30 Yaşına Gelmeden Önce Okumanız Gereken 30 Harika Kitap

30 Yaşına Gelmeden Önce Okumanız Gereken 30 Harika Kitap

Kitaplar kültürel Kitaplar kültürel gelişimde büyük rol oynuyor ve okumak her yaşta değerli bir eylemdir. Ufkumuzu genişletmek ve hayal dünyamızın sınırsız kapılarını açabilmek için bazı kitapları 30 yaşından önce okumak gerekiyor. Bilgece olarak size 30 yaşına gelmeden okumanız gerektiğini düşündüğümüz 30 kitap önerisini sizlerle paylaşıyoruz.

 Bu kitapların  her biri, ruhsal dünyanızı zenginleştirecek ve sizi daha akıllı hale getirecek benzersiz bir hazinedir.

Scarlet Sails by Alexander Grin

 Al Yelkenler   Alexander Grin

Al Yelkenler, düşle gerçeğin birbirine karıştığı, hayatın seslerini de okutan, yetişkinler için uzun hikâye, gençler içinse masal niteliğinde olan bu eser, romantik macera türündedir. İnanın! Mucizeler İsterseniz Elinizdedir.

A Clockwork Orange by Anthony Burgess

Otomatik portakal   Anthony Burgess

Otomatik Portakal' - Anthony Burgess Eserde 1960'lı yıllardaki değişim ve modernleşme devresi, ve bireylerin özgürlüğü konu alınıyor. Nedensiz şiddeti en iyi anlatan eserlerin başında gelen 'Otomatik Portakal' sinemaya da dahi yönetmen Stanley Kubrick tarafından uyarlandı.

The April Witch by Ray Bradbury

Nisan Cadısı   Ray Bradbury

 Karşılıksız aşk hakkında çok basit ve kısa bir hikaye. 20. yüzyılın en büyük ve lirik yazarlarından biri, tüm genç kadınlara karşılıksız sevginin başımıza gelebilecek en büyülü şey olduğunu açıklıyor.

Lord of the Flies by William Golding

Sineklerin Tanrısı   William Golding

"Sineklerin Tanrısı" - William Golding Nobel ödüllü William Golding'in romanında, insanın kökeninde olan vahşiliğe dikkat çekerek, ıssız bir adaya düşen gençlerin hikayesini anlatıyor.

Heaven Has No Favorites by Erich Maria Remarque

Heaven Has No Favorites    Erich Maria Remarque

 Güncelliğinden asla ödün vermeyen, büyük yazarın inanılmaz derecede güçlü bir romanı. Yalnızlık, büyük sevgi, ölüm ve yaşamın değerleri hakkında güzel ve dokunaklı bir hikaye.

1984 by George Orwell

1984   George Orwell

'Bin Dokuz Yüz Seksen Dört' - George Orwell Kitapta devlet-vatandaş ilişkisi ve uygulanan taktiklerin ele alındığı distopik bir dünya düzeni anlatılıyor. 1984, öngörüsüyle de edebiyat tarihinin en önemli kitapları arasında yer alıyor.

 
 
 
 
To Kill a Mockingbird by Harper Lee

Bülbülü Öldürmek   Harper Lee

"Bülbülü Öldürmek"- Harper Lee Kitapta mahkeme tarafından ırza geçme suçuyla yargılanan siyah bir insanın savunmasını ve küçük bir kentte inanç ve vicdanla ilgili hükümlerin nasıl verildiği ele alınıyor.

For Whom the Bell Tolls by Ernest Hemingway

Çanlar Kimin İçin Çalıyor    Ernest Hemingway

"Çanlar Kimin İçin Çalıyor" - Ernest Hemingway Kitapta, İspanya'daki iç savaç sırasında gerillalar arasında yer alan ABD'li bir profesörün savaşa bakışı ele alınıyor.

War and Peace by Leo Tolstoy

Savaş ve Barış   Leo Tolstoy

"Savaş ve Barış" - Lev Tolstoy Napolyon döneminde Rusya ve Fransa arasındaki savaş, saraydaki yaşam ve yaşadıkları değişimleri anlatıyor. tolstoy'un en bilinen eserlerinden.

