40 Yaşından Sonra Vücudumuzda Meydana Gelen Önemli Değişiklikler

40 Yaşından Sonra Vücudumuzda Meydana Gelen Önemli Değişiklikler

 

Yaşlanma korkusu, insanların sahip olduğu en yaygın korkulardan biridir. Psikologlar yaşlanmaktan korkmanın iyi olduğunu söylüyorlar. Fakat bu korkunun üstesinden gelmeniz ve her yaşın avantaj ve dezavantajları olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu makalede, bir insanın 40 yaşına geldiğinde vücudunda neler olduğunu paylaşacağız.

Öncelikle yaşlanmanın hem olumsuz hem de olumlu yönlerine bakmalıyız. Ve tüm bu değişimlerin size de olacağını söylemiyoruz.  Bu sizin sağlığınıza ve yaşam tarzınıza bağlı.

10.Saç yoğunluğunuz azalır

Bu sorun çoğunlukla erkeklerde görülür, ancak birçok kişi 30 yaşına gelmeden önce kalın saçlarını kaybeder ve erkeklerin %53'ü 40 yaşından sonra kelleşir. Evet, tatsız ama aynı zamanda bir avantajı var: vücut tüylerinizin de uzaması duruyor.

 Saç kaybını önlemek için saçınıza dikkat edin: belli aralıklarla kestirin, doğal bakım maskeleri uygulayın ve saç kurutucu kullanmayın. Diyetinizi çeşitlendirin ve daha fazla vitamin tüketin. Saç dökülmelerinizi en az seviyeye indirmek için bir dermatoloğu ziyaret edebilirsiniz.

9.İyi bir ebeveyn olabilirsiniz.

40 yaşındaki erkek ve kadınlar sahip oldukları yaşam deneyimleri ile zorluklara karşı çözüm bulmada ve zorlu hayat koşullarında ne yapmaları gerektiği konusunda daha iyiler. Dahası, 20 yaşındaki insanlardan daha iyi ekonomik gelire sahip olurlar. Bu da bir bebeğin ihtiyacı olan her şeyi karşılayabilecekleri anlamına gelir.

Ancak bazı dezavantajları da vardır: bir kadının 40 yaşında hamile kalması ve sağlıklı bir bebek doğurması daha zordur. Eğer böyle bir isteğiniz varsa, daha erken çocuk sahibi olmak daha iyidir. Ayrıca, modern bilimin erkek ve kadınların üreme sistemi ile ilgili sorunlarla iyi anlaştığını itiraf etmeliyiz.

 
 
 
 

8. Laktoz intoleransı oluşabilir.

Bazı insanlar çocukluktan süt ürünlerini sindirmede problem yaşar, bazıları ise ilerleyen yaşlarda bu problemle karşılaşabilirler. Laktoz intoleransı genellikle 40 yaşın üzerindeki Afrikalı, Amerikalı ve Asyalı kadınları etkiler. Bu yaşta laktozun sindirilmesine yardımcı olan laktaz enzimi azalır Sonuç olarak, sindirilemeyen süt kalın bağırsakda sorunlara neden olur.

Böyle bir probleminiz varsa, laktoz içermeyen süt kullanın ve probiyotik tüketin.

7.Diş Hassasiyeti Azalır.

Gençken diş hassasiyetinden şikayet ediyorsanız, yaşlandıkça bu sorun ortadan kalkabilir. Bu zaman geçtikçe büyümüş kalsifiye bir doku olan dentin yüzünden yaşanır ve duyarlılık azalır.

Yine de, bir dezavantajı vardır: bu değişikliklerden sonra, dişlerinizde bir sorun olduğunu anlayamamanız ihtimali yüksektir. Bu yüzden düzenli olarak diş hekimine gitmeniz önerilir.

