Dünyayı Görme Şeklinizi Değiştirecek 10 Şaşırtıcı Gerçek

Dünyayı Görme Şeklinizi Değiştirecek 10 Şaşırtıcı Gerçek

Mercedes-Benz otomobillerinin kazadan önce aktif hale gelen gizli teknolojisini veya dünyada sadece 43 kişide bulunan “Altın kan” grubunun olduğunu biliyor muydunuz? Peki, şu dakilalarda insanların bir uzay istasyonunun vatandaşı olmak için başvurmakta olduğu gerçeğine ne dersiniz? Eğer bilmiyorsanız, kendinizi şaşırtmaya hazırlayın.

 Bilgece, sizin için bir kez daha dünyamızın ne kadar harika olduğunu size hatırlatan inanılmaz yeni gerçekleri bir araya getirdi.

1.  Dünyanın en gürültülü bağırışı “sessizlik” kelimesidir.

Bu olağandışı kayıt, Belfast'taki (Kuzey İrlanda) bir okuldaki öğretmen tarafından belirlendi.  1994 yılında, Bayan Flanagan, “Sessizlik!” diye bağırdığında Guinness dünya rekorunu 121.7 desibelde (herhangi bir rock konserinde duyabileceğinizden daha yüksek) bağırdı.
Neyseki bu gizli silahını asla öğrencileri için kullanmıyor. Ancak, bu video akciğerlerinin gücünü göstermek için çekildi.

2. Kanada'da Takhini kaplıcalarında her yıl saç dondurma festivali düzenleniyor.

Kaplıcanın 36-42 dereceye varan sularında keyif yapan yarışmacılar ardından kendilerini -30 derece varan şubat soğuğunda dışarı atıyorlar. Karlarda yuvarlanıp en güzel donuk saç modeline ulaşmaya çalışıyorlar. 

3. Bazı Mercedes-Benz arabaları, kazadan önce “pembe ses” çıkarır.

Bu sistem Ön Güvenlik olarak adlandırılır. Aracın sensörleri bir çarpışma algıladığında, sistem neredeyse duyulamayan ancak kulak kaslarının kasılmasını sağlayan “pembe ses” çalar. Bu sistem, kazanın bir sonucu olarak sürücünün işitme kaybını veya hasarın önlemesine yardımcı olur.

4. Gordon Ramsay'a göre, herkesin pişirmesi gereken sadece 5 yemek var.

  1. Büyük bir hamburger. Çünkü herkes iyi bir hamburger sever.
  2. Sağlıklı bir kahvaltı. Kahvaltı, iyi bir günün başlangıcı için çok önemlidir, bu yüzden lezzetli ve sağlıklı olması gerekir.
  3. Güveç. Bu haftanın herhangi bir günü pişirebileceğiniz birşey.
  4. Bir tavuk yemeği. Tavuk pişirmenin düzinelerce yolu var ve herhangi bir garnitürle iyi gidiyor.
  5. Güzel bir tatlı. Kendinizi yaptığınız bir pasta, satın aldığınızdan çok daha keyifli olabiliyor. Ayrıca, arkadaşlarınızla buluşacaksanız her zaman yanınızda götürebilirsiniz.

5. I. Dünya Savaşı sırasında, Alman, Fransız ve İngiliz birlikleri, düşmanlarını gözetlemek için içi boş ağaç kavuklarını kullandılar.

İlk olarak, ustalar özel çizimler yaptı ve düşman topraklarının yakınında büyüyen bir ağacın ölçümlerini aldılar. Sonra o ağacın tam bir kopyasını yaptılar. Gece boyunca, mühendislerden oluşan bir ekip sökülme işlemini gerçekleştirdi ve ağacı sahte bir tane ile değiştirdi. İçinde bir asker saklanıyordu ve düşmanın hareketlerini dikkatle gözlemleyebiliyordu.

6. "100 Years" filmi 2115 yılında vizyona girecek.

Muhtemelen asla göremeyeceğimiz film, yapımcısı ve sponsoru olan Fransız Louis XIII Cognac'ın desteğiyle Robert Rodriguez ve John Malkovich tarafından çekilmiştir. Ana karakterler filmin başında bir konyak şişesi bulur.

100 Years, zaman kilidi bulunan, kurşungeçirmez ve mühürlü bir şekilde bir şişe konyakla beraber muhafaza ediliyor. Konyağın ideal rafine süresinin 100 yıl olduğunu ifade eden firma, 100 yıllık bekleyiş ile filmin yanında muhafaza edilen konyağın da kusursuz bir hale geleceğini belirtiyor. Sponsor firma, filmin 2115 yılında Fransa’da yapılacak olan galası için 1000 adet metal bilet üretti ve bu biletleri rastgele şekilde 1000 konyak şişesine yerleştirildi.

Bu stratejinin amacı ise metal biletlere sahip olacak 1000 alıcının çocuklarına ya da torunlarına filmin biletini miras olarak bırakmaları. Fakat siz fragmanını şimdiden izleyebilirsiniz.

7. Dünyanın ilk uzay istasyonu Asgardia, gelecekteki vatandaşlık için başvuruları kabul ediyor.

Düşük Dünya yörüngesinde bulunacak ilk devlet, kendi bayrağına, amblemine, anayasasına ve başkanına sahip. Evet, şimdiden ilk cumhurbaşkanı seçtiler, Rus bilim adamı ve işadamı Igor Ashurbeyli olacak. Ayrıca, projenin hali hazırda tamamen finanse edildiğini ve üretime geçtiğini belirtti. Vatandaşlık başvurusunda bulunmaya karar verirseniz, buradan yapabilirsiniz:
Asgardia.space.

8.Parlak fikirlerin duşta aklımıza gelmesinin bir nedeni var.

Harvard psikoloğu Shelley H. Carson'a göre, bir sorun için yaratıcı bir çözüme ihtiyacınız varsa duş almak veya köpük banyosu yapmak iyi bir fikirdir.

 Duşta veya banyoda olduğu gibi rahatladığınızda, beyniniz, inkübasyon dönemine geçer. Bu durumda, genellikle önemli kararlar alır, fikirler üzerinde düşünür ve ilginç sonuçlara varırız.

9. Dünyada " altın kan grubu" adı verilen ve sadece 43 kişide bulunan birşey var.

Bu kan grubunun inanılmaz derecede nadir olması nedeniyle “altın kan” denir. RH faktörlerine rağmen, herhangi bir kan grubu için kan transfüzyonlarında da kullanılabilir. Rh-null kan grubu olan insanlar dünyadaki en değerli kan bağışçılarıdır. Bugün, bu kan grubu ile hayatta olan sadece 43 kişi var. Bu gerçeği insan evriminde yeni bir adım olarak düşünebilir miyiz?

10. İngiltere’de zehirli ve tehlikeli bitkilerle dolu halka açık bir bahçe var.

Alnwick kalesinin binalarını çevreleyen, 300 yıldan uzun süredir orada bulunan devasa bir bahçe kompleksi var. 2005 yılında, Northumberland Düşesi Jane Percy, sıradışı ve tehlikeli bitkilerin bulunduğu güzel bir bahçe daha ekledi.

 Büyük kapıların arkasında, dünyanın her yerinden 100'den fazla zehirli, narkotik, kanunen yasak bitki var. Bugün, ülkenin en sık ziyaret edilen yerlerinden biri; tüm turistik turlar özenle denetlenir.