Light Breathing by Ivan Bunin

Light Breathing   Ivan Bunin

 Bu hikaye bir kız öğrenci olan Olya Mesherskaya'nın, kadınlık ve ilk ilişkisi ile ilgilidir. “the light breathing”, kadınların en önemli özelliğidir, bu da bütün erkeklerin delicesine aşık olmasını sağlar ve genç kadınlara zaman zaman hayatı kolaylaştırma konusunda küçük bir öneridir.

One Hundred Years of Solitude by Gabriel García Márquez

Yüzyıllık Yalnızlık    Gabriel García Márquez

"Yüzyıllık Yalnızlık" - Gabriel Garcia Marquez Nobel Ödülü alan kitapta Marquez, çocukluğunda kendisini etkileyen hayata dair herşeyi kültürel tarihle bir araya getirerek aktarmıştır.

The Dharma Bums by Jack Kerouac

Zen Kaçıkları    Jack Kerouac

 Savaştan dönen  gaziler 40'ların ortalarında ABD'de hakikat, haysiyet bulamadılar ve dolaşmaya başladılar. Dumanlı kulüplerdeki caz sesleriyle, rüzgarın garajın çatlaklarından ıslanmasıyla, evrenin ve insan hayatının anlamını keşfederler. Gezginler ve seyahat severler, bu roman tam size göre!

 
 
 
 
The French Lieutenant’s Woman by John Fowles

Fransız Teğmenin Kadını    John Fowles

Fransız Teğmenin Kadını İngiliz yazar John Fowles tarafından yazılmış ve 1969 yılında yayınlanmış bir dönem romanıdır. Kitap, yazarının The Collector ve The Magus kitaplarının ardından yayınladığı üçüncü romanıdır. Bu kitap yalnız bu yüzyılda yazılmış en iyi tarihi romanlardan biri değil, hayatta okuyabileceğiniz en esrarlı ve aşk romanı..

The Wind in the Willows by Kenneth Grahame

Söğüt Ağaçlarındaki Rüzgar   Kenneth Grahame

"Söğüt Ağaçlarındaki Rüzgar" Kenneth Graham En başarılı çocuk kitaplarından birisi sayılan kitap hayatta küçük şeylerle memnun olmanın önemini serüvenli ve mistik öğelerle anlatıyor.

The Art of War by Sun Tzu

Savaş Sanatı    Sun Tzu

Askeri strateji konusundan yazılmış en eski kitaplardan biri olan eser aynı zamanda ekonomik ve genel strateji konusunda en iyi yazılmış kitaplardan birisi.

The Lord of the Rings by J. R. R. Tolkien

Yüzüklerin efendisi     J. R. R. Tolkien

"Yüzüklerin Efendisi" - J.R.R. Tolkien 20'nci yüzyılda yazılmış en iyi ve etkileyici kurgusal edebiyat örneklerinden biri olan 'Yüzüklerin Efendisi' Tolkien'ın en ünlü eseri... Sinemaya da görkemli bir şekilde uyarlanan eser en büyük başyapıtlardan biri.

David Copperfield by Charles Dickens

David Copperfield    Charles Dickens

"David Copperfield" Charles Dickens Dickens, romanda 1800'lü yıllarda İngiltere'nin ekonomik ve sosyal durumunu samimi bir dille anlatmış.

Bel Ami by Guy de Maupassant

Bel Ami      Guy de Maupassant

Bel Ami, Guy de Maupassant'ın 1885 tarihli romanıdır. Georges Duroy adlı bir gazetecinin Paris'in önde gelen kişilerinden biri olma öyküsünü konu almaktadır. Kitabın birçok sinema uyarlaması bulunmaktadır.

Revolutionary Pamphlets by Peter Kropotkin

Revolutionary Pamphlets    Peter Kropotkin

The book presents the life of the revolutionary and anarchist Peter Kropotkin in the Page Corps — a military school for the children of the Russian elite. The story is about how a person can defend himself in all the circumstances, as well as about the real friendship and support.