6. Yaşlandıkça küçülüyoruz.

İnsanlar 30 yaşından sonra küçülmeye başlar ve 40 yaşını doldurduklarında bu değişiklikleri tam olarak görebilirsiniz. Arkansas Üniversitesi Tıp Bilimleri tarafından toplanan verilere göre, 30 ila 70 yaşları arasındaki erkekler yaklaşık bir inç küçülürken kadınlar 2 inç kaybedebilir.

Daha kısa olmamak için, kalsiyum ve D vitamini içeren gıdalar yiyin ve egzersiz yapmayı unutmayın.

                                                                                             5. Metabolizma hızı yavaşlar

40 yaşına geldiğinizde 20 yaşında yediğiniz gibi yerseniz, çok hızlı kilo alırsınız. Mesele şu ki, 40'ın sonra metabolizmamız yavaşlar ve kasları daha hızlı kaybederiz. Dr. Kathryn Boling, ortamala 40 ila 55 yaş arasındaki kadınların yaklaşık 15 lbs kazandığını söylüyor.

 Bu tatsız sorunu önlemek için sağlıklı bir diyet ve egzersiz yapmalıyız. Ne yazık ki, daha fit olmamıza yardımcı olabilecek büyülü tarifler yok. Mükemmel bir şekle sahip olmak için çok çalışmalıyız.

 

 

 

 
 
 

                                                                                                       4. Daha çekici ve özgüvenli oluruz.

Psikologlar, 40 yaşındaki kadınların 20'li ve 30'lu yaşlara nazaran daha kendinden emin ve özgüvenli olduklarını söylüyorlar. Bu aslında kendilerini seviyor olmaları, küçük şeyler hakkında endişe etmeyi bırakmaları, yanlış insanları hayatlarından çıkarmaları ve ekonomik olarak bağımsız olmalarından kaynaklanıyor.

Bu yaşta, insanlar kendilerini ve çevrelerindeki insanları yeniden değerlendirirler. Böylece hem erkekler hem de kadınlar başkalarının gözünde daha çekici hale gelir.

                                                                                                 3. İşitme ve görme problemleri gelişebilir.

40 yaşındayken, insanlar uzağı görme veya diğer görme sorunları ortaya çıkabilir: sebebi ise, insanlar okumak için daha fazla ışığa ihtiyaç duyarlar ve ayrıca renk algısında da değişiklikler olur. Başka bir sorun ise kuru gözlerdir.

Maalesef işitmemizde de problemler çıkabilir.  Bu durum iç kulağın yapısındaki değişiklikler nedeniyle olur. Zamanında önlem almak için doktora görünün.

                                                                                      2. Bağışıklık sistemimiz güçlenir.

40 yaşına gelmeden önce, insanlar çok sayıda virüs tarafından saldırıya uğramış olurlar. Sonuç olarak, bağışıklık sistemimiz güçlenir ve daha az hastalanırız.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanız ve yeterince uyumanız gerekir. Dahası, dışarıda vakit geçirmek ve temiz hava solumak da çok önemlidir.

                                                                                                1.Tat alma duygumuz değişir.

Doğduğumuzda, yaklaşık 9.000 tat reseptörümüz vardır. Yaşlandıkça, bu reseptörlerin miktarı azalır ve genellikle tuzlu ve tatlı tatlardan başlayarak daha sonra acı ve ekşi olanlar ile tat alma hissini kaybederiz. Bu arada, bu değişiklikler kadınlarda erkeklerden daha erken görülür. Ne yazık ki, bu süreci durduramayız, ancak farklı tatları ayırt edemeyeceğiniz anlamına gelmez, yalnızca daha az tatlı olurlar.

Bu makalenin geleceğe hazırlanmanıza ve ileride yaşayacağınız değişiklikler hakkında endişe etmemenize yardımcı olacağını umuyoruz.Uzman yardımı ile yaşlanma sürecini yavaşlatabileceğinizi unutmayın.

40 yaşından sonra vücudumuza meydana gelen başka herhangi bir değişiklik biliyor musunuz?