmasına rağmen, dini bir eğitim aldığına dair bir bilgiye rastlanmamıştır.

2. Öne Çıkan Görüşleri

Harun Yahya müstear ismiyle öne çıkan Oktar, evrim ve siyonizm karşıtlığı ile özellikle muhafazakar kesim arasında şöhret basamaklarını tırmandı. Oktar,

1980'li yıllarda, dekolte giyimli kadınlara yönelik eleştirileriyle de öne çıkmıştır. Ancak zaman içinde tam tersi bir noktaya savrulmuş, bir zamanlar açık poz veren kadınlar için "cehennemde yanacaklar", "hepsi sahte mutluluk içindeler, cehennem onları bekliyor" derken, şimdilerde ise "Kadınlar rahatça dekolte giysin, makyaj yapsın, hayat enerjilerini yok etmek isteyenleri hiç ciddiye almasınlar, özgür yaşasınlar." diyerek farklı bir yöne evrilmiştir. Televizyonda yaptığı danslı şovlar ise artık nerede duracağına dair bir öngörüde bulunmayı bile imkansız kılmaktadır.

Oktar'a göre kadın, zamanın ve ortamın beklentilerine cevap veren, yani vücut görüntüsü ve davranışları ile bakımlı tanımına uygun düşen varlıktır. Kadınların korunmaya muhtaç olduklarını kabul etmekle birlikte bunu bir olumsuzluk değil, bir üstünlük değeri olarak sunmaktadır.

Oktar'ın, www.harunyahya.org sitesinde kamuoyuyla paylaştığı kitaplar arasinda en dikkat çeken "Müşrikler istemese de Mehdi" adlı kitabıdır. Kitabına Said Nursi'nin mehdinin hicri 1400'de çıkacağı fikriyle başlar ve ardından mehdi ve ona tabi olacakların özelliklerine dair geniş bilgiler verir. Kitabın adında geçen "müşrikler"ile kimi kastettiği çok net olmamakla birlikte mehdiliğe inanmayanları kastetmesi kuvvetle muhtemeldir.

Oktar'ın, kendisinin mehdi olduğunu reddetmesine rağmen, seyyid olduqunu iddia etmesi ve fiziki özellikler itibariyle insanların kendisini Mehdi'ye benzettiklerini dile getirmesi ve bunun kendisine yönelik bir hüsn-i zan olduğunu dillendirmesi, kendisinin Mehdi olduğuna dair imalarda bulunduğu izlenimi uyandırmaktadır. Öte yandan "mehdi, kendisinin mehdi olduğunu şiddetle reddeder" sözü, bu izlenimi güçlendirir niteliktedir. Bu sözüyle şahsina yöneltilebilecek tenkitleri bertaraf etmeye çalıştığı da düşünülebilir. Nitekim Mehdi'nin kendisini "Mehdiyim" diye tanıtmasının onu dinden çıkaracağı inancına sahiptir.

Onun Siyonizm karşıtlığı ise Yahudi devleti ile yakın temaslar kurarak Filistin'in Yahudilerin hakkı olduğunu savunabilecek bir noktaya savrulmuştur.

3. Faaliyetleri

Adnan Oktar, faaliyetlerini kurucusu olduğu Bilim Araştırma Vakfı (BAV) aracılığı ile yürütmektedir. Bu vakıf aracılığıyla, Harun ve Yahya peygamberlerin adlarının birleşiminden ortaya çıkardığı Harun Yahya takma adıyla birçok evrim karşıtı yayınlar hazırlatmıştır. Bu alanda 300 adet kitap yazdırmış ve bu kitaplar 70'den fazla dile tercüme edilmiştir. Öte yandan A9 kanalının internet versiyonunda Islami kurallara, örf ve adaba yakışmayacak şekilde programlar yapmaktadır.