 
 
 
The Great Gatsby by F. Scott Fitzgerald

Muhteşem Gaspy     F. Scott Fitzgerald

"Muhteşem Gatsby" F.Scott Fitzgerald İlk basımı 1925'te yapılan kitapta yazar 1920'lerdeki ekonomik durumu ve Birinci Dünya Savaşı'nı konu almıştır.

ga  
The Catcher in the Rye by J. D. Salinger

Çavdar Tarlasında Çocuklar     J. D. Salinger

"Çavdar Tarlasında Çocuklar"  J.D. Salinger Basıldığı dönemde müstehcen içeriğiyle dikkat çeken ve ABD'de yasaklanan kitapta bir çocuğun okuldan atılmasıyla yaşadığı olaylar anlatılıyor.

Crime and Punishment by Fyodor Dostoevsky

Suç ve Ceza    Fyodor Dostoevsky

"Suç ve Ceza" - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Dostoyevski'nin yazdığı ikinci uzun roman olan kitap, çağdaşlaşma sürecindeki Rusya'yı ve öğrenci Raskalnikov'un yaşadıklarını anlatıyor. Sadece edebiyat tarihini değil, sinemayı, felsefeyi, popüler kültürü en fazla etkileyen eserlerden.

The Prince by Niccolò Machiavelli

Prens   Niccolò Machiavelli

"Prens" - Niccolo Machiavelli Rönesans dönemini etkileyen yapıt, yazarın politika hakkındaki incelemelerini içeriyor.

Walden; or, Life in the Woods by Henry David Thoreau

Doğal Yaşam ve Başkaldırı    Henry David Thoreau

Henry david thoreau doğa sever ve ilk çevrecilerden olarak geçiyor. doğaya gerçekten inanan insanlardan. bu amaçla 1845 yılının ilkbaharında walden gölünün kıyısına bir kulübe yapıyor. burada yaptığı gözlemler, çiftçilik üzerinde düşüncelerini 2 yıl boyunca bir günlüğe kaydediyor. 

Republic by Plato

Devlet      Plato

"Devlet" - Platon Platon, eserinde ideal devletin nasıl olması gerektiği üzerine görüşlerini belirtiyor.

 
The Master and Margarita by Michael Bulgakov

Usta ile Margarita   Michael Bulgakov

 "Usta İle Margarita" son derece kıvrak bir kurguyla birbirine bağlanan ayrı öykülerden oluşuyor. Otuzlu yıllarda, Moskova'da iki yazar, bir bankta oturmuş, İsa'nın gerçekten yaşayıp yaşamadığını tartışmaktadırlar. Birdenbire, yandaki bankta bir adam şekillenir ve sohbete karışır. Düzgün bir Sovyet vatandaşı gibi görünmektedir, ancak geleceği okuma yeteneğine sahiptir ilginç yabancı...

The Metamorphosis Franz Kafka

Dönüşüm    Franz Kafka

Dönüşüm, Değişim veya Metamorfoz, Franz Kafka'nın uzun öyküsü. İlk olarak 1915 yılında yayımlanmıştır. Kafka'nın en popüler eseri sayılabilir. Öykü, Gregor Samsa'nın bir sabah kendini dev bir böceğe dönüşmüş bulmasıyla başlar ve hayatındaki değişiklikleri anlatarak devam eder.

The Little Prince by Antoine de Saint-Exupery

Küçük Prens     Saint Exupery

"Küçük Prens", Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve 1943'te yayımlanan masal. Dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından biridir. Eserde bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. 

Trap for Cinderella by Sébastien Japrisot

Trap for Cinderella     Sébastien Japrisot

Beyaz elbiseleri ve arabaları seven genç Fransız şeytanları hakkında hafif, şaşırtıcı bir dedektif hikayesi. Sonsuz zevkle yazılmış kızlık alçakgönüllülüğü ile ilgili en muhteşem romanlardan biridir.

Adapted from Seventeen